Bir Kişide Bulunması Gereken 17 İyi Nitelikler Listesi

Bir Kişide Bulunması Gereken 17 İyi Nitelikler Listesi

Yazımızın video hali:

Youtube Video

1. İlişkilerde dürüstlük

İlişkiler, herhangi birinin hayatının en önemli yönüdür. Hepimiz farklı kişilik özelliklerine sahip sosyal yaratıklarız. Hepimizin farklı kişilik özellikleri var.

Gerçekten iyi bir insanın arkadaşlarıyla iyi bağları vardır çünkü onlar, arkadaşlarını takdir eder ve onlara zaman ayırırlar. Sana bir saçmalık geldiğinde yardım etmeye hazırlardır. Gerçekten iyi bir insan, arkadaşları hayatlarında olan olumsuz şeyleri anlatmak istediğinde dinlemek için oradadır. Gerçekten iyi bir insan herkesi sevmek zorunda değildir, ancak herkese karşı nazik olmalıdır. Bireyleri olabilecekleri kişi olarak görürler ve kişinin olumlu yönlerini tanımak için şimdinin ötesini görebilirler.

Sonuçta, gerçekten iyi bir insan, dünyanın kendi etraflarında dönmediğini ve gelişen bir hayat yaşamak için yanınızda başkaları olması gerektiğini anlar. Çok meşgul olmak ve hayatın yoluna girmesine izin vermek kolaydır, ancak gerçekten iyi insanlar, ebeveynleri ile düzenli olarak kontrol etmek için zaman ayırırlar. Açık bir ilişkileri var.

2. Başkalarını düşünmek

Sadece kendine odaklanmış bir hayat yaşamak çok basit. Bununla birlikte, bir kişide iyi bir nitelik, başkalarını önemsemek ve karar vermeden önce başkalarını düşünmektir. Çünkü gerçekten iyi bir insan, kendisi için iyi olanın başkaları için her zaman faydalı olmadığını anlar.

Beni yanlış anlama. Bireylerin onlardan uygun şekilde yararlanmalarına izin vermek için geriye doğru eğilmezler. Bir başkası üzerinde zararlı bir etkisi olacağını bilseler bile karar vermezler veya eylemlerde bulunmazlar. İyi insanlar başkalarını övmenin önemini bilir. İltifat etmek sadece nazik bir davranış değil, aynı zamanda diğer insanların başarılarıyla ilgilendiğinizi de gösterir. Gerçekten düzgün bir birey, zamanı geldiğinde iltifatlarda bulunur ve uygun olduğunda yapıcı eleştiride bulunur.

Gerçekten iyi bir insan endişelerini sevdiklerinden çıkarmaz ve evde olduğu kadar toplumda da çekicidir.

3. Düşük dürtüsellik

İyi haber şu ki, bilim adamları beynin daha az dürtüsel olmak üzere eğitilebileceğini keşfettiler.

Zamanınızı nasıl önceliklendirmek istediğinizi belirlemek, başlamak için iyi bir yaklaşımdır. Ardından, aceleci davranmadan önce, eylemlerinizin ortaya koyduğunuz fikirlerle tutarlı bir yaklaşım olup olmadığını iki kez kontrol edin.

4. Strese karşı düşük hassasiyet

Egzersiz önemlidir çünkü stresli olduğunuzda aklınıza gelmeyen olumsuz şeyleri sağlar. Egzersiz, sonuçta, bir tür fiziksel strestir. Öte yandan, bir araştırmaya göre fiziksel stresin zihinsel stresi azalttığı görülüyor. Harvard Health’e göre aerobik aktivite, kalbiniz için olduğu kadar beyniniz için de eşit derecede önemlidir:

“Düzenli aerobik egzersiz, fiziğinizde, metabolizmanızda, kalbinizde ve ruh halinizde önemli bir fark yaratacaktır. Canlandırma ve rahatlama, uyarma ve yatıştırma, depresyonla mücadele ve stresi azaltma konusunda türünün tek örneği bir yeteneği vardır. Dayanıklılık sporcuları arasında düzenli bir olaydır ve anksiyete bozukluklarını ve klinik depresyonu tedavi etmek için egzersizi etkili bir şekilde kullanan klinik araştırmalar bunu doğrulamıştır. Sporcular ve hastalar yapabiliyorsa, siz de psikolojik olarak egzersizden faydalanabilirsiniz.”

