davranis-bilimi

İnsanları Sizden Uzaklaştıran Davranışlar

Çevrendeki insanlarla samimi olamadığını mı düşünüyorsun? Ya da insanların sana yeterince sıcak davranmadığını mı? Bir ortama giriyorsun ve insanlar biraz daha geride mi duruyor? İnsanları Sizden Uzaklaştıran Davranışlar başlığı altında hoş karşılanmayan davranışlardan bahsedeceğiz.

İnsanlara en çok itici gelen davranışlardan bir tanesi kibirli olma halidir. Eğer kibirli biriysen, konuşman diğerleri tarafından bir reklam kuşağı olarak algılanır. Ürün olarak her zaman kendinden bahsedersin. Böyle olunca çevrendekiler rahatsız hissederler. Bir zaman sonra istemsiz bir şekilde araya mesafe koymaya başlanır. Bu yüzden eğer kibirli davranışlara sahipsen buna biraz kilit vurman, kendini dizginlemen gerekir. Aksi halde diğer insanlar senden uzaklaşacaklardır.

Bir diğer insanları senden uzaklaştırabilecek davranış şekli ise şikayetçi insan tipinde olmaktır. Hepimiz yaşadığımız olaylar, durumlar, çevremizdeki insanlar hakkında zaman zaman şikayet ederiz. Lakin her zaman şikayet eden moda sahipseniz, beraber oturduğunuz arkadaşlarınızla hep olumsuz şeyleri konuşmak istiyorsan çevrendekiler başlangıçta seni saygıyla dinleyebilirler ama bir süre sonra senden uzaklaşacaklardır. Şikayet etmekte bir sıkıntı yoktur ama her daim şikayet eden insan profilindeysen bu durumun farkına varman senin için çokça fayda sağlayacaktır.

Bir de her zaman rekabet içinde olan insan tipi vardır. Böyle insanlar her olayı, her durumu bir yarış haline getirirler. Bir arkadaşı bir şey aldığında onda daha iyisi olduğunu anlatma ihtiyacı hissederler ya da arkadaşı bir konuda başarılı olduğunda, kendisinin daha iyi olduğunu vurgulamaya çalışır. Her ortamdan, her diyalogdan bir rekabet durumu çıkarmayı çok iyi bilir bu insanlar. Peki bu insanlar neden itici algılanıyor diğerleri tarafından? Çünkü insanlar yarış ortamında olma hissini arkadaş ortamında istemezler. Eğer böyle bir davranış şekline sahipsen buna dikkat etmeni öneririm.

davranis-bilimi
Davranış Bilimi

İnsanlar tarafından itici algılanan diğer bir insan tipi ise patronluk taslayan insanlardır. Bir ortamdan bu tipte birisi varsa: Benim dediğim yere gidilsin, benim dediğim olsun, benim dediğim yapılsın ister. Daha da garibi bu tipteki kişi birine küsmüşse diğerlerinin de bu kişiye küsmesini ister. Tabi diğerleri bu durumdan çoğunlukla hoşnut olmazlar. Eğer bu profile uyuyorsanız bu davranış şekline de dikkat etmenizi öneririm.

İnsan ilişkilerinin en temel ve en önemli şartlarından bir tanesi dürüst olmaktır. Eğer ki dürüst değilsen, yalan söylüyorsan, söz verip sözlerinin hiç birini tutmuyorsan etrafında pek insan kalacağını sanmıyorum. Böyle tip birisi sizin de etrafınızda olsa, muhtemelen uzak durmak isterdiniz. Dürüst olmayan ve sahtekar insanları kimse yanında istemez. Bir de dürüstlük sadece arkadaşlık için değil, insan olmanın temel koşullarından bir tanesi.

Bir diğer itici gelen insan tipi, kaba olan insanlardır. Kaba insanlar, başkalarıyla alay etmeyi, onları aşağılamayı, küçümsemeyi çok sever. Ya da arkadaşlarının yanında başkalarını rencide etmekten hiç çekinmezler. Kaba el şakaları yapabilirler. Eğer böyle özelliklere sahipseniz kendinize çeki düzen vermeniz lazım. Yoksa sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Olumsuz davranışlarınızı öğrenmek için yakın arkadaşlarınızdan geri bildirimler alabilirsiniz. Bu geri bildirimler hangi hataları yaptığınızı göstermek açısından çokça yardımcı olacaktır.

İnsanları Sizden Uzaklaştıran Davranışlar başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

3 Yorum var “İnsanları Sizden Uzaklaştıran Davranışlar

  1. Bana göre en itici gelen konulardan birisi de sürekli olarak “hayır” cevabı duymak.. Yani elbette istemediğimiz şeylere hayır demesini de bilmeliyiz ama bazen karşınızdaki ile olan diyaloğunuzu desteklemek için çok sıcak olmasak bile olumlu bakabilmek lazım itici olmamak için

  2. Çevremizde böyle tip insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Kibir dinimizde de kötü bir özellik olarak nitelendirilen bir özellik. Eğer insanın arkadaş sayısı az ise ve sürekli insanlar ondan uzaklaşıyorsa önce bir öz eleştiri yapıp sorunu tespit etmesi ve buna uygun şekilde çözüm üretmesi gerekiyor

  3. insanları bizden uzaklaştıran en büyük sebep sadece kendimizi düşünmemizdir.başkalarına saygılı olmadığımız zaman arkadaş çevremiz bizi yavaşta terk etmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

duygusal-bagimlilik-nedir Önceki Yazı Duygusal Bağımlılığın Üstesinden Gelmek
iliskide-mutlu-olmanin-basit-yolu Sonraki Yazı Mutlu Bir Çift Olmanın Yolları