hayirli-dost

Gerçek Dost Nasıl Anlaşılır

Sosyal medya platformlarında insanların yüzlerce hatta binlerce arkadaşı var olarak görünür. Araştırmalar, insanların yakın arkadaşlıklarını bir kaç kişi ile kurduğunu göstermiştir. Hakiki dostlukları geliştirmek zaman ve özveri ister. Gerçek Dost Nasıl Anlaşılır başlığı altında gerçek dostun sahip olması gereken vasıfları ve alışkanlıkları anlatacağım.

Gerçekten Dinler

Çevrenizdeki birçok kişiye önemli bir konu hakkında bir şey anlatmak istediğinizde sürekli anlattığınızın dışına çıkar. Gerçek dost, söylediklerinizi dinler, lafı başka bir yere çekmez, sizi yargılamaz yada dalga geçmez. Sizi dinler ve duygularınızı anlamaya çalışır. Bu şekilde davranması sizi önemsediğinin göstergesidir. Zaten gerçek bir dosttan da böyle bir davranış beklenir.

Hakkınızda Dedikodu Yapmaz

Gerçek dost arkanızdan kötü konuşmaz. Söylemesi gerektiğini yüzünüze söyler. Size saygı duyar. İtibarınızı zedeleyecek şeyler söylemez, bundan da kaçınır. Konuşarak problemleri çözmeye çalışır.

Olduğun Gibi Kabul Eder

Sizi değiştirmeye çalışmaz. Sizinle ilgili her şeyi kusurlarınızdan en iyi özelliklerinize kadar kabul eder. Söylediklerinize katılmayabilir. Fakat farklı düşünüyorsunuz diye düşündüklerinizi değiştirmeye çalışmaz.

Gerçek Dost Nasıl Anlaşılır
Gerçek Dost

Yalnız Bırakmaz

“Gerçek dostlar yıldızlar gibidir karanlık çökünce ortaya çıkarlar.” diye boşuna söylenmemiş. Sizi kötü günde, kötü zamanınızda yalnız bırakmazlar. Söylediğim bu sözler klişe görünüyor değil mi? Lakin hepimiz mutlaka bu durumu yaşamışızdır. Dost, iyi zamanında seninle güldüğü gibi kötü zamanında da sizinle birlikte dertlenir, hüzünlenir. Yanınızda olur her zaman. Yardım edebileceği bir nokta olursa sizden esirgemez. Günümüzdeki çokça görülen menfaat arkadaşlıklarının arasındaki dostlarımızın çok ama çok kıymetini bilmemiz gerekir.

Zaman Ayırır

Çok meşgul olduğunu söyleyerek sizi ihmal etmez. Sadece işi düştüğünde sizi aramaz. Tabi o gün ki programından yada sahip olduğu sorumluluklarından dolayı size vakit ayıramayabilir. Lakin bu durumu görüşmemek için mazeret olarak kullanmaz. Dost, ne kadar meşgul olursa olsun size verdiği sözü tutar. En önemlisi ise size asla hayatınızda tutmanız için peşinden koşmanız gerektiği hissini vermez.

Kin Tutmaz

Yaptığınız yanlıştan dolayı olayı uzatmaz. Anlayış gösterir. Kısa bir özür dilemen yeterlidir. Çünkü niyetinizin kötü olmadığını bilir. Tatsızlığı geride bırakmak ister. Eğer çevrenizde yaptığınız yanlışı uzatan, dost dediğiniz birileri varsa ilişkinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

İçindeki En İyiyi Görür

Yaptığımız en büyük hatalardan biri olumsuz öz eleştiridir. Dostlar, mutsuz ya da olumsuz olduğumuzda bizlere cesaret ve şevk verir. Olumsuzluklarınızı düşündüğünüzde sizdeki iyiyi, çirkin hissettiğinizde sizdeki güzeli dostlarınız hatırlatır.

Yanında Rahatsınızdır

Başkalarının yanında olduğu gibi benliğinize perde indirmenize gerek olmadığını hisseder, bilir ve öyle davranırsınız. Düşüncelerinizi rahatlıkla konuşursunuz, kendinizi sansürlemezsiniz. Aranızdaki her şey gerçektir. Dostlarınız sizi tamamen tanımak istediğinden sırlarınızı, utandığınız hikayeleri, başkalarıyla paylaşamadığınız şeyleri bilmek ister.

Neyse Onu Söyler

Size duymak istediğinizi değil, olanı söyler. Sizi yaralayacağını bilse de söyler. Kendinizi kötü hissetmeniz için değil; daha iyi seçimler yapmanıza, hatalarınızı görmenize yardımcı olmak için yapar. Bunun değerini bilmek gerekir. Bir çok kişi eleştirilmekten hoşlanmaz ve aksi davranmaya başlar.

Kıskanmaz

Çok az insan sizin başarınızdan mutlu olur. Çevrenizdeki birçok kişi başardığınızda mutlu olmuş gibi görünür sizin adınıza. Aslında deli gibi kıskanırlar sizi. Dost ise sizinle mutlu olur. Elinden gelirse başarınızın devamı için maddi, manevi her türlü yardımda bulunmak ister, yardımını esirgemez.

Gerçek Dost Nasıl Anlaşılır adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ayrılık acısı Önceki Yazı Aşk Acısı Nasıl Geçer
Hoşlanan Kadının Beden Dili Sonraki Yazı Hoşlanan Kadının Beden Dili