Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları

Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları

Bir çok canlı gibi biz insanlarda günlük işlevlerimizi yerine getirebilmek için uykuya ihtiyaç duyuyoruz. Bununla birlikte işlerimizi yetiştirmek için geç saatlere kadar uyanık kalmamız gerekebiliyor. Ancak geç yattığımız günün ertesi gününde kendimize gelmek, zihnimizi toparlamak ve odaklanabilmek için ayılmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları başlığı altında çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

Uykusuzluk ile baş edebilmek için bir çok yöntem mevcut. Çoğunlukla tercih edilen ise kahve ve benzeri kafeinli içecekler. Ancak fazla kafein alımı bizi daha huzursuz ve gergin hale getirebiliyor. Peki uykunuzu açabilmek için kafein almak dışında neler yapılabilir?

Duruşunuzu Değiştirin

Oturuş şekliniz uykulu olduğunuzda uyku modunuza uygun şekle dönüşür. Yani, oturduğunuz sandalye de her zamankinden daha rahat, yayılarak oturmaya başlarsınız. Bu sebeple ilk yapmanız gereken oturuşunuzu daha dik hale getirmek ve kollarınızı kapatmak yerine daha açık bir şekle sokarak oturmaya çalışmak.

Dışarıya Çıkın

Kapalı ortamdaki klima, florasan ışıklar, bilgisayar ekranları uykunuzun daha da gelmesine sebep olur. Bunun üstesinden gelmek için dışarı çıkın ve hatta mümkünse 15 dakika yürümeye çalışın. Buna fırsatınız yoksa balkona çıkmaya çalışın. Temiz hava ve oksijen yenilenmenizi sağlar.

Spor Yapın

Ofiste, okulda nasıl spor yaparım ki diyebilirsiniz. Odanız varsa küçük ısınma hareketleri yapabilirsiniz ya da verdiğiniz kısa molalarda merdivenleri hafif tempolu çıkabilirsiniz.

Unutmayın spor sayesinde kalbiniz daha çok oksijen pompalar ve bu sayede beyninize daha çok oksijen gider.

Beyninizi Çalıştırın

Spor ile vücudunuzu uyaramıyorsanız beyninizi uyarın. Uykusuzluğun üstesinden gelebilmek, zihni uyarmak için kelime oyunları, sudoku benzeri zihni çalıştıran etkinlikler yapabilirsiniz.

Biraz Üşüyün

Çok soğuk bir su içebilirsiniz. Hatta buna limon eklerseniz uykunuzu daha çabuk açar. Buna ilaveten yüzünüzü ve el bileklerinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Hatta ağzınıza bir parça buz atarak üşüme olayında son noktaya ulaşabilirsiniz.

Adrenalin

Hiçbir şey vücudu korkudan daha çok uyaramaz. En kısa yoldan youtube açın. Kulaklıklarınızı takın ve bir korku filmi fragmanı izleyin. Uyarılmanın tadını çıkartın.

Kahkaha Atın

Çalışmaya biraz ara verin ve arkadaşınızın bir fıkra veya komik bir olay anlatmasını rica edin. Eğer bu olanağınız yoksa komik videolar izleyin ve gülmeye çalışın.

Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları adlı yazımızın güncel erkek blog sitesierkek sohbeti .com’daki zamanının sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uyku-problemi Önceki Yazı Uykusuzluk Nedenleri ve Çözümleri
ogrenme-yontemleri Sonraki Yazı Etkili Öğrenme Yöntemleri