iliskiden-beklenenler

İlişkide Gerçekçi Olmayan Beklentiler

İlişkide Gerçekçi Olmayan Beklentiler başlıklı konumuzda bugün sizlere ilişkilerde sık sık sorunlara, sonu gelmeyen kavgalara ve hatta ayrılmalara dahi sebep olan bir durumdan bahsedeceğim. Bu durum gerçekçi olmayan beklentiler.

Herkesin hayalinde yaşamak istediği bir aşk vardır. Bu hayal şekillenirken bazen çevremizde gördüklerimizden, bazen izlediğimiz filmlerden, okuduğumuz kitaplardan etkileniriz. Lakin şunu kabul etmek lazım: Bu hayaller, beklentiler çoğu zaman gerçekçi değildir ve bu durum ilişkimizde ciddi anlamda sorunlara neden olabilmektedir.

İlişkilerde, gerçekçi olmayan beklentilerden ilki “Sevgilimin gözü benden başkasını görmeyecek.” düşüncesidir. Düşünün ki sevgilinizin hayatına yirmi yaşında ya da otuz yaşında dahil oldunuz. Siz onun hayatına dahil olana kadar yirmi yıllık, otuz yıllık bir birikim var ve bu birikim süresince bir sürü arkadaşlık, aile bağları ve sosyal çevre var. Onun hayatına dahil olduktan sonra bunların devam etmesi sizi rahatsız ediyorsa, beklentinizi kırıyorsa burada bir sorun vardır. “Sevgilimin gözü benden başkasını görmemeli.” beklentisi, hem sizi hem karşınızdaki kişiyi yorar ve ilişkiyi çok yıpratır. Kişi, günlük hayatta yüzlerce insanla karşılaşır ve onları fark edebilir. Bazen diyaloğa girebilir. Bu durumu bir aldatma işareti ya da ihmal edilme işareti olarak yorumlarsanız bir süre sonra paranoyaklaşabilir ve ilişkiyi yıpratabilirsiniz. Eğer böyle bir beklentiye sahipseniz gözden geçirmeniz gerekir.

Özellikle kadınlarda rastladığım bir diğer beklenti ise “Sevgilim,eşim her zaman romantik olacak.” Lakin şöyle bir durum var: Hayatın ilerleyen zamanlarıyla beraber insanlar daha fazla sorumluluk alıyorlar ve bu sorumluluklar insanı daha fazla yoruyor. Dolayısıyla eskisi kadar romantik olmak mümkün olamayabiliyor. Eğer bu durumu ilişkide problem haline getirirseniz büyük ihtimalle çokça problemle karşılaşacaksınız. Aslında sevmenin, değer vermenin en önemli koşulu karşılıklı diyalog içinde olabilmek, konuşabilmek. O yüzden böyle bir beklenti içerisindeyseniz kendinizi bir değerlendirin derim.

iliskideki-beklentiler
İlişkideki Beklentiler

Diğer bir gerçekçi olmayan beklenti ise “Sevgilim,eşim her zaman beni desteklesin, her zaman benimle aynı fikirde olsun.” Düşünün ki Türkiye’nin iki farklı bölgesindensiniz, farklı ailelerde yetiştiniz, farklı kültürlere mensupsunuz ve farklı kişilikleriniz var. Bu iki farklı yapıdaki insanın her zaman aynı fikirde olmasını beklemek bizi ancak hayal kırıklığına uğratır. Her evlilikte, her ilişkide eşler zaman zaman fikir ayrılığına düşebilir, birbirleriyle aynı fikirde olmayabilir. Eğer bu durumu ilişkideki ciddi bir sorun olarak algılarsak hem ilişki yıpranır hem de kendinizi yıpratırsınız. O yüzden bu durumun her ilişkide yaşanabileceğini düşünmeniz, ona gre bir durum ayarlaması yapmanız gerekir.

İlişkilerde en sık karşılaşılan ve en çok probleme neden olan gerçek dışı beklenti “Sevgilimle, eşimle hiç tartışmayacağız, her şey çok güzel olacak.” Daha öncede belirttim. İki farklı kişiliğe sahip insansınız. İki farklı kişiliğe sahip bireyler olarak tartışmanız, zaman zaman anlaşmazlıklar yaşamanız kadar doğal bir şey yok. Eğer ki bir çift “Biz hiç tartışmıyoruz.” diyorsa burada bir problem var demektir. Ama bir çift “Arada tartışıyoruz fakat sonunu bir şekilde çözüyoruz.” dediğinde bu durum sağlıklı bir ilişkinin işaretidir. O yüzden zaman zaman yaşanılan tartışmaları doğal kabul etmeli, bu durumu ilişkinizin gelişmesi için bir fırsat olarak değerlendirmelisiniz.

Son olarak anlatacağım gerçek dışı beklenti ise “Sevgilim, eşim beni her zaman anlasın.” İnsanların birbirini anlayabilmesi ilişki için oldukça önemlidir ama zaman zaman insanlar birbirlerini anlamayabilir ya da zaman zaman yanlış anlayabilirler. Eğer anlama işini sadece karşı tarafa yüklersek hem karşı tarafa hem de ilişkiye haksızlık etmiş oluruz. O yüzden anlama işini biraz kolaylaştırmamız lazım. Karşı taraf için, kadın ya da erkek olsun “Benim anlatmam ne ifade edecek ki ben anlattıktan sonra, ben söyledikten sonra ne anlamı var?” düşüncesine sahip olunmaması gerekir. Durum izah edildiğinde vitamini kaçmıyor. Bu sayede yaşanılan anlaşmazlık çözülüyor. Eğer karşı taraf anlayamıyorsa, anlamakta zorluk çekiyorsa siz kendinizi anlatın, siz kendinizi ifade edin. Böyle yapınca anlaşabilmenin çok daha zahmetsiz olduğunu fark edeceksiniz.

İlişkide Gerçekçi Olmayan Beklentiler adlı konumuzun sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

3 Yorum var “İlişkide Gerçekçi Olmayan Beklentiler

  1. İleriye yönelik planlamalar, çoğu zaman bana gerçekçi gelmedi, sanki yarın hiç olmayacakmış gibi yaşamak bir süre daha mutlu ediyor insanı.

  2. İlişkide her zaman gerçeklik aranmaz, hayallerde kurulmalı 🙂 ha suya düştüğünde üzmez mi üzer ama hayalsiz de yaşayamaz insan. İlişkilerde taraflar her ne kadar gerçek olmayacağını bile bile hayal kurar sonuç hüsran. 🙂 kendimden biliyorum

  3. Beklentileri birazda kafamızda ki idealizasyona göre oluşturuyoruz. Hepimizin kafasında bir “ideal” var ve birlikte olduğumuz insanı bu ideale oturtma çabamız ilişkimize zarar verir, herkesi olduğu gibi kabullenmek gerek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

dogru-karar-vermek Önceki Yazı Doğru Karar Nasıl Verilir
topluluk karşısında konuşma Sonraki Yazı Topluluk Önünde Konuşmaktan Korkma ve Çözümleri