Harvard Health’e göre, egzersiz vücutta adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarının tek yolunun seviyelerini düşürdüğü için işe yarıyor. Aynı zamanda doğal ağrı kesiciler ve ruh hali güçlendiriciler olan endorfin üretimini de artırır.

5. Düşük depresyon

Zihinsel ve fizyolojik olarak, depresyon sizi tüketir. Umutsuzluktan kurtulmak kolay veya hızlı değildir, ancak yapılabilir.

Yardım Kılavuzu’ndan ruh halinizi iyileştirmek için yapılacak şeylerin güzel bir listesi:

✦ Saygılı bireylerle bağlantı kurmak ve iletişimde kalmak için çaba gösterin.

✦ Sizi mutlu eden aktivitelere katılın.

✦ Kalkın ve hareket edin.

✦ Dengeli bir bakış açısı diyeti yapın.

✦ Günlük D vitamini dozunuzu alın.

✦ Olumsuz düşüncelerinizi inceleyin.

6. Düşük düzeyde öfkeli düşmanlık

Hepimiz zaman zaman sinirliyiz. Ve sık sık kontrol edilemez bir gücün bizi ele geçirdiğini hissedebilir. Öfkeye tutunmak ise olumsuz fiziksel ve duygusal sonuçlar doğurabilir.

Peki, öfkeniz ortaya çıktığında onu kontrol etmeyi nasıl öğrenebilirsiniz? Nefes alma yöntemlerini öğrenmek benim için faydalı oldu. Basit nefes egzersizleri de rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Stresin hızlı ve düzensiz solunuma neden olduğu bilinmektedir. Yavaş, derin ve düzenli nefes alma ise gevşemenin bir göstergesidir.

Nefesinizi gevşemeye benzetmeyi öğrenirseniz, sonuç rahatlatıcı olacaktır.

Derin nefes alma nasıl yapılır:

➤ Midenizin yükselip alçalmasına odaklanırken nazikçe ve derin nefes alın.

➤ Derin bir nefes alın ve 4 saniye tutun.

➤ Ne kadar rahatlatıcı olduğunu düşünerek 6 saniye boyunca nefes verin.

➤ Yavaş ve derin nefes almaya odaklanarak bu döngüyü 5-10 kere daha tekrarlayın.

7. Düşük kaygı

Kaygı, birçok bireyin savaşması gereken bir savaştır. Herkes zaman zaman kaygı yaşar. Ancak, başkalarının insanları tedavi etmesi için “endişe bir yaşam biçimidir”.

5 adımlı kabul ve taahhüt terapisi paradigmasını öğrenmek bana yardımcı olan bir şeydi.

∎ Endişelerinizin bir listesini yapın.

∎ Gücün dizginlerini bırakın.

∎ Düşüncelerinizi ve duygularınızı tanıyın ve kabul edin.

∎ Şimdiki zamana dikkat edin.

∎ Uygun adımları atın.

Farkındalık ve meditasyon, stres ve kaygıyı azaltmak için diğer etkili yöntemlerdir.

Farkındalık, Amerikan Psikoloji Derneği (APA) tarafından “kişinin deneyiminin yargısız anbean farkındalığı” olarak tanımlanır.

Dikkat ve meditasyonun ruminasyonu, stresi azaltmaya, çalışma belleğini geliştirmeye, odaklanmaya, duygusal tepkiselliği geliştirmeye, bilişsel esnekliği geliştirmeye ve ilişki memnuniyetini artırmaya yardımcı olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

8. Duygulara Açıklık

İçsel duygularınızın farkında olduğunuz dereceye, duygulara açıklık denir.

Duygusal kaçınma, diğer zihinsel sağlık bozukluklarının yanı sıra üzüntü ve kaygı ile ilişkilendirilmiştir.

Birinin olumsuz duyguları göz ardı ettiği için suçlanabileceğini sanmıyorum. Bunu yapan benim. Çoğumuz öyle. Ne de olsa, bazı duygular hoş olmayan ve baş edilmesi zor olan duygulardır.

Duygularımızı reddettiğimizde, kendimizden bir parçayı da reddediyoruz.

Şimdi, acılarımızda yuvarlanmamızı önermiyorum.

Bunun yerine, onları tanımak ve kabul etmek daha verimlidir. Herkesin karanlık bir tarafı var.

Duygularınızı kabul etmek, onları olumsuz bir şekilde değerlendirmeden veya değiştirmeye çalışmadan duygularınızın olduğu gibi olmasına izin vermeyi gerektirir.

Duygularını değiştirmek zorunda olmadığının farkına varıyor. Size hiçbir şekilde zarar vermezler. Araştırmaya göre duyguları kabul etmeyi öğrenmek, istikrarlı bir duygusal esnekliğe yol açar. Ayrıca, kendinizi ve duygularınızın neden böyle tepki verdiğini daha iyi anlamanızı sağlar.

Bu, anlayan iyi insanların tahammül etmeye istekli olduğu anlamına gelmez. Bu sadece duygularınızın farkında olduğunuz anlamına gelir. Bundan sonra, devam edebilir ve eylemlerinize odaklanabilirsiniz. Kötü duyguları kabul etmek ve bırakmak Budist felsefesinin önemli bir parçasıdır ve yıllar boyunca bunu yapmak için çeşitli stratejiler geliştirmişlerdir.

9. Kişinin Olumlu Duyguları

Hepimiz sevgiyi ve sevinci daha sık hissedebilmek isteriz. Aşk, bize anlam veren ve başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde bizi birbirimize yakınlaştıran muazzam bir güçtür.

Bu duygu, kendinizi severek yükseltilebilir. Ailenize ve yakın arkadaşlarınıza odaklanmak da faydalı olabilir. Ruhunuza özgür bir ruh olma özgürlüğünü verir.

Neşe yaşama şansınızı artırmak için sizi mutlu eden şeyler yapın ve kötü şeyleri görmezden gelin. Yürüyüş yapmak, yüzmek, bir parti düzenlemek vb. tüm olasılıklardır.

10. Sıcaklık

Nezaket, hayatımıza çeşitli şekillerde fayda sağlar.

Araştırmalara göre, başkaları için bir şeyler yaptığımızda ödüllendiriliriz. Sadece hayırseverlik eylemlerinin verene sağladığı psikolojik faydaların bir sonucu olarak değil, aynı zamanda hayırseverlik eylemlerinin verene getirdiği psikolojik faydaların bir sonucudur.

Bu basit bir tanesidir. Başkalarına karşı hoş ve düşünceli olun ve güçlü ahlaki ilkelere, uygun davranışlara ve mütevazı görüşlere sahip olun.

11. Açık sözlülük

İnsanlar dürüstlük ve atılganlık kavramlarını sıklıkla yanlış anlarlar. Bu, yıpratıcı, saldırgan veya zalim olduğunuz anlamına gelmez. Başkalarına saygılı kalırken dürüst ve iddialı olmayı gerektirir.

Sorunların etrafında dans etmek anlamsız. Sonuç olarak büyük olasılıkla daha dağınık hissedeceksiniz. Kendinize karşı daha doğrudan ve dürüst olmak için benliğinizi eğitebilirsiniz.

İyimserlik ve umut duyguları, bir şeyde iyi olduğunuzu bilmek ve yapıcı eleştiri sunmakla oluşur.

12. Yetkinlik

İyimserlik ve umut duyguları, bir şeyde iyi olduğunuzu bilmekle oluşur.

Bir şeyler başarabilen ve yapabilen, gerçekten iyi bir insan olduğunuza inandığınızda, doğal olarak daha kendinden emin ve dirençli olursunuz.

Günlerini karalamalar yaparak geçiren JK Rowling’i düşünün. Tek başına çalıştı ve görevlerini tamamlayabileceğini bilmesi gerekiyordu.

Yazısı, tekrar tekrar pratik yaptıkça gelişmeye devam etti. Zaman geçtikçe güven kazandı ve bu güven onun sebat etmesine yardımcı oldu.

Bir şeyde iyi olmak zaman ve çaba gerektirir ve bir şeyde gerçekten iyi bir insan olmak güveni artırır, bu da esnekliği ve tüm cevapları bilmeyi artırır.

