sağlam bir ilişki için gerekenler

İlişkide Dikkat Edilecek 14 Kırmızı Bayrak

Muhtemelen başınızın ağrımasına neden olan bir kadınla çıkmaya başlayan bir arkadaşınız var. O kişi tuhaf, hükmetmeye çalışan bir drama kraliçesi. Herkes o kişinin toksik olduğunu görebiliyordu ve o kişi arkadaşınızı gerçekten yıkıyordu. Yani arkadaşınız hariç herkes görebiliyordu. İlişkide Dikkat Edilecek 14 Kırmızı Bayrak başlıklı yazımızda partnerinizde dikkat etmeniz gereken kişilik özelliklerinden bahsedeceğim.

Kendinize “Bu durum asla başıma gelmeyecek” dersiniz. Lakin sizin de başınıza gelir. Peki ne oluyor? Partnerleriyle ilişkiye başlamanın kötü haber olduğuna dair uyarı işaretlerine rağmen insanlar nasıl sağlıksız ilişki kurabilirler? Cevap: Sevgi tarafından körleşiriz.

MRI makinelerini kullanan University College London’daki araştırmacılar, “aşk duygularının beynin eleştirel düşünceyi kontrol ettiği alandaki faaliyetin bastırılmasına yol açtığını buldular. Görünüşe göre bir kişiye yakınlaştığınızda beynin, kişinin karakterini ve kişiliklerini değerlendirme ihtiyacı azalır.

Romantik aşk, sadece eleştirel düşüncemizi bastırmakla kalmaz, aynı zamanda oksitosin ve dopamin gibi iyi hissettiren kimyasallar ve hormonları salgılatarak kararımızı daha da bulanıklaştırır. Sevgi bize gerçekten uyuşturucu benzeri bir “etki” verir ve o kadar iyi hissettirir ki, hemen önümüzde sallanan kırmızı bayrakları görmezden geliriz. Şans eseri kişinin olumsuz davranışını veya tutumunu fark ederseniz, bunu en aza indirgemek, sevimli bir tuhaflık olarak yazmak veya kendinize, “Ah, o kadar da kötü biri değil. Ayrıca, belki de onun gelişmesine yardımcı olacak biri olabilirim.” dersiniz.

hemen önümüzde sallanan kırmızı bayrakları görmezden geliriz. Şans eseri kişinin olumsuz davranışını veya tutumunu fark ederseniz, bunu en aza indirgemek, sevimli bir tuhaflık olarak yazmak veya kendinize, “Ah, o kadar da kötü biri değil. Ayrıca, belki de onun gelişmesine yardımcı olacak biri olabilirim.” dersiniz.

Kendinizi kandırmayın. Partnerinizi değişmeye zorlayamazsınız; değişim içeriden gelmek zorundadır. Ayrıca, bir ilişkinin başında fark ettiğiniz sorunlar, ilişki derinleştikçe kendilerini büyütme eğilimindedir. Evlilik Uzmanı Dr.John Van Epp’in, “How to Avoid Falling in Love With a Jerk” kitabında da dediği gibi: “İyilik her zaman sürmez ve kötüler genellikle kötüleşir.”

“Ben erkeksi bir adamım. Bir ilişkide duygularımın beni esir almasına izin vermiyorum. Her zaman rasyonel düşünürüm. ” diyebilirsiniz.

Orada durmalısın. Bazı araştırmalar aslında erkeklerin, özellikle yirmili yaşların ortalarındaki erkeklerin “tipik olarak kadınlardan daha hızlı aşık olduklarını ve ilişkinin ilk aşamalarında sevgi sözlerini söyleyen ilk kişi olduklarını” gösteriyor. Kadınlar, genellikle bir ilişkinin başlangıç ​​aşamalarında daha endişelidir. Başka bir deyişle, sadece bir arkadaş olman, aşk körlüğüne yatkın olmadığın anlamına gelmez.

Kendini bilerek, hem kafanızla hem de kalbinizle ciddi bir ilişkiye girmek önemlidir. Kendinizi yeni bir ilişkide hissettiğiniz güçlü duygulardan yeri geldiğinde uzaklaştırabilmeniz gerekir, böylece ilişkinizin devam edemeyeceğini gösteren herhangi bir kırmızı bayrağı fark edebilirsiniz. Evliliği düşünüyorsanız bu durum iki kat önemlidir.

