ogrenme-yontemleri

Etkili Öğrenme Yöntemleri

Öğrenmeyi öğrenmek diye bir şey hiç duydunuz mu? Şimdi diyebilirsiniz ki bu da nereden çıktı? O kadar ders, konu varken bir de bunu mu öğreneceğiz? Bize sorarsanız her şeyden önce ilk öğrenilmesi gereken bu! Etkili Öğrenme Yöntemleri başlığı altında konuyu detaylandıracağız.

Öğrenme ile ilgili taktikleri kimi lise döneminde öğrenir. Kimi üniversite şanslıysa da ilkokul döneminde kavramaya başlar. Ders çalışma sürecinde belleğinizi en iyi şekilde kullanabilmeniz ve hızlıca öğrenebilmeniz için bir dizi kurala uymalısınız. Uyguladığınız takdirde çok daha hızlı öğreneceksiniz. Öğrenme hızınızı arttıracak maddelere şimdi göz atalım.

Çalışma Masası

Öncelikle bir çalışma masanız olmalı ve masa da çalışmalısınız. Bu masa size ait bir oda da olsa iyi olur. Ancak dert etmeyin. Kullanabileceğiniz size ait bir oda yoksa ortak kullanılan alan da bir çalışma köşesi oluştursanız da olur.

Seanslar Halinde Çalışmak

Dakik bir şekilde 30 dakikalık seanslar halinde çalışmanızı öneriyoruz. 30 dakika boyunca masadan su içmeye bile kalkmadan sadece kitabınıza odaklanarak çalışmanızı öneriyoruz. Örneğin bugün 5 seans yapacağım, şeklinde kendinize hedefler koyabilirsiniz. Çalışacağınız onlarca konuya odaklanmaktansa süreye odaklanmanız “Şimdi hangisine çalışacağım?” kaygısından sizi uzaklaştıracaktır.

Ara Vermek

Her 30 dakikalık çalışma seansları arasına 10 dakika molalar koyarak çalışabilirsiniz. Bu aralarda beden gevşer, zihin öğrendiklerini daha da sağlamlaştırır. Çalışma seanslarında saat tuttuğunuz gibi molalar içinde zaman tutmalısınız. O arada her şey ile uğraşabilirsiniz. Ancak mümkün mertebe TV ve telefon gibi cihazlardan uzak durmanızı öneriyoruz.

Etkili Öğrenme Yöntemleri
Öğrenme Teknikleri

Tekrar Yapmak

Alman psikolog Hermann Ebbinghaus’un unutma eğrisine göre öğrenme sürecinde en kritik kısım, tekrarlar yapmak. Tekrar bir çoğumuz için sevilmeyen bir kelime olabilir. Çünkü çalışırken hızlıca ilerlemek ve bitirmek istiyoruz. Ancak unutma grafiği gösteriyor ki yeni bir şey öğreniyorsanız her 20 dakika da bir tekrar yapmak oldukça etkili. Kişi öğrendiğinin yarısına yakın kısmını 20 dakika içinde unutuyor. Hiç tekrar yapılmazsa öğrenilmiş bilginin %80′ ine yakını unutulabiliyor. Yani konuyu öğrendim, hızlıca yeni konuya geçeyim, demeden önce dönüp tekrar bir göz atmakta fayda var.

Gece Yatmadan ve Sabah Kalkınca Tekrar Yapmak

Gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda 10 dakika gün içerisinde öğrendiklerinizi gözden geçirmelisiniz. Bilgiyi pekiştirmenizi sağlayacak.

Belirli Aralıklarla Tekrar Et

Aradan zaman geçse bile öğrendiğiniz bilgi belleğinizde yerleşene kadar daha seyrek aralıklarla tekrar yapmalısınız. Bu tekrarlar kimi zaman göz atma şeklinde bile olabilir. Uzun süreli kalıcılığı sağlayacak ve zihninizin hatırlama sürecinde daha kolay çağrışım yapmasıyla sonuçlanacaktır.

Gördüğünüz gibi hızlı tekrar, öğrenme sürecinde o kadar önemli ki konuyu bir kaç ay sonra yeniden öğreniyormuş gibi çalışmamak için hızlı, kısa ve seyrek aralıklarla konulara göz atmalısınız.

Müziksiz Çalışmak

Biliyoruz keyif alıyorsunuz, motive oluyorsunuz ancak ders için ayırdığınız dikkatin müzik ile bölüşülmesi verimi oldukça düşürüyor. Bir çoğunuz diyebilir ki ben müzik dinlerken bir süre sonra müzik sesini duymuyorum bile. Duymadığınız o ses bir süre sonra sizde yorgunluk yapıp performansın düşmesi ile sonuçlanıyor. Bu sebeple müzik dinleyeceğiniz saati dahi programınızla belirlemeniz ve ders saatinden ayırmanız.

Etkili Öğrenme Yöntemleri adlı yazımızın güncel erkek blog sitesierkek sohbeti .com’daki zamanının sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları Önceki Yazı Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları
evlilikte-degersiz-hissetme Sonraki Yazı Değersizlik Duygusu