13. Güvenilir

“Güvenilir insan olmak, bir insanın erişebileceği en yüksek mertebedir.” demiş Emre Kongar. Gerçekten olunması zor lakin taklit edilmesi kolay bir insandır. Ayakta durabilen güvenilir insanların çoğu zaten belli tecrübeleri atlatmış olurlar. Bu durum onları değerli kılar.

Güven, aslında sosyal sermayenin en önemli göstergesidir. Güven düzeyi yüksek toplum ve topluluklarda sosyal sermaye de yüksek olur.

14. Besleyici

Gerçekten iyi bir insan, beraber otururken kendi işleriyle uğraşırken saçınızı oynamak için zaman bulmakla kalmaz, aynı zamanda yeterince yediğinizden, yeterince dinlendiğinizden, ayda en az bir kez köpük banyosu yaptığınızdan ve dinlediğinizden emin olur. Ona en yeni başarınızı veya yeni hedefinizi anlatırken gözleri fal taşı gibi açılarak sizi pür dikkat dinler.

Hiç aceleci ya da sert görünmeden, iyi birer arkadaş, yeri geldiğinde ebeveyn, yeri geldiğinde aşık, doktor veya sırdaş olurlar.

15. Koruyucu

Jimi Hendrix, “Bir dağın yanında duruyorum, elimin ucuyla kesiyorum” dizesini yazdığında, muhtemelen iyi bir dostu düşünüyordu.

Arkadaşlarınız, sizin kendinizi önemsediğiniz, sahiplenici bir şekilde sizi korumuyor; onlar sizi sahip olduğunuz benliğinize saygı göstererek yanınızda oluyorlar.

Bu, genellikle farkında olmadan üstlendikleri bir görevdir, ancak ister bir dağın tepesinde durmak, ister sizi zarar görmekten korumak, hatta sizi kendinizden korumak olsun, bunu şu andan itibaren zamanın sonuna kadar gerçekleştireceklerdir.

16. İyi Şeyler Olduğunda Birbiriniz İçin Gerçekten Mutlusunuzdur

İstediğiniz bir şeye sahip olan birini gördüğünüzde, doğal tepkiniz kıskanmak olur; bu, ilk izlenimde ve kalıcı izlenimde gösterdiği sığ arkadaşlıkların çoğu için geçerlidir.

Ancak o kişi gerçek bir dostsa, onun adına çok sevinecek ve tebrik etmeyi ondan esirgemeyeceksiniz. Aşkı keşfederlerse, hayatlarındaki yeni partnerleri ile tanışmak istersiniz; başarıya ulaşırlarsa, başarılarıyla ilgili her şeyi duymak istersiniz; ve eğer güzel bir ev satın alırlarsa, ziyaret etmek için sabırsızlanırsınız.

17. Yeni Şeyler Denediğiniz İçin Sizi Küçümsemek Yerine Teşvik Edecekler

İlgi alanlarınız, tercihleriniz ve bakış açılarınız zaman içinde kaçınılmaz olarak değişecek ve arkadaşlarınızın da şüphesiz bu konuda söyleyecekleri olacaktır.

Yeni şeyler deneme isteğinize meydan okuyanlar; beklentiye kıkırdayanlar; bunlar senin gerçek arkadaşların değil.

Gerçek bir arkadaş kişisel gelişiminize destek olacaktır. İster salsa öğreniyor olun, ister boş zamanlarınızda bir hayır kurumu için gönüllü olun, ister ruhsal yönünüzü keşfediyor olun, sizi içtenlikle buna teşvik edeceklerdir.

Ve daha sonra fikrinizi değiştirirseniz, size “Ben demiştim” diyenler değil, her şeyinizi verdiğiniz için sizi tebrik edenler olacaklardır.

Bir Kişide Bulunması Gereken 17 İyi Nitelikler Listesi isimli konumuzun sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi unutmayın.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Olumlu Bir İnsan Nasıl Olunur Önceki Yazı Olumlu Bir İnsan Nasıl Olunur
Sadece 90 Günde Hedeflerinize Nasıl Ulaşabilirsiniz Sonraki Yazı Sadece 90 Günde Hedeflerinize Nasıl Ulaşabilirsiniz