insanlari-etkileme-yollari

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

Dale Karnegi’nin dost kazanma ve insanları etkileme sanatı adlı kitabı insan ilişkileri üzerine yazılmış dünyadaki en etkili kitaplardan birisidir. Eğer insanlarla ilişki kurma becerilerinizi ve liderlik özelliğinizi geliştirmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. Kitap 1937 senesinde yazılmış olsa da üzerinden 80 sene geçmesine rağmen günümüzde hala uygulanabilir. Bu kitap dünyada şimdiye kadar gelmiş en çok satan kitaplardan biri olarak sayılmakta. Kitapta anlatılan en önemli 5 kuralı sizlere anlatacağım.

Başlayalım.

Derinden ilgi göster ve konuşmalarına fırsat ver

Her kişinin kendi geçmişi, başarıları, yetenekleri, hobileri ve bunun gibi diğer özellikleri kendileri için çok değerli. Çünkü herkes kendi hayat filminde başrol oyuncusu. Karnegi’ye göre eğer etkili olmak ve karşındaki insanın sevgi ve saygısını kazanmak istiyorsan, o kişi ile yakından ilgilenmen, kendisiyle ilgili sorular sorman ve kendisi hakkında konuşması için fırsat yaratman gerekir. Bu da iyi bir dinleyici olmanızdan geçer. İnsanlar için iyi bir muhabbet eden kişi, fazla konuşan biri değil, onları iyi dinleyen ve onlarla ilgilenen insandır.

Bir şey yapılmasını istediğinde, karşındaki kişinin kazanacaklarından bahset

Karnegi’nin bu konuyla ilgili verdiği örnek şöyle: Balık tutmaya gidildiğinde oltanın ucuna solucan takılır. Çünkü balığın onu sevdiğini ve sırf o yemek için oltaya geldiğini biliriz. Siz pasta yemeyi seviyor olabilirsiniz. Ama oltanın ucuna pasta koyarsanız büyük ihtimalle pasta balığın ilgisini çekmeyecek ve balık tutamayacaksınız. Buradaki örneğin amacı karşınızdaki kişinin ilgilendiği şeylere hitap ettiğinizde kazanacağınızdır.

İyi özelliklerini söyle ve onların önemli olduğunu hissettir

Hayatta insanı motive eden ve hayata bağlayan birkaç şey varsa bunlardan en önemlisi insanın kendini önemli hissetmesidir. Mesela bir tanıdığınız gitar çalıyor ve siz de gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız o kişiye “gitarı çok seviyorum ve gitar çalmayı bana da öğretmeni istiyorum” derseniz belki size bazı şeyleri öğretecektir fakat muhtemelen zaman geçtikçe zamanının az olduğunu ve özel hoca tutman gerektiğini düşünecektir. Bunun yerine gitar çalışına hayran olduğunuzu ve onu ne kadar çok takdir ettiğinizi ve gitarı sadece ondan çalmayı öğrenmek istediğinizi belirtip, zamanının ne kadar değerli olduğundan söz ederseniz karşınızdaki kişi bir karşılık beklemeden size gitar çalmayı öğretmeyi cani gönülden isteyecek ve bu durumdan büyük bir hoşnutluk duyacaktır. Çünkü ona önemli olduğunu hissettirdiniz.

iyi-ozelliklerini-soyle
İyi Özelliklerini Söyle

Eleştirmemek

Karnegi’nin şu şekilde bir nasihatı var: İnsanları hiçbir zaman eleştirmeyin. Aynı zamanda onlara “senin fikrin yanlış.” yada “senin bu yaptığın yanlış.” demeyin. Bunu yapmak etrafınızdaki kişilerin sizden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Çünkü böyle yaptıkça karşınızdaki kişi otomatik olarak kendini koruma moduna geçecek, düşüncesinin yada hareketinin doğru olduğunu kanıtlamak isteyecektir. Sonuç olarak kendisi de yaptığı hareketin veya savunduğu şeyin doğru olduğuna inanacaktır. Bu yüzden her zaman karşınızdakiyle empati kurun ve o davranışı neden yaptığını veya öyle bir fikri neden söylediğini anlamaya çalışın. Böyle olunca karşınızdaki sizin onu gerçekten de anladığınızı fark eder ve size karşı anlayışlı olmaya başlar. İstediğinizi yapmaya hevesli olur. Karnegi öneriyor ki, kötü bir davranışta bulunan kişiye önce kendi yanlışlarınızdan bahsedin, sonra zamanında sizinde o kişinin yerinde olduğunuzu anlatın. Daha sonra bu yanlışı nasıl düzelttiğinizi ve karşıdaki kişinin hangi sebepten dolayı yanlışını düzeltmesi gerektiğini ona izah edin. Böyle yaptığınızda güzel bir sonuca şahit olacaksınız.

Yanlışın varsa, onu kabul et ve karşındaki kişiyle empati kur

Restoran işlettiğinizi düşünün. Kasiyeriniz kasa işlemi sırasında kayıta 50 TL yerine 500 TL girmiş olsun. İşleme öyle girildiği için vergiyi 10 kere daha fazla ödemeniz gerekecek. Bunu öğrendiğinizde acayip sinirlenirdiniz değil mi? O eleman sizi görünce hemen özür dileyip, “Yaptığım büyük bir yanlış,utancımdan ne yapacağımı bilmiyorum, Dikkatsizlik ettim. Bu tutarı maaşımdan kesin. Ne yapsanız haklısınız.” dese kızgınlığınız azalır, hatasını anladığı içinde durumu büyütmezsiniz. Ama bunun yerine bahaneler üretseydi çok daha fazla sinirlenirdiniz. Bu durum hatayı kabullenmenin ve empati göstermenin ne kadar büyük bir erdem olduğunu göstermektedir.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

  1. Sizin bu paylaşımınız 90’lılara götürdü beni. Gerçekten de 90’lı yıllar tam anlattığınız karakterdeki insanlar topluluğuydu. Olay arkamı döndükten sonra başlıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

konfor-alaninin-disina-cik Önceki Yazı Konfor Alanından Çık
etkili-insanların-ozellikleri Sonraki Yazı Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı