Erkeklerin Akıl Sağlığı Hakkındaki Yanılgıları

Erkeklerin Akıl Sağlığı Hakkındaki Yanılgıları

Erkekler Ruh Sağlığı Konusunda Neleri Yanlış Yapar? (ve Nasıl Düzeltilir) Erkeklerin Akıl Sağlığı Hakkındaki Yanılgıları neler? Akıl sağlığını çevreleyen sorunlar, genç-yaşlı, zengin-fakir, sağlıklı-sağlıksız tüm dünyadaki insanları etkileyebilir. Siyasi eğilimleri ve dini inançları ne olursa olsun insanları etkiler. Etnik köken veya cinsiyet söz konusu olduğunda esasen agnostiktir. Yine de, zihinsel sağlık mücadelelerinin erkekleri kadınlardan çok daha farklı etkilediği gerçeğini görmezden gelmek zor.

Yeni başlayanlar için erkeklerin yardım arama olasılığı daha düşüktür, bu da onların terapiye gitme olasılıklarının daha düşük olduğu ve ilaç kullanma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir.  İster kendi kendine ister başkalarına yönelik olsun, şiddet eylemlerinin erkekler tarafından gerçekleştirilme olasılığı kadınlardan çok daha fazladır.

Yani, ne oluyor? Erkekler zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip olsalar da olmasalar da bir şeyleri düzeltmeye yardımcı olmak için ne yapabilirler? Erkeklerin Akıl Sağlığı Hakkındaki Yanılgıları başlığı altında bu sorulara cevap arayacağız.

Cinsiyet Ruh Sağlığı Sorunlarını Nasıl Etkiler?

intihar
Resim Emily_WillsPhotography tarafından Pixabay‘a yüklendi

Hem erkekler hem de kadınlar zihinsel sağlık sorunları yaşadığından, birinin diğerinden daha iyi veya daha kötü olduğunu ima etmek miyop veya cinsiyetçi görünebilir. Bununla birlikte, erkeklerin zihinsel sağlıkla farklı bir şekilde ve benzersiz şekilde yıkıcı sonuçları olan bir şekilde mücadele ettiğini gösteren inkar edilemez veriler var. Örneğin intihar oranları gibi.

Lisanslı bir klinik psikolog olan Heidi McKenzie , “Erkeklerde intihar oranları kadınlarınkinden dört kat daha fazladır, ancak kadınlarda depresyon tanısı erkeklere göre iki kat daha fazladır” diyor . “İstatistiklerin bize erkeklerin akıl sağlığına nasıl yaklaştığı hakkında bir şeyler söylediğini düşünüyorum. Ne yazık ki, bence kısmen çok fazla erkeğin sessizce acı çektiğini söylüyor.”

Bir ilişki terapisti ve Viva Wellness’in ortak yaratıcısı Jor-El Caraballo, erkeklerin doktorlarını düzenli olarak görmede ne kadar “kötü şöhretli” olduklarına dikkat çekerek aynı fikirde. “Bu, elbette değişiyor ve bir süredir var” diyor. “Bence isteksizliğin kökleri güçlü, neredeyse yenilmez, kendi başına bir şeyler yapabilen ve kendi başına bir şeyler yapabilen erkekler olma ihtiyacı fikrinden kaynaklanıyor. Bu inançlar sağlığımız için toksik olabilir ve gerçekten ihtiyacımız olan yardımı almamızı engelleyebilir.”

Erkeklerde Akıl Sağlığına İlişkin Yaygın Yanılgılar

Peki, erkekler zihinsel sağlık anlayışları söz konusu olduğunda neyi geliştirmeye devam edebilirler? Ve konuya nasıl doğru bir şekilde yaklaşılacağı konusunda kadınlardan alınacak dersler var mı?

McKenzie’ye göre, ilk adım, sorunlarınız hakkında birisiyle konuşmanın uygun olduğunu anlamaktır.

