erkek-bakimi-giyimi

Erkek Bakımı Nasıl Olmalı?

Bir işimi halletmek için öğlen dışarıdaydım. Bir köşeye geçmiş, telefon ile konuşurken bir grup genç gözüme takıldı. Lise talebeleriydi. Giyimlerine dikkat ettikleri belliydi lakin diğer bakım yönlerinden sınıfta kaldılar. Pırlanta gibi çocukların bu durumunu görünce erkek bakımı nasıl olmalı yazıyı ele almak istedim.

Genel olarak erkek bakımı için öneriler vereceğim. Önerileri uyguladığınız da emin olun hem çevrenizdeki kadınların bakışları hemde arkadaş tayfanızın size olan saygısı daha çok olacak.

Erkek saç bakımı nasıl olmalı sorusuna bakımın önemli rol oynadığı saçtan başlayalım.

Saç Bakımı

Bir erkeğin karizmasını şekillendiren, kıyafetini tamamlayan en önemli etkenlerden biri saçıdır. Saç bakımı için çeşitli kremler, şampuanlar kullanmaya gerek yok. Basit ama kullanışlı bilgiler saçınız için yeterli olacaktır.

Saçınız için jöle ya da sprey kullanıyorsanız mutlaka 2 ayda bir saç kesimi yaptırın. Jöle ya da sprey kullanılan saç ile gece uyumayın. Erkek saçı kadın saçına oranla daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Bu yüzden uyuyacağınız zaman saçlarınızın temiz olması saç köklerinin oksijeni rahat özümsemesini sağlayacaktır.

Saçların sağlığı için keratin kullanımı önemlidir. Doğru sanılanın aksine saçların kazınması saçları gürleştirmez. Saçlarınızı gürleştirmek ve dolgunlaştırmak istiyorsanız saç maskesi uygulamalısınız.

Eğer saç uzatanlardansanız saçlarınızın sağlığı ve çokça dökülmesini engellemek için saç bakım ürünleri kullanın.

Dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri ense temizliği. Birçok kişi ense temizliğini bilmesine rağmen önemsememekte. Enseyi karartmadan ense traşı olun.

Sac-bakimi
Sac-bakimi

Tırnak Bakımı

Kadınlar bir erkekte saça dikkat ettikleri kadar ellere, dolayısıyla da tırnaklara dikkat ederler. Eğer tırnaklarınızı yiyorsanız buna bir an önce son vermelisiniz. Tırnakları özenle kesilmiş bir el, kadının gözünde sizi temiz birisi olarak gösterecektir.

Tırnak aralarındaki kirle dolaşmayın. Kirli tırnak görüntüsü kadın gözünde hiç hoş karşılanmamaktadır.

Kadınların tırnaklarına ojeler sürdüğünü, sürekli maniküre gittiklerini düşünürseniz tırnaklarına ne kadar çok önem verdiğini anlarsınız. Dolayısıyla sizin tırnaklarınızı da gözlemleyecektir.

Sakal

Sakal, taraflı tarafsız herkes tarafından hoş bulunur. Erkeğin aksesuarı olarak kabul görür. Tarz ve imaj konusunda erkeğin vazgeçilmezidir. Dünyada yayılan akımdan dolayı uzun sakal modelleri yaygınlaştı. Lakin bu noktada sakalın kişiye yakışıp,yakışmaması ince bir çizgidedir aslında.

Sakala, sürekli saç gibi bakım yapılması gerekir. Saç gibi taranmaya ve yıkanmaya ihtiyacı vardır. Sakalları sık sık az da olsa kısaltın. Çünkü cildinizin havalanmaya ihtiyacı var. Mutlaka sakallarınızı şampuanlayın.

Sakal-bakimi
Sakal-bakimi

Cilt Bakımı

Erkek cildi kadın cildine göre daha kalındır. Bu yüzden de yağlanmaya daha müsaittir. Düzenli cilt bakımı yapılmadığı takdirde çeşitli cilt problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Cildin temizliği önemli. Siyah noktalar ve temiz bir cilt için peeling yapmak gerekli. Ayrıca diri görünen bir cilt için nemlendirici kullanmalısınız.

Traş sonrası losyon kullanımında cildi tahriş etmemek için alkolsüz nemlendirici kullanmalısınız.

Ağız Bakımı

Bir insanla muhatap olduğunuzda en dikkat ettiğiniz noktalardan birisi dişinin temizliğidir. Güzel bir gülüşü taçlandıran temiz dişlerdir. Bir erkek ne kadar karizmatik olursa olsun sapsarı dişler, hanesine eksi puan yazılmasına neden olur. Temiz, sağlıklı ve bembeyaz dişler için yediğinize içtiğinize dikkat etmelisiniz. Asit içeceklerden, sigaradan uzak durun. Duramıyorsanız da sık sık dişlerinizi fırçalayın.

Ağız temizliğinde bir diğer önemli nokta ağız kokusu durumu. Ağzı kokan birisinin yanında olmak istemezsiniz değil mi? Öyleyse sizde ağız kokusu konusuna dikkat etmelisiniz. Dişleri fırçaladıktan sonra plakların çoğu dilde yada diş boşluklarında kalır. Plaklar ağız kokusu yapar. O yüzden mutlaka günde en azından bir kere diş ipi kullanın. Diğer yandan ağız losyonu ferah bir nefese sahip olmanızı sağlayacaktır.

Güzel ve Temiz Kokun

Koku olayı çok önemli. Güzel kokacağım diye parfümü bitirmeyin. Temiz ve güzel kokudan kastım duş alınması gerektiğidir.

Temiz koku olayı muazzam bir şey. Güzel kokan bir kadın yanımdan geçtiğinde hoş bir etki bırakıyor. Aynı durum bizler içinde geçerli. Bir kadının yanından güzel kokan halinizle geçtiğinizde size bakış açısı iyi olacaktır. O yüzden temiz kokmaya özen gösterin.

Kıyafetin temiz olması ve güzel kokması da hoş olmakta. Kendine dikkat ettiğini gösterir.

Bahsettiğimiz adımları uygulamanız sizlerin yararına olacaktır. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ayrilik-konusmasi Önceki Yazı Ayrılık Konuşması Nasıl Yapılır?
ozguvenini-test-et Sonraki Yazı Özgüven Testi