Ama ne tür kırmızı bayraklar aramalısınız? Her insanın kendi kişisel ilişkileri kırmızı bayrakları veya ilişkiyi bitirecek kırmızı çizgileri vardır. Psikologlar ve evlilik uzmanları bilmeniz gereken birkaç genel kırmızı bayrak olduğunu keşfettiler. Bunların çoğu, partnerinizde yol boyunca sorunlu bir ilişkiye yol açacak davranış kalıplarıdır.

İnsanlar genellikle bir ilişkinin başlangıcında en iyi davranışlarında bulundukları için, bu kırmızı bayraklardan bazıları bir süre için görünmez. Dr.Van Epp’e göre, derin yerleşimli kalıpların kendini göstermeye başlaması genellikle üç ayda oluşan bir işarettir. Bu gecikme, o ve diğer ilişki uzmanlarının romantik ilişkileri ağırdan almanızı tavsiye etmesinin nedenidir.

Aşağıda, araştırmacıların ve terapistlerin bir ilişkide aramanızı önerdiği yaygın kırmızı bayraklardan bazıları verilmiştir:

iliskideki-onemli-noktalar
İlişkideki Önemli Noktalar

1. Kendini “Drama Kraliçesi” İlan Etmiş Biri

Sadece Drama Kraliçesi ilan etmekle kalmayan, aynı zamanda bu rolde eğlenen kadınlara da dikkat edin. Drama Kraliçeleri genellikle bir duygusal uçtan diğerine salınır; hayat biraz sıkıcı veya düz göründüğünde, bir tartışmayı harekete geçirmek için kendi yollarından gideceklerdir.
Genellikle dürtüseldirler ve her zaman ilgi odağı olmayı talep ederler. İlginç olan şey, Drama Kraliçeliğinin sadece bir karakter kusuru olmaması, aslında “histrionik kişilik bozukluğu” adı verilen psikolojik bir bozukluk olabileceğidir.

Drama Kraliçeleri , görünüşte sempatik ve genellikle baştan çıkarıcı kişilikleri nedeniyle ilişkinin başlangıcında çok çekici ve cazip olabilir ama bu görüntü bir süre sonra eskir ve bir süre sonra, uzun vadeli bir ilişkide drama insanlarını sefil gösterir.

2. Hiçbir Arkadaşına Katlanamazsın

Arkadaşlarıyla “kanka” olmanıza gerek yok, ancak onlardan biriyle bir saat geçirme düşüncesi, hızlanan trafiğin önüne atlamak istemenizi sağlıyorsa, partnerinizle olan ilişkiniz hakkında endişelenmeniz için nedeniniz olabilir. Bir atasözünde “Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş.” denir. Partnerinizin muhtemelen arkadaşlarıyla bir çok ortak noktası var: benzer ilgi alanları, mizaçlar ve inançlar. Arkadaşlarına aşık olmadığın için can sıkıcı nahoş davranışlarını ve tutumlarını fark etme olasılığın daha yüksek. Ancak partnerinize aşık olduğunuz için, muhtemelen ondan gelen aynı davranışları ve tutumları görmezden geliyor ya da gözden kaçırıyorsunuz.

sıkıcı nahoş davranışlarını ve tutumlarını fark etme olasılığın daha yüksek. Ancak partnerinize aşık olduğunuz için, muhtemelen ondan gelen aynı davranışları ve tutumları görmezden geliyor ya da gözden kaçırıyorsunuz.

Bu nedenle, şimdi arkadaşlarının etrafında olmaya dayanamıyorsanız, daha sonra partneriniz hakkında aynı şekilde hissetme şansınız vardır. “Sevgi Sisi” dağıldıktan sonra kız arkadaşınız tıpkı can sıkıcı arkadaşı gibiyse şaşırmayın.

3. Tüm Eski Sevgililerinin Gerizekalı Olduğunu Söylüyorsa

Çıktığı her erkeğin gerçekten bir pislik olma olasılığı var. Durum buysa, onu kaybedenler hakkında ne diyor? Bu durum onun kişiliğini de ele verir. Bu da muhtemelen senin de bir pislik olduğun anlamına geliyor. Çünkü insanlar ilişkilerinde aynı senaryoları ve kalıpları takip etme eğilimindedir. Daha olası senaryo ise, eski sevgililerinin bir kısmının – ama hepsinin değil – gerizekalı olmasıdır ve bu durum partnerinizin ilişkilere olan güvenini sarsar.

