kacan-kovalanir

İlişkilerde Terazi Kuralı

Yaşanılan ilişkilerde duygu durumu bazen sıkça değişir. Çünkü karşınızdaki kişiden bir şekilde istediğiniz karşılığı alamazsınız. Beklenilen karşılığı alamadığınızda duygular ile hareket edilen ilişki döneminde garip gelgitler yaşamaya başlarsınız. Bu noktada yapılan en büyük hata şudur: Partnerinizi çok seviyorsunuz ve onunla olmaktan çok mutlusunuz. Lakin şöyle düşünüyorsunuz; o da beni, benim onu istediğim kadar istiyordur, sevdiğim kadar seviyordur. Bu, genel olarak ilişkilerde yapılan hatadır. Yaşanılan bu durumu İlişkilerde Terazi Kuralı başlığı altında detaylandıracağız.

Bir ilişkide terazi pozisyonu, iki tarafın birbirini aynı şekilde sevmesi ve aynı şekilde arzulaması nadir bir durumdur. Genelde bir taraf hep ağır basar. Lakin ilişkilerde bu durum zamanla değişebilir. Kaçan kovalanır dedikleri söz buradan gelir. Kimi zaman kaçan durumunda kimi zaman kovalayan durumunda olursunuz. Bu denge değişir. Eğer denge pozisyonunda büyük bir uçurum varsa da ilişki artık bitmiş demektir.

Zirve de olan taraf aradaki uçurumu gördüğü zaman büyük bir hayal kırıklığına uğrar ve kendisini bir türlü toplayamaz. “Neden beni o kadar sevmiyor, neden aynı karşılığı alamıyorum?” diye kendisini yargılamaya başlar. Bu, ilişkideki en kabus, en kötü durumdur. İnsanlar bu durumdan kolaylıkla çıkamaz.

iliskide-denge
İlişkide Denge

Şöyle bir gerçek var hayatta; ilişkilerde duyguların tükendiği anlar olur. Siz ne kadar çok şey koyarsanız ilişkiye, karşınızdakinin de aynısını yapma garantisi yok. Aynı şeyi yapmayabilir. Sizde, onun geri çekilmeye başladığı an geri çekilmelisiniz. Geri çekildiğinde, size olan ilgisini kaybetmeye başladığında “Daha fazla ilgi göstermeliyim.” düşüncesine sahip olmanız çok çok yanlış. Terazi dengesi durumu işte burada devreye giriyor. İlgisini kaybetmeye başlayıp, aşağı çöktükçe sizinde ilginizi göstermeyip teraziyi dengeye getirmeniz gerekir. Öbür türlü aynı şekilde ilgi göstermeye devam ettiğiniz sürece o da ilgisini kaybetmeye devam eder.

İlişkide kontrolü kaybettiğiniz zaman sükunetinizi koruyun. Cool denilen, sakin insan profilinde olun. Yoksa diğer türlü nasılsa cepte olduğunuzu istese de istemese de bilinç altında düşünecektir. Teraziyi ilişkilerinizde asla unutmayın. İlgiyi kaybettiğinde karşınızdaki şunu düşünmeye başlar: “Acaba ne oluyor? Neden benden uzaklaşıyor? Acaba benim ilgisizliğimi mi fark etti?” Bu durumu fark ettiğinizi gösterin. Asla görmezden gelmeyin. Sloganınız “Ne kadar ekmek o kadar köfte.” olsun.

İlişkilerde Terazi Kuralı başlığı altındaki yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “İlişkilerde Terazi Kuralı

  1. Çok net söyleyebilirimki ilişkilerdeki en büyük sorunsaldır. Eski sevgilimden bu yüzden ayrıldım benimle kendini bir tutuyordu, tabii ki eşitiz fakat giyinme tarzları konusunda değiliz. Örnek veriyorum: ben gömlek giydim ve 2 düğmesini açtım, kız arkadaşım da gömlek giydi ve 2 düğmesini açtı fakat dekolte oluyor bu eşitlik mi? bana sorarsanız değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

evden-calismak-istiyorum Önceki Yazı Evde Verimli Çalışma
Karizmatik Erkek Hareketleri Sonraki Yazı Karizmatik Erkek Nasıl Olunur?