duygusal-bagimlilik-nedir

Duygusal Bağımlılığın Üstesinden Gelmek

Birçok insan kendini yiyen ilişkilerde çok uzun süre kalır, çünkü yalnız olacaklarından veya partnerlerinin mutluluğundan sorumlu olduklarından korkarlar. Bitirmek istediklerini söyleyebilirler ama sonunda yine ilişkiye devam ederler. Bu insanlar aslında ilişkiyi bırakarak başarılı olabilir ama kaçınılmaz olarak yeni bir ilişkide aynı veya benzer yıkıcı modeli tekrarlar. Birisi hakkında tutkulu hissettiklerinde yaşadıkları adrenaline bağımlı olurlar. Birçok insan için, bir partnere aşırı duygusal güvenin arkasındaki sebep duygusal bağımlılıktır. Bu, başkalarının ihtiyaçlarını kendilerinin önüne koyma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Sizlere Duygusal Bağımlılığın Üstesinden Gelmek başlığı altında sağlıklı aşkı geri kazanmanın adımlarını anlatacağız.

Son zamanlarda, bir müşteriye şu soruyu sordum: “Bir ilişkiden istediğini elde etmenizi engelleyen nedir?” Cevabı şuydu “bir ayrılıktan geçmek ve yalnız kalmak çok zor.” Bu cevap kendime “Belki de korkularını ve kendini sabote etme yollarını incelemenin zamanı geldi.” dedirtti. Müşterilerimin kendilerini iyi hissetmek için partnerlerine aşırı derecede bağımlı olabileceklerinin her zaman farkında olmadıklarının farkındayım.

Peki, partnerinizi bırakma korkusuyla beyniniz felç olduysa(!) veya sizin için sağlıksız bir ilişkiyi bırakma riskini alamıyorsanız ne yapabilirsiniz? Yapmanız gereken ilk şey bunu kabul etmektir. Korku kendi kendine gitmez. Yüzüne bakmalısın. Korku, başka bir şeye dönüşme konusunda iğrenç bir eğilime sahiptir. Bazen ilişkilerde kendi ihtiyaçlarınızı sabote ettiğinizi fark ederseniz, bunun birçok nedeni olabilir. Bununla birlikte, özellikle bir bekçi rolünü üstlendiyseniz, işlevsiz bir evde büyüyen insanlar için bağımlılık belirtileri yaygındır.

Araştırmalar, çoğu Amerikalı ailenin bir şekilde işlevsiz olduğunu göstermiştir, bu yüzden böyle aile yapısında büyüdüğünüzde, bu çoğunlukta olursunuz. Kulağa ne kadar garip gelse de, çoğumuz için ilişkilerde çatışma rahattır, çünkü acı bildiğimiz şeydir. Bunun doğru olduğu kişiler için, duygusal olarak incinme korkusu, sağlıksız bir ilişkide kalarak sağlıklı bir ilişkiden kaçmalarına veya bir çeşit koruyucu davranışa girmelerine neden olur. Kullanılamaz, uzak veya uygunsuz bir partnerle uğraşmak onların tekerlekli evidir.

duygusal-bagimlilik
Duygusal Bağımlılık

Birlikte çalıştığım insanların çoğu kendilerini bağımsız, sadık ve vicdanlı olarak tanımlıyor. Bu bireyler çalışkan, güvenilir ve kendine güveniyorlar ve bu özellikleriyle gurur duyuyorlar. Genellikle kendinden emin ve özerk hissederler. Diğerleri yapamazken kendilerine bakabileceklerinden emindirler. Gerçek şu ki, bu harika özelliklere rağmen, bu insanların çoğu hayatlarının bir noktasında sorunlu, uzak veya karamsar partnerlere ilgi duyuyorlar.

Yazar Allison Pescosolido şöyle yazıyor: “Hiçbir şey benlik saygısını sağlıksız bir ilişkiden daha hızlı aşındırmaz.” Birçok insan işlevsiz ilişkilerde kalmaktadır. Çünkü hak ettikleri şeyin bu olduğuna ikna olmuşlardır. Bazı durumlarda, ilişkiyi sona erdirmeye gerek bile yoktur. Çalışmamda ve hatta hayatımda bile, insanlar değişirse ilişkilerin iyileşebileceğini öğrendim ancak sağlıksız bir bağımlılık modelinden kurtulmak için, düşüncelerinizin kontrolünü tekrar ele almak ve ihtiyaçlarınızı bir öncelik haline getirmeniz önemlidir.

Hayatınızda sağlıklı aşkı geri kazanmanın adımları:

  • İhtiyaçlarınızı karşılayan sevgi dolu bir ilişkide kendinizi hayal edin. Mevcut ilişkiniz yıkıcı ise kendini sabote etme ve kendi davranışlarını inceleme yollarına bak.
  • İnançlarınıza ve öz değerinizle ilgili kendi kendini yenen düşüncelerinize meydan okuyun. Değeriniz hakkında başka bir kişiye bir şey kanıtlamanıza gerek yoktur.
  • Olumsuz öz yargılarınıza dikkat edin. Kendinize karşı nazik ve şefkatli olun.
  • Kendinize her gün, başkalarından yardım almanın, zayıflıktan ziyade bir güç belirtisi olarak kabul edilmesinin sağlıklı olduğunu hatırlatın. Danışmanlık, arkadaşlıklar ve çevrimiçi kaynaklar, mutlu bir ilişki bulma yolculuğunuzda sizi desteklemek için son derece yardımcı olabilir.
  • Reddedilme korkunuzun sevgi dolu, samimi ilişkiler kurmanızı engellemesine izin vermeyin. Kalkanınızı indirin ve başkalarının içeri girmesine izin verin.

Aşık olmanın, acıyı getirdiği hissine bağlı olabileceğinizi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Eğer öyleyseniz, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz sağlıklı bir ilişkiye sahip olma şansınızı kendiniz sabote edebilirsiniz. Örneğin yalnız kalma ya da risk alma korkunuz, hak ettiğiniz sevgiyi ve mutluluğu bulmanızı engelliyor olabilir. Belki seninle yarı yolda buluşabilecek birini sevme fırsatını engelliyorsun. Yazar Karen McMahon, “İyileşmenize ve kişisel gelişiminize odaklanarak, enerjinizi hayatınıza dönüştürecek ve duygusal eşitleriniz olan başkalarını (arkadaşlar, patronlar, yoldaşlar) çekmeye başlayacaksınız.”

Duygusal Bağımlılığın Üstesinden Gelmek adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

2 Yorum var “Duygusal Bağımlılığın Üstesinden Gelmek

  1. Bağımlılıklar üzerine bir kitap okumuştum zira üstesinden gelmem gereken yakın bir aile bireyinin bağımlılık sorununa yardımcı olmak istiyordum. Lakin sizinde yazının bir kaç noktasında temas ettiğiniz gibi duygusal bağımlılık en sıkıntılı bağımlılık türlerinden biri.

  2. Duygusal bağımlılık olan insanlar hayatta en acı olayları genelde yaşayan kişiler. Aslında duygusal bağımlılığın üstesinden gelebilirsek hem ilişkimiz daha iyi yerlerde olur hem de hayattan zevk alabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

para mutluluğu satın alabilir mi Önceki Yazı Para Mutluluk Getirir Mi?
davranis-bilimi Sonraki Yazı İnsanları Sizden Uzaklaştıran Davranışlar