duygulari-ifade-edebilmek

Erkekler Duygularını Neden Belli Etmez?

Aslında bu konu ilişkilerde birçok problemin özünü oluşturur. Kadın mesaj atar, merak eder, “Hayatım neredesin, cevap atsana” diye sorar. Erkek duygularını söylemez. Peki Erkekler Duygularını Neden Belli Etmez?

Hanımlar, erkekler merak eder. Bir kere bir erkek sizinle ilişki içerisindeyse ve cinselliği yaşamanıza rağmen hayatınızdan uzaklaşmadıysa, demektir ki bu adam size değer veriyor. Yine de erkek size beklediğiniz tepkiyi göstermiyorsa bu durum sizinle ilgilenmediğini göstermez. Bakın, duygularını gösteremeyen erkekler de vardır. Yaşadığımız toplumdan bağımsız değiliz. Toplumumuzda erkeklerin duygularını ifade edebilmesi o kadar sıradan bir olay olmuyor. Çünkü bu şekilde eğitilmiyor. Ataerkil bir toplumda erkeğin duygularını göstermesi biraz zayıflık olarak algılanıyor. Böyle büyütülüyoruz.

Duygularını ifade etme konusunda toplumumuzda erkekler yeterli değil. En çok seven, en kalpten seven erkek bile sevdiğini söylerken bir yutkunur. Neden biliyor musunuz? Çünkü kadını kaybetmekten korkar. Bir erkek gerçekten seviyorsa o kadını kaybetmekten çok korkar. Çünkü erkeğin sevgisi çok kıymetlidir. Birisine karşı bu duyguyu nadiren hissedebilir. Erkekler ilişkilere kadınlar kadar duygu odaklı bakmazlar. Kafalarının bir tarafında hep el freni olarak bir mantık durur. Kendi çapında bir mantık yürütür. Bunun sebebi erkeklerde analog beyin yani yaratıcı beyin, kadınların analog beyni kadar güçlü değil. Bunun üzerine bir de toplumsal koşulları ekleyin. Duygularını anlatamayan, bu konuda sorunları olan erkekler. Maalesef ki duygularını anlatabilen bir toplumda değiliz.

duygularini-gizleyen-erkek
Duygularını Gizleyen Erkek

Erkekler duygularını ortaya koyamadıkları zaman, mesajlarda belirtemediklerin de onları suçlamak yerine, onların nasıl bir koşulda büyüdüğünü düşünün. Birlikte olduğunuz adam seni seviyorum demek yerine “Birlikte olduğumuza göre seni seviyorum demektir.” gibi sözler söylüyorsa gülümsemeyle karşılık verin. Sizi sevmediği için değil, bunu söylemeyi beceremediği için söylemiyor. Bu adama belki de babası hiç “seni seviyorum” demedi, annesi hiç “seni seviyorum oğlum” demedi. Bu adamlara duygular konusunda kimse cömert olmadı belkide.

Şunu belirtmekte fayda var: bizim bu durumu aşmamız gerekir. Biz artık toplumda bu noktada değiliz. Duygularınızı sevdiğiniz insana söyleyin. Söylediğiniz zaman eğer duygularınızı anlamıyorsa da bırakın hayatınızdan çıksın, gitsin. Lakin siz bunu söyleyin. Söylediğiniz de rahatlayacaksınız, daha mutlu hissedeceksiniz. Kıymet verdiğinizi, sizin için önemli olduğunu, onu sevdiğinizi duygularınızdan eminseniz göğsünüzü gere gere söyleyin. Partneriniz şımarıyor mu bırakın şımarsın. Belki ailesi hiç şımartmamıştır. Bu durumdan zarar görmezsiniz. Yeter ki duygularınızın üzerinizde yük olmasına izin vermeyin.

Erkekler Duygularını Neden Belli Etmez? adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

10 Yorum var “Erkekler Duygularını Neden Belli Etmez?

 1. bu erkeğin yapısıne ve büyüme şekline bağlıdır. erkek karşısındaki kişiye duygularını belli edemez ama yaptığı bi kaç hareket karşısında ki kişiyi ne kadar çok sevdiğini görmek mümkündür.

 2. Bence birazda özgüven ile alakalı da olabilir bu duygu belirtme özelliği diye düşünüyorum. Özgüven insanlar ile iletişim kurmada ön plana çıkabiliyor.

 3. Erkekler çok çekingen oluyor genelde ya da özgüven eksikliği sonucunda böyle bir yapıya sahip olduğunu da söylemek mümkün.

 4. duygularını gizlemek yaşam standartlarına göre değişir. Kişinin kendisine göre değişir genellikle duygularını gizleyen erkekler yorumlarda da söyledikleri gibi çekingen olurlar.

 5. Erkeklerin duygularını belli etmemeleri yapıları gereğidir. Bir de yanındaki karısı veya sevgilisine çok fazla değer vermesi kadının soğumasına neden olur. Tabi bazı beyni küçük kadınlar için geçerli 🙂 Bir de erkek istediği kadar duygularını saklaya dursun. Kadın anlıyor hemen.

 6. Neden burdasın hala?
  Emin değilseliz neden burdasınız?
  Yapmayın abi üzülmeyin
  Geldiğin yere baksana..,unut bence
  Burda şu anda neden yalniz bir şekilde
  Yanlış bir yerde bulunduğunu anlamıyor musun?
  O hayatımın eşi dediğin insan seviyorsa sana söyler işte brak,uzaktan sev ama çaktırmadan,gizliden gizliye aynı benim yaptığım gibi şüphelerim çok ama zamana burakmasını iyi bilirim işte

 7. Valla kadinlar da kolay sartlarda yetismiyorlar ulkemizde. O yuzden hicbir kadin ya da erkek, gecmisteki yanlis veya eksik deneyimlerinin arkasina saklanip da bir iliskiyi felc etmemeli. Adam cocukken babasindan sefkat ve sevgi görmemis olabilir. Ancak hicbir kadin bu agir yükü omuzlamak zorunda degil. Bir kadinin sevdigi adamdan, sevgisini ifade etmesini beklemesi te bir ihtiyac. Kalkip da bir insana “bu ihtiyacindan feragat et” demek yerine, diger tarafa ” bu vakte kadar sevilmemis ve yanlis ogrenmis olabilirsin. Ama artik hislerini aktarmayi ogren” demek daha vicdani.

  1. Bayıldım konuşmana, aynen bu bir ihtiyaç, sevgi iki taraflı dir ve bunu belli etmek gerekir duvarda beni seviyor olabilir bilemem ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni-birisiyle-tanisma-onerileri Önceki Yazı Birisiyle Nasıl Tanışılır?
ask-ve-duygu Sonraki Yazı Aşkın Kimyası – Aşkta Hangi Duygular Gizli?