Bu senaryo aynı derecede zahmetlidir, öz farkındalık eksikliği ve sorumluluk almaya isteksizlik gösterir. Hepimiz bir işten kovulduk ya da terk edildik. Bazı durumlarda biz suçluyduk fakat bu tarz kişiler asla onların suçunun olmadığını düşünürler. Bu tür kişilerle ilişkilerden kesinlikle kaçının.

4. Güvenilmezse

Hepimiz, güvenin güçlü ve sağlıklı bir ilişkinin önemli bir yönü olduğunu biliyoruz ve bir insana güvenmek oldukça zordur. Partnerinizin hayatının her alanında taahhütlerini takip edip etmediğini görmek için izleyin. İşvereniyle, arkadaşlarıyla ve ailesiyle. Eğer güvenilmezse, seni bir çok konu da kandırması muhtemel olacaktır.

5. Garsonlara Kötü Davranıyorsa

Bir kişiyle ilgili önemli bilgileri yabancılara, özellikle de garson, barista veya banka memuru gibi bir “sunucu” rolündeki kişilere olan davranışlarından edinebilirsiniz. Psikologlar, bir bireyin yabancılara davranış biçiminin genellikle o kişinin empatisinin, sosyal vicdanının ve ahlaki düşüncesinin olgunluğunun bir göstergesi olduğunu bulmuşlardır. -evlilik ve ilişki araştırmacıları sağlıklı ilişkiler için aynı niteliklerin gerekli olduğu düşünüyorlar.-

6. Prenses Gibi Davranılmasını Bekliyorsa

Bir kişi, ihtiyaçlarının her zaman diğer kişinin karşısına çıkması gereken bir yetki ve beklenti duygusu ile bir ilişkiye girdiğinde, kızgınlık, hor görme ve öfke genellikle sonuçtur. Partnerinizin “prenses” zihniyeti olduğuna dair ince ve açık ipuçlarına dikkat edin.

İlişkide Dikkat Edilecek 14 Kırmızı Bayrak konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisindeyiz.

7. Her Zaman Tartışıyorsa

Bir ilişkide tartışma ile ilgili yanlış bir şey yoktur. Tamamen normal ve zaman zaman sağlıklıdır. Ama eğer yaptığınız tek şey tartışmaksa, bir sorun var demektir. Araştırmacılar bir ilişkinin mutlu olabilmesi için pozitif / negatif etkileşimlerin oranının 5 / 1 olması gerektiğini bulmuşlardır. Sizdeki oran tersse, sefil olacaksınız demektir. Durum ciddi bir hale geldiğinde ise kendinizi ikna etmeye çalışmayın. İlk zamanlar balayı dönemi! Bir ilişkinin ilk aşamalarında işler zaten kötüyse, başınız büyük belada demektir.

partnerinizi-sevin
Partnerinizi Sevin

8. Arkadaşlarınızla Zaman Geçirmek İstediğinizde Kızıyor veya Sizi Suçluyorsa

Sitede erkeklerin, erkek arkadaşlarıyla zaman geçirmesinin ne kadar önemli olduğu hakkında çokça konuştuk. Ne yazık ki, bazı kadınlar bunu anlamıyor. İyi bir kadın, partnerini erkek arkadaşlarıyla zaman geçirmeye teşvik eder, bu durumun genel refahınız için de iyi olduğunu anlar, bu da ilişkiniz için iyidir.

9. Kötü Davranışı için Asla Özür Dilemez veya Sorumluluk Almaz

Psikologlar, kötü davranış vicdanını tanıma ve sorumluluk alma becerisi olarak adlandırırlar ve bu sağlıklı bir ilişki sürdürmenin önemli bir özelliğidir. “Görmek istediğiniz şey hızlı bir şekilde yanlışını kabul eden bir partnerdir. Çünkü suçluluk duygusu fazla savunmasızlık veya inkâr olmadan kayıt altına alınır. Partnerinizi yanlış olduğuna veya suçlu hissetmesi gerektiğine ikna etmeniz gereken uzun diyaloglar endişe etmek için kesin bir sebeptir.” diyor Van Epp.

