erteleme-davranisi

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak

Yapmanız gereken bir iş için masaya oturdunuz. O anda aklınıza yapmanız gereken işten başka her şey gelmeye başlıyor. Hiç sevmemenize rağmen odanızın dağınıklığı, evi toparlamak, internette bir konuyu aramak gibi işinizle ilgisi olmayan şeylere dalıyorsunuz ve işiniz öylece kalıyor. İçinizdeki ses: “Yapman gereken işini yapmadın!” diyor. Kendinizi yarın yaparım diye kandırıyorsunuz. Bu duruma erteleme diyoruz. Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak başlığı altında konuyu detaylıca inceleyeceğiz.

Eğer ki yapmanız gereken işleri son dakikaya bırakıp, kalan zaman diliminde çok çalışarak ve kaygılanarak ortaya yalapşap bir iş çıkarıyorsanız siz de erteleme hastalığına sahipsiniz. Erteleme, öyle bir rahatsızlık ki yapmanız gereken işleri ortaya çıkaramazsınız. Yaptığınız işe varınızı yoğunuzu veremezsiniz ve başarısızlık kaçınılmaz olur.

Erteleme davranışına sebep olan nedenlerden biri işe başlamak için motive olayım düşüncesidir. Motive olmazsam işi yapamam tavrı. Motive olmayı bekleyene kadar da bakıyoruz ki zaman akıp gitmiş. Halbuki araştırmalar bu durumun tam aksini söylüyor; Bir işe motive olmadan başlarsanız motivasyon, sonrasından geliyor.

Örnek verirsek; ders çalışmanız gerekiyor ve o an ders çalışmak istemiyorsunuz. Ders çalışmak öyle müthiş zevk alınan bir olay değil. Sizlere hak veriyoruz. Lakin hayatta bazı şeyleri elde edebilmek için emek vermek gerekir. Sevmediğiniz bir işe başlamak istiyorsanız, istek gelmesini beklemeyin; sadece çalışmaya başlayın. Bir şeyleri yaptığınızı gördükçe motivasyonunuz kendiliğinden oluşmaya başlıyor. Bu motive türü kalıcı olan ve sizi başarıya emin adımlar ile götürecek olandır.

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak
Erteleme Davranışı Nedir?

Erteleme alışkanlığından kurtulmanın yollarından bir tanesi, yapacağınız işleri öncelik sırasına koymaktır. Bu konuda Eisenhower matrisi isimli bir tekniği paylaştığımız yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Öncelik sırası neden önemli peki? Yapmanız gereken işlerin hepsini düşündüğünüzde bulunduğunuz durum sizi bunaltacak, bıktıracaktır. Bu sebeple bir sıralama yapmanız lazım. En önemlisinden en önemsizine doğru. Kafanızdaki yapmayı planladığınız işlerin bir çoğu muhtemelen gereksiz. Beyin gelişmiş bir sistemdir ama basit bir mantıkla çalışır; Aynı anda tek bir görevi yapar. Aynı anda birçok şeye odaklanırsanız veriminiz düşer.

Yapılması gereken işlerde her zaman biraz daha can sıkıcı olanları vardır. Bu durumda şöyle bir eğilimde olunur: Sıkıntılı işi en sona bırakmak. Bu durumu şöyle düşünmek lazım: Kafanızın üstünde bir balyoz, yani sıkıntılı olan iş bekliyor. Durum böyle olunca hevesinizin kırılması oldukça olası. Peki ne yapacaksınız? Zor işi pazartesiden ya da günün erken saatlerinde ilk olarak bunu halledeceksiniz. Yapmanız gereken o karmaşık işi en başta yaptığınız da rahatlayacak ve yolunuza devam edeceksiniz.

Şimdi sizlere en önemli yöntemden bahsedeceğim. İşe hemen başlayın. Salı başlayacağım, ayın on beşinde başlayacağım gibi ertelemeleri ortadan kaldırıp, yapmanız gereken şeye 20 dakika ile başlasanız bile, hemen başlayın. Hemen başlama davranışını oturttuğunuz zaman, bir disiplin haline geldiğinde, işte o zaman erteleme alışkanlığı hayatınızdan çıkacak ve gerçek potansiyelinizi hayatınızda uygulayabileceksiniz.

Unutmayın! Erteleme hastalığı bir tercihtir. Yanlış tercihi seçmekten kendinizi alıkoyun. Hayat, başarılarla daha da güzel.

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

2 Yorum var “Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak

  1. Hayatta bazen birşeyleri ertelemek gerçekten çok kötü sonuçlar doğurabilir yada ertelemek pişmanlık oluşturabilir. O yüzden pişman olmamak için biran önce plan ya da hedefi hayata geçirmek gerekiyor.

  2. Çevremizde yer alan birçok kişiye hedefleriniz ya da planınız neler diye sorulduğunda bir sürü cevap verdiklerini görüyoruz. Ama bunların hangilerine ulaştınız dendiğinde ise neredeyse çoğuna ulaşmamış oluyorlar. Bunun sebebi ise bazı nedenlerden dolayı erteleme düşüncesi eğer bir hedefe ulaşım olacaksa önce erteleme alışkanlığı ortadan kaldırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

zaman-kontrolu Önceki Yazı Zaman Yönetimi
sadelik-imandandır Sonraki Yazı Sadelik