sabret-sükret-duaet

Hayatın Kötü Gidişatında Bunları Hatırla

Hayatında bütün kötü şeylerin aynı zamanı bulduğu oldu mu hiç? Sanki her şey üst üste geliyor, çok bunalıyorsun, işin içinden çıkamıyorsun. Hayatın Kötü Gidişatında Bunları Hatırla adlı başlıkta böyle zamanlarda, böyle anlarda hatırlaman gereken şeylerden bahsetmek istiyorum.

Sıkıntılı şeyler yaşadığında, acı içinde olduğunda genelde kendine şunu söylersin: “Böyle şeyler neden hep beni buluyor? Neden bunları yaşamak zorundayım?” Sizlere yaşadığınız sıkıntılara farklı bir açıdan bakabilmeyi anlatacağım.

Eskilerin insanları “Allah dertsiz bırakmasın.” diye dua ederlerdi. Bugünün mantığından baktığımızda bize daha çok bir beddua gibi geliyor ama bu duanın içinde aslında bir hikmet var. Aslında derdin bize getireceği olumlu etkilerden bahsediyor. Acıyı yaşadığımız zaman dilimi çok kötü olsa da, kötü şeyler yaşamak, kötü şeyleri atlatıyor olmak bizi olgunlaştırır. Çayın demlenmesi gibi; bizi daha tatlı, daha kıvamlı bir hale getirir. Hayatta seviye atlarız. O yüzden acı çekerken olaya bir de bu açıdan bakmak lazım. Acı çekmek, sıkıntılı zamanlar atlatmak bize sonraki zaman diliminde daha geniş bir bakış açısı sağlayabilir.

Bazen de kişi acıyı yaşarken, o anın içine hapsolur. “Bundan sonra hayat hep böyle devam edecek, sorunlar hiç bitmeyecek.” diye düşünür. Bu, temel bir algı hatasıdır. Kötü şeyler hiç bir zaman uzun sürmez, aynı iyi şeyler de olduğu gibi. Kötü ve iyi şeyler bir süre sonra biter. Hayat inişli çıkışlıdır. Bu durumu bilmek sizi iyi hissettirir.

hayat-inisli-cikislidir
Hayat İnişli Çıkışlıdır

Şikayet etmek, kaygılanmak; sıkıntıları iyi hale getirme noktasında pek bir fayda sağlamaz. İyi bir şey denemeye çalışırken başarısız olabiliyoruz. Bu durumdan dolayı kendini suçluyorsan, hiç bir şey yapmamaktan çok daha güzel bir şey yaptın. Çünkü hayatta bir çaba gösterdin. Bunun sonucunda hata yapmış olabilirsin, hiç sorun değil. Başarısız olduğun konuyu tekrar deneyip, daha iyi bir noktaya getirebilirsin. Hayatta bazı tip insanlara çokça saygı duyulur: Bunlardan biri kendi hayatı,çevresindekilerin hayatı için iyi şeyler yapmaya çalışan, emek veren insanlardır. Bir de bazı insanlar var ki otururlar, durmadan sızlanırlar, şikayet ederler, hiç bir şeyi değiştirmeye çalışmazlar. Riske girmedikleri için hayatlarında belki kayıp yaşamazlar ama ileriye de adım atmazlar.

Deneyen insan, hayatta iki adım ileri, bir adım geriye gider hep. Yani diğer gruptaki insanlar ileriye yönelik adım atmaya korkarken; deneyen insanlar zaman zaman olumsuzluklarla karşılaşsalar da yine de hep ilerler.

Bazen de sıkıntılarının kaynağı çevrendeki insanlar olabilir. Şunu unutmayın: çevrenizdeki insanları kontrol edemezsiniz. Siz ne kadar iyi davranırsanız davranın, ne kadar iyi olursanız olun, etrafınızdaki insanlar iyi olmayabilir. O zaman şunu düşünmek gerekmez mi: Eğer bu iş benim kontrolümde değilse karşı tarafın davranışlarından dolayı kendimi neden kötü hissedeyim? Onun olumsuz tavrı için neden bu kadar sıkılayım? Sahip olduğu olumsuz enerjinin kendisiyle alakalı olduğunu düşünmeliyiz.

Bir de bir insan bize çok zarar veriyor, kötü hissetmemize sebep oluyorsa o kişiyle olan ilişkimizi de sorgulamak lazım. Biraz mesafe koymak, gerekirse uzaklaştırabilmek bizi iyi hissettirecektir.

Hayatınızın bir döneminde yaşadığınız sorunlar için kendinizi kaptırmayın. O sorunu çözebilmek için bir bakarsınız ki hayatın büyük resmini kaçırmışsınız. Böyle bir durumda aslında hayatın kendisi kaçmış oluyor. Hayatın rutinini asla kaçırmamalısınız. Günlük yapman gerekenleri, işini, aileni, sevdiklerini ihmal etmemelisin. Sorunlara takılmayın, sorunlarla savaşmayın.

Hayatın Kötü Gidişatında Bunları Hatırla adlı yazımızın sonuna geldik. Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda dediklerimi hatırlayın. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

6 Yorum var “Hayatın Kötü Gidişatında Bunları Hatırla

  1. Bir çok noktaya katılıyorum. En önemlisi zorluklarla karşılaşıldığında kendi kendini motive edebilme başlı başına bir sanattır. İnsan bir süre sonra neye nasıl tepki verdiğini çözüp duygularının kontrolünü ele alabiliyor

  2. Hayatın kötü gitmesi insanlar için biraz kötü gibi görünse de aslında pozitif olarak düşünerek kendimizi motive edebiliriz. Kötü olaylar başımıza geldikçe aslında bunların bize bir tecrübe kazandırdığını unutmamak gerekir.

  3. İsyan etmemek lazım hayatımızda bazı zamanlarda istediğimiz olmaya bilir sabretmek ve olumlu şeyler olması için çaba göstermek gerekiyor diye düşünüyorum.

  4. Birçok dönemde kendimi hep kötü hisseder, tükenmişlik sendromu ile baş başa kalırım. Bu durumlarda işin içinden nasıl çıkacağımı bilmiyordum fakat bu yazı birazda olsa bana bir yön gösterdi teşekkürler.

  5. Hayatın kötü gidişatında iyi olan şeyleri hatırlamak elbette iyi gelecektir. Yalnız; sadece bunlar yetmez. Güçlü bir iman olması ve bu iman ile yani Allah’ın yardımı ile kurtulabileceğimizi düşünmemiz daha iyi bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

  6. Başarıya, mutluluğa giden yolda tabi zorlu yokuşlar olacaktır. Dediklerinizi uygulayarak bu yokuşları daha rahat aşabileceğimiz kanısındayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sağlam bir ilişki için gerekenler Önceki Yazı İlişkide Dikkat Edilecek 14 Kırmızı Bayrak
kendini-sev-guzel-insan Sonraki Yazı Bu Yıl Vazgeçmeniz Gereken Muhtemel 16 Şey