“Kadınlar birbirlerine destek olmak, duygularını paylaşmak ve gerektiğinde yardıma ulaşmak için sosyalleşiyorlar” diyor. “Erkekler tipik olarak tokluğa, güce, disipline ve cesarete değer verecek şekilde sosyalleşirler. Genellikle bir terapisti görmeye gitmeyi bir güç veya cesaret işareti olarak görmezler. Bunu bir yenilgi işareti olarak görüyorlar. Erkek danışanlarımın çoğu, ‘Burada olmaktan utanıyorum’ diyor. Bunu kendi başıma çözebilmem gerekirmiş gibi hissediyorum.”

Caraballo, erkeklerin sağlık çalışanlarını kendilerine hayatlarını nasıl yaşayacaklarını söyleyecek insanlar olarak görebileceklerini belirtiyor, oysa gerçekte durum böyle değil.

“Lisanslı profesyoneller, sağlığınız için en iyi seçimleri yapmanızda sizi desteklemek için oradalar” diyor. “Öneriler yapacaklar ve hatta belki reçeteler bile sunacaklar. Sizinle neyin işe yarayıp neyin yaramayacağı konusunda sağlık uzmanınıza karşı dürüst olun. Bazen endişelerinizin ne olduğuna bağlı olarak ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza uygun sizi desteklemenin yollarını bulmak için işbirliğine yer vardır.”

psikolog
Resim Tiyo Prasetyo tarafından Pixabay‘a yüklendi

Erkeklerin Ruh Sağlığı Hakkında Öğrenmesi Gereken Şeyler

Erkeklere sorunları üzerinde çalışmak veya yardım istemek yerine sertleşmeyi öğreten toplumsal programlamanın ötesinde, aynı zamanda zihinsel sağlığın gerçekten nasıl çalıştığına dair uygun bir eğitimi de kaçırma eğilimindeyiz.

Akıl sağlığı sorunlarını çevreleyen bazı kültürel mesajlar yanlış yorumlanabilir ve bu da akıl sağlığı sorunları olan kişilerin tuhaf, güvenilmez veya tehlikeli olduğuna inanmanıza neden olabilir. Ayrıca depresyon veya anksiyete gibi hastalıkların durumsal olduğunu ve daha iyi bir bakış açısıyla çözülebileceğini veya zihinsel bir sağlık sorunu karşısında üretken olmak için mücadele etmenin bir zayıflık işareti olduğunu düşünebilirsiniz.

Esasen, erkekler zihinsel sağlık sorunlarını düzgün bir şekilde ele alma konusunda benzersiz bir şekilde mücadele etmeye hazır olabilirler.

McKenzie, “Toplumumuz, erkek çocukları ağlamalarına izin verecek veya daha savunmasız duygulara sahip olacak şekilde yetiştirme konusunda bazı adımlar atmış olsa da, daha gidecek çok yolumuz var” diyor. “Çoğu zaman, çocukluk döneminde, erkekler diğer erkekler tarafından bu daha yumuşak duyguları gizli tutmak için hala utanırlar. Saldırganlık ve rekabetin değerli olduğunu spor ve diğer satış noktaları aracılığıyla öğrenirler. Aslında, erkek depresyonu genellikle ilk olarak asabiyet veya öfke olarak ortaya çıkıyor ve erkek danışanlarım onlara depresyonda olduklarını söylediğimde genellikle şaşırıyorlar.”

Erkekler ayrıca, erkekliklerini zedeleyebileceği için kaygı ile ilgili sorunları olduğunu açıkça kabul etmekte tereddüt edebilirler. “Erkekler, klinik kaygının ‘sadece eski korku’ olmadığını anlamaya teşvik edilmelidir” diye ekliyor. “Bu, son derece tedavi edilebilir ve psikoterapi ve/veya ilaca yanıt veren klinik ve tıbbi bir durumdur.”

Caraballo, erkeklere genel iç yaşamlarına değer vermenin (ve dikkat etmenin) öğretilmesini diler.

“Birçok erkek için odak noktası, büyük ölçüde, belirli bir statü veya maaş elde etmek gibi dışsal şeylerdir” diyor. “Bunların hepsi iyi şeyler olabilir, ancak içsel yaşamlarımız en gerçek motivasyonlarımızı ve engellerimizi ortaya çıkarır. Bunu anlamak sadece kendimizi daha güçlü ve güçlü hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda iş, ilişkiler vb. tüm alanları da geliştirir.”