10. Ailesiyle Kötü Bir İlişkisi Varsa

İlişki daha ciddi hale geldikçe, muhtemelen ailesiyle tanışacaksınız. Onlarla nasıl etkileşime girdiğini izleyin. Ailesiyle olan rahatlık seviyesi, genellikle etrafındaki duvarı yıkmasına ve gerçek renklerini göstermesine yol açacaktır. “Eşinizin bir ilişki kümesinde kullandığı kalıplar veya komut dosyaları büyük olasılıkla ilişkinize dahil edilir.” diyor Van Epp. Eğer ailesi ile iyi geçinirse, harika! Aynı şeyi ilişkinizde de yaşayacaksınız. Bununla birlikte, ailesine soğuk ve uzaksa, dikkatli olun.

Daha sonra aynı tür bir düşmanlık yaşayabilirsiniz. Tabi ki, elmanın gerçekten ağaçtan uzak düştüğü durumlar var. Ailesi deli veya kötü davranıyor ise, uzaklığı anlaşılabilir ve yaptığı muhtemelen iyi bir şeydir.Eğer ailesi ile iyi geçinirse, harika! Aynı şeyi ilişkinizde de yaşayacaksınız. Bununla birlikte, ailesine soğuk ve uzaksa, dikkatli olun. Daha sonra aynı tür bir düşmanlık yaşayabilirsiniz. Tabi ki, elmanın gerçekten ağaçtan uzak düştüğü durumlar var. Ailesi deli veya kötü davranıyor ise, uzaklığı anlaşılabilir ve yaptığı muhtemelen iyi bir şeydir.

11. Rahat Değilse

Evlilik ve ilişki uzmanları, rahatlığın ilişki başarısı için önemli bir özellik olduğunu bulmuşlardır. Kız arkadaşınız planlar değiştiğinde ya da işler tam olarak istediği gibi olmadığında asla taviz vermiyor ya da çıldırıyorsa, ilişkinizle ilgili sorunlar olabilir. Partnerinizin bu tipte bir insan olup olmadığını nasıl anlarsınız? Her şeyin planlandığı gibi gitmeyeceği bir etkinlik oluşturup, partnerinizi gözlemleyebilirsiniz.

12. Hiç bir Ortak Değeriniz Yoksa

Birbirinizi ne kadar sevdiğinizin pek önemi olmaz, eğer siz ve partneriniz değerler veya yaşam hedefleri gibi şeyler söz konusu olduğunda aynı noktada değilseniz, işler sarpa saracaktır. Araştırmalar bunu destekliyor: aynı değerlerin ve yaşam hedeflerinin çoğunu paylaşan çiftler daha mutlu ve daha güçlü.

13. Kavgacıysa

Kadınların aile içi şiddete başlama konusunda erkeklerden daha istekli, bazen daha da muhtemel olduğunu biliyor muydunuz? Elbette, yumrukları size zarar vermeyebilir, ancak kız arkadaşınız tartışırken şiddetlenirse, ilişkiyi sona erdirmeniz gereken parlak kırmızı bir bayrak olarak görünebilir. Orada altta yatan bazı duygusal sorunlar var ve eğer daha önce yaptıysa, muhtemelen tekrar yapacaktır.

14. Takdir Etme Konusunda Cimriyse

Takdir duygusu bir ilişkiyi güçlü tutar ve sorunsuz olmasına yardımcı olur. İnsanlar ne kadar küçük bir iyilikte yapmış olsa, takdir edildiğinde çokça mutlu olur ve iyi hisseder. Partnerin onun için yaptığın güzellikleri nadiren fark ediyor ve yaptığın güzel şeyler için sana teşekkür etmiyorsa bu durum ilişkiyi, mutsuz bir sonla bitirir.

İlişkide Dikkat Edilecek 14 Kırmızı Bayrak adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

2 Yorum var “İlişkide Dikkat Edilecek 14 Kırmızı Bayrak

  1. Bir solukta okuduğum bir yazı oldu. Karmaşık bir konuya değinmişsiniz. Hepimiz buna benzer şeyler yaşamışızdır. Bazen düşünüyorum da, ayrıca bazen dönemsel olarak da olsa bu tarz bir şeye mi ihtiyacımız var? ki görülüp fark edilmesi çok kolay şeyleri bile göremeyebiliyoruz.

    1. İlişki durumu için anlatım yaptım lakin başka durumlar için de yorumlanabilir anlattıklarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

adamlar Önceki Yazı Yeni Yılda Daha İyi Bir Adam Olmanın 15 Yolu
sabret-sükret-duaet Sonraki Yazı Hayatın Kötü Gidişatında Bunları Hatırla