HUZURLU BİR HAYAT İÇİN

Huzurlu Bir Hayat İçin

İyisiyle kötüsüyle, yanlışıyla doğrusuyla bir şekilde yaşıyoruz bu hayatı. Toplumda bir çok insan para kazanmakta lakin mutlu olamamakta. Sizlere huzurlu bir hayat için yapabileceğiniz basit ama etkili noktalardan bahsedeceğim.

Başlayalım.

Kendinden Şüphe Etme

Sen ne hissediyorsan o her zaman doğrudur. Bütün insanlar toplansa ve sana hissettiğinin aksini söyleseler de ne hissediyorsan senin için o doğrudur. Onlar farklı hissedebilir, farklı düşünebilir ama bu durum hissettiklerinin yanlış olduğunu göstermez. Sadece onlardan farklı olduğunu gösterir.

Farklılıklarından Utanma

Eğer çevrende senin gibi düşünen, seni anlayan insanlar yoksa o zaman çirkin ördek yavrusu hikayesini hatırla. Muhtemelen yanlış yerde yanlış insanlarla birlikte olduğun için seni anlamıyorlar. O halde hedefin ait olduğun yeri bulmak olmalı. Muhteşem bir kuğu olduğun gerçeğini asla unutma.

Geçmişinden Pişmanlık Duyma

Yaptığın yanlışların senin için tecrübe olduğunu unutma. Tecrübe edindiğin bu bilgiyi özenle incele. Yaptığın hataları ve yine aynı duruma düşsen nasıl davranacağını iyi düşün ve gelecek olaylar için kendini hazırla. Kırılan vazo tamir edilemez ama gelecekte başka vazoların kırılması önlenebilir.

Kararlarını Kendin Ver

Mümkün olduğunca kimsenin senin adına karar vermesine izin verme. Ama başkalarının haklı olabileceğini de unutma. Bu hayat senin ve istediğin gibi yaşamaya hakkın var. Yine de başkalarını dinle ve onların bakış açısını anlamaya çalış.

Kararını Kendin Ver
Kararını Kendin Ver

İhtiyaçlarını İkinci Plana Atma

Başkalarıyla olan ilişkilerinde ihtiyaçlarının başkalarının ihtiyaçlarından daha öncelikli olması gerektiğini hiçbir zaman unutma ve kendini hayallerle kandırma. Her zaman önce sen gelmelisin. Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzmeyi tercih etme. Sen o durumla başa çıkabiliyorsan onlarda başa çıkabilir. Karşındaki senin mutluluğunu düşünmüyorsa ve üzülmene yol açıyorsa o zaman o insan sana değer vermiyor demektir. Bu kişileri değiştirebileceğini yada sana zamanla önem vereceğini düşünme.

Kaybetmekten Korkma

Sırf inanmak istediğin için karşı tarafın sevgi sözcüklerine inanma Sevgi insanın kalbinde, gözlerinde, davranışlarındadır. Sana verdiği önemde ve değerdedir. Senin için yaptığı fedakarlıklardadır.

Günümüzde insanlar sevgi sözcüklerini umarsızca dağıtıyorlar. Senin için söylenenleri de dinle ama gerçek sevgiyi karşındakinin davranışlarına bakarak bul. İnanmak istediğin için değil gerçek olduğu için karşındakinin sözlerine inan.

Kalbinin Sesini Dinle

Hayatta senin için neyin doğru olduğunu bir tek senin içindeki ses söyleyebilir. Dolayısıyla içindeki sesle konuşmayı öğren. Her gün kendini dinlemek için zaman ayır ve kalbini dinle. Başka şekilde hissetmek için ikna etmeye değil, gerçekten ne hissettiğini bulabilmek için kalbini dinlemeye çalış. İçindeki ses bazen sana çok zor gelebilecek bir şeyi yapman gerektiğini söylemeye çalışabilir yada duymak istemediklerini söyleyebilir. Bundan korkma ve içindeki sesi dinlemeye devam et.

Kendine İyi Davran

Kendini her zaman sev ve şevkatle yaklaş. Yanlış yaptığında acımasızca kendini eleştirip üzme. Aksine başını okşa, kendini kucakla ve her şeyin iyi olacağını söyle. Üzgün olduğunda, kırıldığında, acı çektiğinde, mutsuz hissettiğinde kendine özen göster. Bu durumun üstesinden gelerek kimsenin seni incitmesine izin vermeyeceğini göster.

Hayatta Her şeyin Bir Bedeli Var

Hayattan yapılan her şeyin bir bedeli var. Bedel ödemek istemediğin için kendini boşlukta bırakma. Örneğin birisini incitmişsen ödeyeceğin bedel o insanın güvenini yitirmektir. Ya da seni sevmeyen biriyle birlikteysen böyle bir ilişkiyi yürütmenin bedeli sevgisiz bir hapiste yaşamak olacaktır. Ya da farklı olmaktan korkuyorsan ve çevrendekileri taklit edip, onlar gibi davranmaya çalışıyorsan ödeyeceğin bedel kendine olan saygını yitirmek olacaktır. Bazen kendin olmanın bedelinin de yalnız kalmak olduğunu unutma. Bu durumda yaşamda her zaman bir bedel ödeyeceğini hatırla. Bir adım atacağın zaman ödeyeceğin bedeli önceden düşün ve atacağın adımın sana kazandırıp kazandırmayacağına bakarak karar ver.

Huzurlu Bir Hayat İçin adlı yazımızın sonuna geldik. Bir daha ki yazı da görüşmek dileğiyle esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BEN FRANKLİN ETKİSİ Önceki Yazı Ben Franklin Effect Nedir
aliskanlik-edinme-taktik Sonraki Yazı Alışkanlık Edinme Yolları