umudu-kalmamak

Hayattan Bıkmak

Akşam sağolsun bir kardeşim aradı beni. Konuşmaya başladık. Rutin konuşma başlangıcı oldu. Konuşma ilerledikçe konu iş mevzusuna geldi. -Kardeşim yeni mezun bir iktisatçı bu arada- Açıkçası bu konuyu konuşmayı hiç sevmiyorum. Onca yıl emek veren insanların aylarca hatta yıllarca işsiz kalması o kişiyi ailenin yada arkadaş çevresinin düşündüğünden fazla etkiliyor. Bilirsiniz, malesef bir şekilde konuşma bir şekilde hep bu iş mevzusuna denk gelir. Kardeşim: “Ne olsun ağabey birçok firmaya başvurdum cevap vermelerini bekliyorum. Bir yandan da KPSS çalışıyorum.” dedi. CV’sini bana yollamasını, iş yaptığım insanlara ve firmalardaki tanıdıklarıma ondan bahsedeceğimi söyledim. Çok teşekkür etti. Canını sıkmamasını, her şeyin sonunda güzel sonuçlanacağını, kendisine inanmaktan vazgeçmemesini belirttim. Sesi düşünceliydi. Dedi ki: “Bilemiyorum ağabey. Ümidim kalmadı artık. Aylardır gitmediğim firma kalmadı. Bıktım artık bu hayattan,durumumdan. Çok dokunuyor kanıma.” Uzunca bir konuşmam oldu moral vermek için. Kardeşimin bu durumuna çok üzüldüm. Hayattan bıkmak ne kelime be ağabey, hiçbir şey hissetmiyorum artık diyenlerde olabilir aranızda. Bu yüzden aynı durumu yaşayan sizlere de anlatacaklarımın az da olsa durumunuza faydası olması adına “Hayattan Bıkmak” başlıklı konuyu yazmak istedim.

İşsiz Üniversite Mezunu Olmak

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bu durumda olan herkese Allah sabır versin. Bir yandan ailenin sana olan inancının azalması, bir yandan arkadaş çevresine durumu izah etme, bir yandan akrabalara dil dökme. En acısı da büyük umutlarla okuduğun bölümünün küçük görülmesi. Yeri gelmiş geceni gündüzüne katmışsın, yeri gelmiş kütüphane köşelerinde uyuyakalmışsın. Gel gelelim sana nasihat vermeye çalışan insanda ortaokul mezunu. Bu durumu bizler de yaşadık. O zor zamanları en güzel şekilde atlatabilmeniz için tavsiyelere başlayalım.

Kendinizi Sevin

Kesinlikle ve kesinlikle en önemli nokta kendinizi sevmek dostlar. Kendini seven insan fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı olur. Düşüncelerinde kara bulutlara izin vermez. Hayatındaki olumsuzlukların kendisini etkilemesine izin vermez. Çevresindeki felaket tellallarını hayatından uzaklaştırır. Zayıf ve güçlü yönlerini bilir ve ona göre davranış sergiler. Hayata pozitif bakar.

Dostlarla Araya Mesafe Koymayın

En sık hatalardan bir tanesi, mezuniyetten önce sahip olunan dostlardan uzaklaşılmasıdır. Bu durumun yaşanılmasındaki sebep genel olarak arkadaşlarla iş buldun mu mevzusuna girmek istenilmemesidir. Lakin bu düşünce yapısı yanlıştır. Dostlarınız sizleri işiniz olsa da olmasa da sever. Yılların arkadaşlığını çöpe atmayın. İletişiminizi iyi tutun. Keyfinizin bitik olduğu durumlarda dostlarınızla yaptığınız konuşmaların sizleri rahatlattığını göreceksiniz.

Denemekten Vazgeçme

Ne olursa olsun sürekli denemelisiniz. Deneme durumu tüm olaylar için geçerlidir. Maalesef iş dünyası ve hayat acımasız yerlerdir. Özellikle yeni mezun bireyler için koşullar daha da zor. Ama şunu unutmayın; denemekten vazgeçmezseniz mutlaka kazanırsınız.

Hayattan Bıkmak
Asla Pes Etme

Kendinizi sevin. Düşündüğünüzden daha değerlisiniz. Çevrenizdeki negatif insanları hiç bir zaman dinlemeyin ve onları kendinizden uzaklaştırın. Son olarak da denemekten vazgeçmeyin dostlar. Unutmayın ki önünüzde güzel bir hayat var. Günlerinizi olumsuz düşüncelerle geçirmeyin. Bu konuyla ilgili beğendiğim bir yazıyı da sizlerle paylaşmak istedim. Dilerseniz okuyabilirsiniz. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

Diğer yazıma geçiş yapmak istersen tıklayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

utangacliktan-kurtulma Önceki Yazı Utangaçlıktan Kurtulma
neverfap-nedir Sonraki Yazı NoFap Nedir? NoFap Faydaları