Erkeklerin Akıl Sağlığı Hakkındaki Yanılgıları
Resim Beate tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ruh Sağlığı Sorununuz Olduğunu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Onlarla mücadele eden biri olarak nitelendirilmek için, bazı insanların zihinsel sağlık sorunlarıyla ilişkilendirdiği klişe işaretleri (sesleri duymak, bir şeyler görmek veya birden fazla kişiliğe sahip olmak gibi) sergilemeniz gerekmez.

Kendinizi çok üzgün hissedebilir, devam eden endişe ile başa çıkabilir veya sadece kendinizi motive etmek için mücadele edebilirsiniz. Esasen, kafanızın içinde olup bitenler sizi kontrolünüz dışında hissetmenize neden olur. Her gün en iyi hayatınızı yaşamanızı engelleyen bir şey varsa, bu asla yaşamanın bir yolu değildir.

Öyleyse, eğer öyleysen, oradan nereye gidiyorsun?

Caraballo, “Erkeklerin bir akıl sağlığı sorunuyla uğraşabileceklerini düşündüklerinde her zaman bir terapistle telefon görüşmesi yapmalarını öneririm” diyor. “Bir profesyonelle çalışmak, kaliteli bakım almanızı sağlar ve terapistlerin hedefleri, mümkün olan en sağlıklı yaşamınızı yaşamanıza yardımcı olmaktır. Yargılamak veya eleştirmek için değil, destek ve içgörü sunmak için oradalar. Bu aramayı ayarlayın ve bir şans verin. Bir terapistten ne kadar şey öğrenebileceğinizi ve bir profesyonelin desteğine sahip olduğunuzda hayatınızın ne kadar dramatik bir şekilde değişebileceğini asla bilemezsiniz.”

Erkek Arkadaşlarınızla Akıl Sağlığını Konuşmak

Birçok erkek, kendi kişisel mücadeleleriyle uğraşmanın ötesinde, yaşamlarındaki diğer erkeklerle ruh sağlığını çevreleyen noktaları tartışmakta zorluk çekme eğilimindedir.

Akranlarımızın düşüncelerinin ve fikirlerinin hayatımızda ne kadar önemli olabileceği düşünüldüğünde, bu tür meseleler söz konusu olduğunda açılmak, kelimenin tam anlamıyla hayat kurtarıcı bir karar olabilir.

Caraballo, “Erkekler olarak [bunlar] hakkında, özellikle de akıl sağlığı hakkında yeterince konuşmuyoruz” diyor. “Bence kendi aramızda şeyler hakkında konuşabileceğimiz erkek merkezli alanlara sahip olmak, bu sohbetleri daha geniş günlük yaşamlarımıza taşımak için çok önemli. Gerçek şu ki, paylaştığımızda ve işbirliği yaptığımızda veya birlikte problem çözdüğümüzde, daha iyi arkadaşlar, ortaklar, kocalar ve babalar olmak için daha fazla cevabımız ve stratejimiz varmış gibi hissederek dışarı çıkıyoruz.”

Diğer erkeklerle ortak bir zemin bulmak ve bunun kendi başına yüzleşmen gereken bir şey olmadığını kabul etmek, orada mücadele edebilecek erkekler için tüm farkı yaratabilir.

McKenzie, “Destek grupları, erkeklerin diğer erkeklerden haber almaları için harika bir yol” diyor. “Genellikle katılmaya isteksiz olsalar da, bir kez oraya vardıklarında, diğer erkeklerle konuşmak ve yalnız olmadıklarını öğrenmek neredeyse her zaman çok güçlü bir deneyim olur.”

Erkeklerin Akıl Sağlığı Hakkındaki Yanılgıları yazımızın sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilir, destek olabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Yazı Spor Salonuna Alternatif Fitness
Yeni Bir İlişkide Yapılmaması Gerekenler Sonraki Yazı Yeni Bir İlişkide Yapılmaması Gerekenler