aliskanlik-edinme-taktik

Alışkanlık Edinme Yolları

Size olumlu etkisi olacağını düşündüğünüz bir alışkanlık var ama bir türlü başlayamıyorsunuz. Ya da bir hayaliniz var ama gerekli süreci bir türlü devam ettiremiyorsunuz. Hedefe bağlı kalma, hedefi devam ettirme ve motive olma konularında bir desteğe, takviyeye ihtiyacın mı var? Alışkanlık Edinme Yolları adlı yazımızda sizlere bunları gerçekleştirebilmeniz için harika yöntemlerden bahsedeceğim.

Şimdi anlatacağım kural çok iyi bir aksatmama, konsantre olabilme ve bir olayı alışkanlığa dönüştürebilme yöntemi.

Başlayalım.

İnsan yaşamını oluşturan şeyler alışkanlıklardır. Bugün küçük bir şeye meyledersin ve yıllar geçtikçe o küçük şeyin hayatında önemli bir alışkanlığın olduğunu fark edersin. Yani insan yolun sonundaki başarıyı bugün ki küçük alışkanlıklarla inşa eder. Bir işe başlamak için hayaller kurup, kendimizi motive ediyoruz. Ama bu motivasyon kısa bir süreliğine devam ediyor. Ne zaman ki bir hareket motivasyondan alışkanlığa dönüşüyor, gerçek değişim, gerçek büyüme, gerçek olgunlaşma o zaman gerçekleşiyor.

Alışkanlık oluşturmak için size önemli bir kuraldan bahsedeceğim.

İki Gün Kuralı

İki gün kuralı, hedefini iki gün aksatmamak üzerine kurulmuş bir takip metodudur. Zincir kırma metodunda hedefinizi her gün yazıyorsunuz. Hiç bir günü aksatmayacaksın ki zincir kırılmasın. Eğer zincir kırılırsa büyü bozulur. Tabi hepimiz insanız. Hızla yaşadığımız bu hayatta, tonla yapacak işimiz varken bir odağa, bir hedefe her gün sadık kalmak mümkün olamayabiliyor. E bu seferde zinciri kırdım, büyü bozuldu diyorsun hayallerin yıkılıyor ve bir daha devam etmiyorsun. Kendine olumsuz telkinler vermeye başlıyorsun. Bir şey başaramıyorum, motive olamıyorum. Devamlı bir şey yapamıyorum diyorsun. Böyle olunca da kendi bulduğun yöntemlerle bir nevi karakterini ezmiş oluyorsun. İşte bu noktada iki gün kuralının çok güzel bir bakış açısı var.

Öncelikle program yapıyorsunuz. Programın süresi tamamen size bağlı. Aylıkta yapabilirsiniz, proje tamamlayana kadarda. Edinmek istediğiniz her türlü alışkanlık için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Spor olabilir, diyet, ders çalışma, enstrüman çalmayı öğrenme, sigara bırakma gibi konuların hepsi için geçerlidir. Hedefi gerçekleştirdiğiniz günü karalıyorsunuz. Yapmadığınız zamanı da boş bırakıyorsunuz. Bu tabloya sadık kaldığınız da ortaya bir resim çıkıyor. Amacınız iki gün art arda boş geçirmemek. Çok kullanışlı bir yöntem değil mi? Diyelim ki bir gün bahaneler engellenemez oldu ve alışkanlığı bir şekilde yapamadınız. Ertesi gün bir yolunu bulup onu yapmak zorundasınız. Art arda iki gün boş geçirmek yok. Eğer boş geçirirseniz siz o iki kareyi değil bir örü boş bırakmış olursunuz.

Hayat güzel şeyler biriktirmekten geçer. Hepimizin hayatında değişimler olmakta ve olacakta. Güzel insanların sayısı zaman geçtikçe artmakta. Aklın, iyiliğin, vicdanın cehaleti yıkacağı günlere dünya ilerlemekte. Eğer iyilerden olursak aynı zamanda kazananlardan da oluruz.

Kişisel tavsiyem eğer ki bir alışkanlık elde etmek istiyorsanız o alışkanları ilk bir hafta yada ilk iki hafta yada ilk bir ay -tercih size kalmış- her gün yapın. Başlangıçtaki zorluğa alışabilirseniz daha sonrasında iki gün boş bırakmama alışkanlığı çocuk oyuncağı gelmekte.

İki gün kuralı metodunun yabancı makale versiyonunu buradan okuyabilirsiniz. Alışkanlık Edinme Yolları adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HUZURLU BİR HAYAT İÇİN Önceki Yazı Huzurlu Bir Hayat İçin
dil-ogrenmenin-kolay-yollari Sonraki Yazı Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları