2020 hedefleri

Bu Yıl Sizin Yılınız Olacak

Hepimizin inandığı şeyler var. Başarmak istediği hayaller, geçip gitmesini umduğu problemler… Belki ailemizi tekrar bir arada görmek, kilo vermek, ya da bir bağımlılıktan kurtulmak, kendi işimizi kurmak. Ama zaman geçtikçe, aylar hatta yıllar geçtikçe hiç bir şeyin değişmediğini görürüz. Cesaretimizin kırılması ve şunu düşünmek kolaydır: “Bu asla gerçekleşmeyecek. Olabileceğinin en iyisi bu. Artık bununla yaşamayı öğreneceksin.” Bu Yıl Sizin Yılınız Olacak başlığı altında müthiş bir motivasyon yazısı geliyor.

Başlayalım.

Hepimiz hayal kırıklıkları, geriye düşüşler, kayıplar yaşarız. Acı, hayatın bir parçasıdır. Cesaretimizin kırılması, hatta daha acınası hale gelip şunu dememiz kolaydır: “Neden bunlar benim başıma geliyor?” Bazen hayatımızda hiç bir anlam ifade etmeyen parçalara bakarız. Önemli olan acı zamanında bizim ne yaptığımızdır. Acı, bizi değiştirecektir. Gönül yarası, kayıplar, hayal kırıklıkları… Onlar bizi aynı olarak bırakmazlar. Her acı dolu zaman istemesen de, o içindeki bir şeyi geliştirir. Sadece zor zamanlarda geliştirilebilecek bir şeyi. Nihayetin de bu da geçecek. Üstesinden geleceksin ama farklı olacaksın. Bu zor zamanlarda rahatsızken, bir kaybı yaşarken, bir hastalıkla ilgilenirken, onun seni kolayca mahvetmesine izin verebilirsin. Şimdi, acının seni nasıl değiştireceği sana bağlı. Daha acınası hale gelebilirsin. Ya da daha iyi bir hale gelebilirsin. Mağlup edilmiş, hayallerinden vazgeçmiş hale gelebilirsin. Ya da yeni bir tutkuyla önündeki fırsatlara heyecanlı bir hale gelebilirsin.

Beğenmeyebilirim. Ama ben sızlanan biri değilim, ben bir savaşçıyım. Üstesinden gelebileceğimi biliyorum. Acı hakkında şikayet etme, acı olmadan kaderlerimizdeki doluluğa ulaşamayız. Bazen de acıyı biz kendimize getiririz: Zayıf tercihler yaparız, iyi olmadığını bildiğimiz bir ilişkiye başlarız. Belki de harcadıklarımız için çok zor duruma düşeriz. Şimdi o acı doludur, sonuçlarına katlanmak zorundayızdır. Hepimiz acıyı tecrübe ederiz. Benim meydan okumam, sadece acının üstesinden gelme değil; acının içinde büyümek. Bu zorluk daha güçlü hale gelmek için bir fırsattır. Karakter geliştirmek için, yeni bir güven kazanmak için. Herkes pes edebilir. Herkes acının onları mahvetmesine izin verebilir. Aslında bu ne biliyor musun? Acıyı boşuna harcamak. Bu acı seni durdurmak için gelmedi. Acı, seni hazırlamak için, seni yükseltmek için, seni geliştirmek için geldi. Zorluklar hayatın bir parçasıdır.

Kendine, artık dayanamayacağını söylemeyi bırak. Sen zayıf değilsin. Nihayetinde acı geçecek. Sen, yeni bir güçle geleceksin. Çünkü şu ana kadar olmadığı, onun ileride olmayacağı anlamına gelmez. Bizi kandırmak isteyen güçler her zaman olacaktır. Bulunduğumuz yerde kalmamız için, hayatın hayallerimizi devirmek için her zaman bir yolu vardır. Cesaretsizliklerimizin altına gömülmüş olabilirler, geçmişteki hatalarımızın altına gömülmüş olabilirler. Ayrılıkların altına gömülmüş hayaller vardır. Düşük özgüvenin altına gömülmüş olanlar da… Vasat olarak kalmak kolaydır, içimizde gömülmüş o tüm potansiyele sahip olmamıza rağmen.

yeni-yil-yeni-bir-sen
Yeni Yıl Yeni Bir Sen

Ne hatırlıyorsun? Yara, acı, başarısızlıklar. Onları kenara it ve hayalini hatırla. Sen hiç bir hayalinin içine gömülmesine izin verdin mi? Bir zamanlar mükemmel bir şey yapabileceğine inandın, satıştaki bir şirketi yönetebileceğine inandın, bağımlılıktan kurtulabileceğine inandın. Çok zaman oldu. Kötü haberler aldın, Hepsi senin suçun değildi. Kolayca bulunduğun yerde kalabilirdin. Hiç kimse senden sorumlu olmayacaktı. Düşmanın, seni gömülen hayallerinin içinde kandırmaya bayılırdı. Senin hiç bir zaman başarılı olamayacağını düşünürdü. Bu yalanlara inanma. Olmak için yaratıldığın şey haline gelmek için hiç bir zaman geç değildir.

Her hayalini hatırladığında, üzerindeki pisliği biraz daha temizliyor, hayalini kazıp çıkartıyorsun. Bir şampiyonun gerçek işareti, hayallerine pislikler atılsa bile, gömülmesine izin vermemektir. İleri girmeye devam edeceksin. Eğer içinde mükemmel bir şeyler olmasaydı, bu başkaldırmaya sahip olmazdın. Eğer hayalin canlı ve yolunda olmasaydı, takviminde gelip geçmeyi bekliyor olmasaydı, sana karşı gelen bu kadar şey olmazdı.

Bu hayal hala canlı. 1 yıl önce, 5 yıl önce, 40 yıl önce denemiş olabilirsin. Başaramadın mı? Sana yardım edecek kimse yok muydu? Git ve tekrar dene! Bu senin zamanın. Bu senin anın. Kaderin seni çağırıyor. Sana şunu söyleyebilir miyim? Hayalin ölü değil, yalnızca mevsiminde değil. Zamanın geliyor, iyi haberler geliyor. Dayandığın sözler, dua ettiğin hayaller… Olmayış, senin kaderin değil. Sık sık çabalamak, zar zor idare etmek senin hikayenin sonu değil. Bu ufak dertler anlıktır, sıkıntı geçicidir, zafer ise sonsuzdur.

İçinde susturduğun hayaller var. Kaderinin seni çağırdığını hissedeceksin. İlk seferde olmayabilir ama o hala senin içinde. Şüphelerden kurtul, negatiflikten kurtul. Sen, doğru yerde doğru zamandasın. Şimdi tüm yapman gereken doğru ruh haline girmen. İnanıyorum ki sağlıklı ve bir bütün olmak için bu yıl benim yılım. Hayallerimdeki insanlarla tanışmak için bu yıl benim yılım. Kariyerimde daha ileriye gitmek, kaderimde yeni bir seviyeye adım atmak için, hayallerimi başarmak için bu yıl benim yılım. Hakkımı korumak için, yenilenmek için, yeni başlangıçlar için bu yıl benim yılım.

Bu Yıl Sizin Yılınız Olacak adlı motivasyon yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Bu Yıl Sizin Yılınız Olacak

  1. Son 2 paragraftan ciddi şekilde etkilendim. Bir yandan da aklıma Abraham Lincoln’un hayat hikayesini getirdi. Eğer gerçekten birşeyi çok istiyorsanız ve asla vazgeçmeyecek kadar inatçı ve sabırlıysanız, o şey er yada geç sizindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kisilik-testi-karakter-analizi Önceki Yazı Karakter Analizi ve Kişilik Testi Tekniği
karar-verme Sonraki Yazı Karar Alma