BEN FRANKLİN ETKİSİ

Ben Franklin Effect Nedir

İnsan neden iyilik yapar? Birini mutlu ettiği için. İyilik yapılan mutlu olunca iyilik yapanda mutlu olur. Belkide iyilik yaptığı kişinin onu daha çok sevmesi, daha çok değer vermesi için de olabilir. Ben franklin effecte göre bu durum biraz farklı. Ben Franklin Effect Nedir adlı yazımızda detayları anlatacağım.

Başlayalım.

Sinir bilim ve psikolojide bilişsel uyumsuzluk olarak adlandırılan ve bu fenomeni keşfeden Benjamin Franklin’e göre iyiliğin yapıldığı kişi değil, iyiliği yapan kişide karşı tarafa bir yakınlık başlamakta.

Hitaplara çok ilgi duyan Benjamin Franklin, kendisinden nefret eden fakat çok değerli bir koleksiyona sahip olan birisinden bir gün bir kitap istiyor. Bunu bilinçli bir şekilde yapıyor. Böylelikle karşıdaki kişiden yapılması gayet kolay olan bir iyilik istemiş oluyor. Bir hafta sonra içinde sadece teşekkür ederim yazılı olan bir notla kitabı iade ediyor. İyilik yaptığı kişinin içinde hissettiği o nefret bir sonraki görüşmelerinde tamamen geçmiş oluyor. Sonra da Franklin’e sürekli iyilikler yapmaya başlıyor. Yani size kötülük yapan birine iyilik yaparak karşılık verirseniz onun sevgi ve saygısını kazanabilirsiniz diyor Ben Franklin effect.

Bir grup çift ile bu konu üzerine bir deney yapılmış. Bir taraf diğer tarafa sürekli kibar davranıp, iyilikler yapmış. Deneyin sonucunda tüm çiftlerde iyilik gören kişiler iyilik yapan kişilere ruhsal yakınlıkları, iyilik yapan kişilerden %5 daha az duygusal yakınlığı daha az artmış. Yani iyilik yapanların duygusal yakınlık hissi daha kuvvetlenmiş. Yani insanlar iyilik yaptıkları insanlara daha fazla yakınlık duyuyorlar.

Beynimiz inanmadığımız bir konuda harekete geçmekten hoşlanmaz. Ama bir konuda pozitif bir harekette bulunduğumuzda kafası karışır.

Benjamin Franklin
Benjamin Franklin

Ben Franklin Effect Nedir

İnsanlarla aramızdaki gerilimi çözebilmemiz için. Onlara yaklaşımlarımızı, davranışlarımızı ve düşüncelerimizi değiştirebiliyoruz. Bu da sosyal toplum içinde anlaşmazlık ve uyumsuzlukların çözülmesini sağlıyor. Satış ve pazarlama sektöründe bu etki sıkça kullanılır. Algı kontrolünde ve algı yönetiminde de sıkça kullanılır. Mesela nefret ettiğiniz birini düşünün. Yaptığı kötü davranışları, çirkeflikleri. Bu kötülüklerin arasına sizi mutlu edecek size iyi gelecek şeyler de serpiştirdiğini düşünün. İşte bunlar hep Ben Franklin effect.

Günlük yaşantınızda bu etkiyi kullanabilirsiniz. Gerek ailenize, arkadaşlarınıza yada hiç tanımadığınız sokaktaki insanlara kullanabilirsiniz. Yapacağınız iyi davranışlar ve iyilikler sizleri mutlu edecek, hayata pozitif bakmanızda yardımcı olacaktır.

Ben Franklin Effect Nedir adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

KADIN ERKEKTEN NE BEKLER Önceki Yazı Kadın Erkekten Ne Bekler
HUZURLU BİR HAYAT İÇİN Sonraki Yazı Huzurlu Bir Hayat İçin