hayat-amacin-ne

Hayat Amacını Nasıl Bulursun

Bugün sizlere bir soru sormak istiyorum. Hayattaki amacınız ne? İşimden dolayı bir çok insanla konuşuyorum ve onlara bazı sorular soruyorum. Sorduğum soruların başında “Hayattaki amacın ne?” sorusu geliyor. Aldığım cevaplar çoğunlukla beni hayal kırıklığına uğratıyor. Gelen cevaplar: “Ya ben böyle iyiyim, bir amaç düşünmedim ki hiç. Amaç mı olması lazım yaşamak için?” tarzında oluyor. Sonrasında şunu soruyorum: “Peki şuan yaptıklarını neden yapıyorsun?” Kimisi para kazanmak için yaptığını, kimisi çevresindeki insanlar için yaptığını. Çoğunlukla da ne için yaptığını düşünmediklerini söylüyorlar. “Peki sen bunun neresindesin?” diye sorduğumda ise cevap uzun bir sessizlik. Hayat Amacını Nasıl Bulursun başlığı altında hayat amacı ile ilgili detaylar anlatacağım.

Başlayalım.

İnsanlar inanılmaz bir enerji ile donatılmıştır. Bu enerjiyi etkili bir şekilde kullanabilenler inanılmaz şeyler başarabiliyorlar. Lakin çoğu insan bu enerjinin farkında değil hemde bu enerjiyi yönlendirecek bir amaçları yok. Düşünün ki açık havaya klima takıyorsunuz, soğutmaya çalışıyorsunuz güneşli bir havayı. İnanılmaz bir enerji veriyorsunuz ama sıfır fayda. Enerjimizi bu şekilde kullandığımızda ancak bize kalan şey yorgunluk ve amaçsızlık oluyor.

Bizler küçükken maddi sıkıntılardan dolayı istediğimiz şeylerin çoğu olmazdı. Küçük bir şişe meşrubatı aldıktan sonra bitmesin diye o sıcak havalarda küçük küçük içerdik. Tadını çıkartarak, keyif alarak. Bir tanıdığımız çocukta 2,5 litrelik kola alırdı ve bir iki yudum içtikten sonra kolayı sallar, etrafa fışkırtırdı. Amacı olmayan insanları o 2,5 litrelik kolayı fışkırtan çocuğa benzetiyorum. Yani müthiş bir potansiyeliniz var ama bundan hiç mi hiç faydalanmıyorsunuz. O yüzden ilk başta sahip olduğunuz enerjinin farkına varmak ve buna göre bir amaç belirlemek çok çok önemli.

hayatinin-amacini-bulmak
Hayatının amacını bulmak

Kendimize hedefler, amaçlar belirlemeliyiz. Devletlerin 5 yıllık, 10 yıllık planları gibi. Lakin bu hedefler: “Kendime şu telefonu alacağım. Kendime şu arabayı alacağım.” gibi basit hedefler olmamalı. Hedeflerinizin daha ulvi, daha derin olması lazım. İçinde bize gerçekten huzur verecek, mutlu edecek şeyler olması lazım. O yüzden yaptığımız şeyleri bir çerçeve içinde ortaya koyarsak, ilerleyen zaman içinde arada bir duruyoruz o yaşam yolunda. Geriye dönüp bakıyoruz, ne yapmışız bugüne kadar. Her geri dönüşümüzde eğer elimiz boş gibi hissedersek, insanın içine bir huzursuzluk, bir mutsuzluk oturuyor.

Her arkamıza baktığımızda yeni bir şey yapmamışsak amacımıza dair bu huzursuzluk, bu mutsuzluk daha derin bir hal alıyor. Ama bir amaç uğruna bir şeyler ortaya koyduğunuzda geriye dönüp baktığınızda elleriniz boş olmayacak.

İnsan yaşlanıyor. Yaş ilerledikçe geriye dönüp bakmalar birikmiş oluyor. Ona baktığımızda eğer bom boşsa kendimizi ölüme doğru, hayatın bitişine doğru çok mutsuz, tatminsiz ve boş vermiş hissediyoruz. Hayatını boşa geçiren insanlar ölümden çok daha fazla korkuyor. Çünkü temelde şöyle bir düşünce var: “Ben bu hayatı adam akıllı yaşayamadım.” O yüzden bir amaç belirlemek çok önemli. Bu amaç içinde bir şeyler ortaya koymalıyız.

Hayat Amacını Nasıl Bulursun adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

3 Yorum var “Hayat Amacını Nasıl Bulursun

  1. Aslında insanlar yaşam felsefesi ile “yaşam amaçlarını” birbirine karıştırırlar. Felsefe hayatınızı nasıl yaşayacağınız ile ilgiliylen, “amaç sizin felsefenizi doğrultusunda ilerlediğiniz hedeftir. Bir çok zaman hayatımızda bir tane makro plan olmaz ama daha küçük ve ölçülebilir planlarımız olur. Örneğin bir lise son sınıf öğrencisinin amacı o dönem için universiteyi kazanıp mezun olmakken, bir avukatın amacı yarın çıkacağı duruşmada davasını kazanmak olabilir.

  2. Hayat amacı olmadan yaşamak boş yaşamaktan başka bişey değildir. Hayattan zevk almak için ve daha başarılı olmak için önce kendimize güzel hedefler ve amaçlar belirlemek gerekiyor

  3. Aslında hayatın amacı insandan insana değişen bir çeşit çeşitliliktir. Mesela Allah c.c derki: Ben insanları ve cinleri bana itaat etsinler diye yaratttır der. Bir alimde bana ibadet etsinler diye yarattım diyerek tercüme etmiştir. İşte Allah’ı tanımayan ve tam olarak bilmeyen yaşadığı hayatın içerisindeki en çok şeyi amaç olarak görür. Bu kişi bazen insanı bazen de bir hayvanı amaç olarak görebilir. Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

topluluk karşısında konuşma Önceki Yazı Topluluk Önünde Konuşmaktan Korkma ve Çözümleri
asiri-fedakarlik-iyilik Sonraki Yazı Fazla Fedakarlık