dogru-kisi-ile-mi-berabersin

İlişkini Test Et

İnsanları en çok mutlu eden ya da en çok mutsuz eden konuların başında ilişkiler geliyor. Peki ilişkin senin üzerinde nasıl bir etki bırakıyor? Bunu öğrenmek istemez misin? İlişkini Test Et başlıklı yazımızda sizlerle ilişkilerimizi değerlendireceğiz.

Onu ilk tanıdığımız zaman, içimizde kelebekler uçuşuyor, ondan başka bir şey düşünemiyoruz. Diyoruz ki, doğru kişiyi buldum ve her zaman mutlu olacağım. Çoğu ilişki böyle başlıyor ama işler beklediğimiz gibi gitmiyor. Ne oluyor peki sonrasında? Karşı taraftaki kişi bize zarar verse de, ilişkinin kendisi bize zarar verse de bazen içinde bulunduğumuz alışkanlıklardan dolayı, bazen korkulardan dolayı, bazen de o her şey yoluna girecek, düzelecek, o kadar emek verdim, bu işin içinden böylece ayrılamam diyerek bu ilişkiye devam ediyoruz ama giden ruh sağlığımız oluyor.

Şimdi ilişkimizin ne kadar sağlıklı olduğunu test edeceğiz. Tek ihtiyacımız olan, bir kağıt bir de kalem. Şimdi size bazı sorular soracağım ve bu soruları şuan için cevaplamadan, önündeki kağıda yazmanı istiyorum.

dogru-kisiye-karar-ver
Doğru Kişiye Karar Ver

Sorular

İlk sorum şu: En ihtiyaç duyduğun anda yanında olmasını istediğin kişi şuan birlikte olduğun kişi mi?

İkinci soru: Birlikte olduğun kişiyle istediğin şekilde konuşabiliyor, ifade edebiliyor musun?

Üçüncü soru: İlişkinde kullanıldığını hissediyor musun? Ya da konuştuğunuz konular hep onun odak noktası olduğu konular mı?

Bazen ilişkilerde rol yaparız, kendi kişiliğimizi, davranışlarımızı ortaya koyamayız. Korkarız. Ya tepki gösterirse, ya beni bırakır giderse? Bu sorumuz bununla ilgili, birlikte olduğunuz kişiyle beraberken, kendi kişiliğinizi, samimi bir şekilde ortaya koyabiliyor musunuz ya da ondan çekindiğiniz için tamamen rol mü yapıyorsunuz?

İlişkilerde bazen taraflardan biri, karşı tarafın söylediği şeyleri, dünya görüşünü, düşüncelerini, yorumlarını ciddiye almaz. Bazen dalga bile geçebilir. Senin ilişkinde birlikte olduğun kişi senin düşüncelerini, dünya görüşünü, olaylar hakkındaki yorumlarını ciddiye alıyor mu, bunlar üzerine konuşabiliyor musunuz? Ya da seni hiç önemsemeyip, bazen bununla dalga geçip, seni bir nesne yerine koyduğu oluyor mu?

Bazı ilişkilerde de taraflardan biri, karşı tarafı durmadan eleştirir. Saçını eleştirir, giydiğini eleştirir, her şeyini eleştirir ve eleştirilen taraf güçlü duramazsa, bununla mücadele edemezse eleştiren taraf daha çok eleştirmeye başlar. Bu sorum aslında bu durum ile ilgili. İlişkiye başlamadan önceki halinle kendini kıyasladığın zaman kendini daha öz güvensiz mi görüyorsun? Daha mutsuz, daha sanki hiç bir şeye gücü yetmeyecekmiş gibi mi hissediyorsun? Bir de şu var; bu ilişkiyi bırakırsan bir daha kimse seni beğenmeyecekmiş gibi mi hissediyorsun?

Şimdi senden şunu istiyorum: Sakin bir köşeye geç, içinden geldiği şekilde, en gerçek, en samimi halinle o sorulara cevap ver. Yazarken bile insan kendine itiraf etmekten korkabilir ama korkma! Sonra baştan sona oku. Ne hissettiriyor sana? Yorum sana ait. İlişkin sağlıklı mı değil mi sen karar vereceksin.

İlişkini Test Et başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

2 Yorum var “İlişkini Test Et

  1. Bu birazda insanın kendiyle yüzleşmesi gibi birşey.. Bir takım duyguları tam olarak yaşamadan o an içinde nasıl hissedebileceğimizi kestirmek hiç kolay olmasa gerek. Zaman “çok geç bir vakitte” olsa da bize gösteriyor ve öğretiyor herşeyi..

  2. Soruları cevapladım ve ilişkimiz iyi ve sağlıklı diye düşünüyorum. İkimizin ortak noktası olan konuları genellikle konuşuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uyku-apnesi-iktidarsızlık Önceki Yazı Erkekler ve Uyku: Bilmeniz Gereken Bazı Gerçekler
motivasyon-teknikleri Sonraki Yazı Nasıl Motive Olunur