Bağlanmaktan Korkan Erkek Psikolojisi

Bağlanmaktan Korkan Erkek Psikolojisi

Birlikte olabilmek için çok uğraştınız. Her türlü flört taktiğini uyguladınız. Dışarı çıkmalar, sinemaya gitmeler, arkadaşlarıyla tanışmalar, annesiyle tanışma derken içinizi bir kurt kemirmeye başladı. Diyorsunuz ki bundan sonra hep böyle mi devam edecek? Sevgi alışverişi ile ilgili derin travmalar yaşanılan ilişkiye karşı korku oluşturuyor. Bağlanmaktan Korkan Erkek Psikolojisi adlı yazıda bu durumlardan bahsedeceğiz.

İlişkilerde tarafları en çok yıpratan konulardan biri karşı tarafın ne istediğini bilmemek ya da her iki tarafın bastırılmış ve bir türlü kabullenilemeyen duygulara sahip olmasıdır. Bunun altında da bağlanma korkusu yatar. Bu durum sadece erkeklerde gözlenen bir durum değildir. Kadınlarda bağlanma problemi yaşar.

Bağlanma sorunu yaşayan erkek poker surata sahip olmak ister. Sahip olduğu duyguları açık etmek istemez. İlişkiye başlamaktan değil, sonrasında biterse diye korkarlar.

Bağlanmaktan Korkan Erkek Psikolojisi
Bağlanmak istemeyen erkek

Bazı erkeklerde ise önceki partnerlerinden oldukça fazla evlilik baskısı gelmiş oluyor. Evlilik baskısına maruz kalan erkekler bu yüzden ilişki yaşamaya mesafe koyuyor. Kadın, evlilik düşünmediğini söylese bile bir güvensizlik ortaya çıkıyor. Şimdi bu şekilde konuşuyor ama 5-6 ay sonra biz ne olacağız demeye başlayacak diye düşünüyor.

Bağlanma problemi yaşayan erkekle ilişkinin devam edip etmeyeceği kadının anlayış tarzına göre değişir. Kimi kadın bu erkek beni istemiyor ya da hoşlanmasına rağmen sabit bir ilişki onu sıkıyor diye yorum yaparken kimi kadın, onu pek sıkmayım; ileride nasılsa bir şekilde onu kendime bağlarım diye düşünür. Lakin bağlanma sorunu olan kişiler net bir cevap veremez. İlişkilerinde sürekli kararsız kalır. Kesin cevap bekleyen taraf partnerinin ortadan kaybolduğunu gözlemler.

Bağlanma problemi yaşayan kişi, ilişkiye başlamak istediğine yönelik kendini ikna eder. Doğru kişinin hayatındaki kişi olduğuna inandırır. Yani avcı pozisyonunda kalmaya devam ettikleri sürece avları lezzetli gelir. Bu durumu ilişkiye uyarladıklarında kendi isteklerinin yerine gelmesi, hoşlandıkları kişinin hayatlarında bulunması asıl amaçları olur. Bu sihir, karşı tarafın istekleri olmaya başladığında biter. Çünkü isteyen değil, istenen tarafta olmak onlara köşeye sıkışmış hissi verir. Bu hisle karşılaşınca da ortadan kaybolurlar. Partnerlerini engelleyerek korkularına çözüm bulmaya çalışırlar.

Bağlanmaktan Korkan Erkek Psikolojisi adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yalan söylemek Önceki Yazı Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız
Sonraki Yazı Spor Salonuna Alternatif Fitness