basarili-olmak-icin

Başarılı İnsan Olmak İstiyorsan

Hepimizin bir çok hayalleri vardır. Kimimiz ünlü bir ressam, kimimiz dünyaca ünlü bir müzisyen, kimimizse başarılı bir iş adamı olmak isteriz. Her insanın hayalleri kişiden kişiye öyle bir değişkenlik gösterir ki. Peki bir çoğumuzu hayallerimizden uzaklaştıran nedir? Hiç bunu kendinize sordunuz mu? Başarılı İnsan Olmak İstiyorsan adlı bu yazıda bu soruların cevabını yazacağım.

Başlayalım.

Önünüzde duran engeller, insanların ne söyleyecekleri, git işine Allah aşkına git kendine adam akıllı bir iş bul diyenler yada daha nice başka nedenler. Çok uzatmayacağım. Hepimiz bizi hayallerimizdeki kişi olmaktan alıkoyan nedenlerin ne olduğunu bir kağıda yazabilir ve yazdıklarımız üzerine tekrar düşünebiliriz. Bunu yaparak kendinizi bir köşeden seyredebilirsiniz. Bunu yaptığınızda neye tanık olacaksınız biliyor musunuz? Korku.

Hepimizi hayallerimizde olmak istediğimiz kişiden uzaklaştıran tek bir sebep var: Korkularımız. Yenilme korkusu, başkaları tarafından eleştirilme korkusu, anlaşılamama korkusu. Bütün bu sebepleri bir kağıda not edin. Yaşınızın, medeni ve maddi durumunuzun hiçbir önemi yok. Önemli olan kendinizle yüzleşmeniz. Hayallerinizdeki sizle şimdiki siz arasında çokça fark varsa ne kadar korkak olduğunuzun farkına varın. Nasıl yaşamak isteyip nasıl yaşadığınızın farkına varın.

basarili-insan-olmak
Başarılı İnsan olmak

Başarısız İnsan

Başarılı bir insan ile başarısız bir insan arasındaki asıl fark nedir biliyor musunuz? Başarısız insanlar korkarlar. Yenilgiden, eleştiriden, başkaları tarafından kabul edilmemekten, elindekileri yitirmekten. Üstelik bu korkularını kabullenemeyecek, onlarla yüzleşemeyecek kadar korkaktırlar. Onlar hayatta oyunları kazanmak için değil, kaybetmemek için oynarlar. O yüzden kendileri gibi korkak ve her şeyden şikayet eden insanlardan şikayet ederler. Çevrelerinde hep karamsar ve engeller dünyasında yaşayan insanlar olur. Her buluştuklarında sürekli durumlarının ne kadar kötü olduğunu, başarılı olabilmeleri için hayat şartlarının ne kadar kötü olduğundan bahsederler. Diğer zamanlarındaysa hayatta başarılı olan kişilerde bir kusur bulmaya çalışırlar. Her gün saatlerce bu konular hakkında muhabbet eder, sonra eve gidip uyur, sabah kalkar ve yine aynı durumdan şikayetçi olduğunu söyleyip dururlar. Bu durumdayken başkalarının bir şeyler yaparak başarıya ulaştıklarının farkına bile varmazlar.

Genel de bu tip insanlar piyango ve şans oyunlarına inanırlar. Bir gün büyük ikramiyeyi kazanacaklarına ve zengin olacaklarına inanırlar. Onlar için her şey kader, kısmettir. Hedeflerine ulaşmak için çaba sarf etmezler. Başarılı insanların geceleri uyumayarak günlük eğlencelerinden vazgeçerek kazandıkları parayı ve başarıyı paylaşmalılar diye düşünürler. Bu para nasıl ve ne koşullarda kazanıldı, bende böyle yapsam kazanır mıyım diye düşünmezler. Başarılı olmak yerine başarılı tanıdığı, akrabası, arkadaşı olmasıyla övünürler.

Başarılı İnsan

Başarılı insanlar nasıl davranır biliyor musunuz? Onlar hayatta her şeyin nasıl bir zahmetle kazanıldığının farkındadırlar. Onlarında korkuları vardır ama korkularının üzerine gitmeyi bilirler. Korkularını yeninceye kadar korktukları şeylerin üzerine gitmeye devam ederler. Kendilerini sınırlandırmazlar. İnsanların yapabileceklerinin hayal edebildikleri kadar olduğunun farkındadırlar. Hiçbir oyunu kaybetmemek için oynamazlar; kazanmak için oynarlar. Kazanırken başarı, kaybederken tecrübe edindiklerine inanırlar. Bu tarz insanlar aslında hiçbir zaman kaybetmezler. Projeleri başarısızlığa uğrasa da iflas etseler de aslında her zaman ne kadar büyük bir hayat tecrübesi kazandıklarının bilincindedirler. Bu, bir sonraki yenilgiyi önleyecek güçte bir hayat tecrübesidir. Onlar, sorunların kendilerini güçlendirdiğini çok iyi bilirler ve bu sorunların üstesinden bir şekilde geleceklerine inanırlar.

basari-emek-ister
Başarı Emek İster

Başarının sadece hayalini kurmazlar. Bunun için emek verirler. Gecelerini gündüzlerine katarlar. Birilerinin arkadaşlığıyla övünmezler. Karamsar insanlardan uzak dururlar. Etraflarında kendileri gibi çalışkan, iyimser ve pozitif insanlar bulunur. Sonuç odaklıdırlar. Kendi değerlerini iyi bilirler. Bundan para kazanmaktan da çekinmezler. Başkalarının fikirlerini her zaman dinlerler ama en doğru kararı kendilerini vereceğini bilirler. Öğrendiklerini tüm hayatları boyunca uygularlar.

Başarılı İnsan Olmak İstiyorsan adlı yazımızın sonuna geldik. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

erkek giyimi Önceki Yazı Erkeklerin Yaptığı Giyim Hataları
konfor-alaninin-disina-cik Sonraki Yazı Konfor Alanından Çık