irade-gucu-gelistirme-artirma

İrade Gücü Nasıl Geliştirilir

Bir çoğumuzun aklının bir köşesinde olan ve yapılması gereken bir iş var. O işi yapmak yerine şu videoya bakayım, şu fotoğraflara bakayım ya da instagramdaki yeni gönderilere bir göz atayım diyorsunuz. “Bu son olacak. Şuna da bakayım sonra işime devam edeceğim.” diyerek kim bilir kendinizi kaçıncı kez kandırıyorsunuz. Bir çoğumuz bu alışkanlığı tembelliğe, dikkatsizliğe ve ya bir şeye doğru odaklanamamaya bağlıyor ve suçu kendinde arıyor. Bu durumda da yaşanılan stres artıyor ve kendine olan güven azalıyor. Böyle olunca da iş için gerekli olan motivasyondan yoksun kalınıyor. Bu süreç hayat boyunca tekrarlanarak devam ediyor. Bugün bu duruma son vermek için sizlere İrade Gücü Nasıl Geliştirilir konu başlığı altında detaylı bir anlatım yapacağım.

Başlayalım.

Kenny McGonigal dünyanın en iyi üniversitelerinin biri olan Stanford Üniversitesi’nde “İrade İlmi” dersini veren bir psikoloji profesörüdür. Yazar, yaptığı uzun araştırmaların sonunda iradenin nasıl çalıştığını bularak iradeyi güçlendirmenin yollarını bize şöyle anlatmaktadır: İnsan iradesi pil gibidir. Sabah uyanıldığında dolu oluyor ve gün içinde yavaş yavaş enerjisi azalıyor, gün sonunda ise neredeyse tükenmiş oluyor. Önemsiz işleri önemli işlerin önüne aldığımızda pilimizin enerjisini azaltıp önemli işler için kendimize daha az irade gücü bırakıyoruz. Sabah kalkıldığındaki instagram, whatsapp’a bakma gibi işler önemsiz işlerden bir kaçı. Beyinsel efor gerektiren işlere öncelik verip, iradenin güçlü olduğu vakitleri daha verimli kullanmalıyız. Önemli işler bittiğinde dinlenmek için kendinize ödül olarak sosyal medyada zaman geçirmeye izin verirseniz bunu hak ettiğinizi hissedecek ve suçluluk duygusu hissetmeyeceksiniz.

Daha iradeli ve zinde hissetmek istiyorsak, yeterince uyulması gerekiyor. Uykuyu almak, karar verme becerisini ve iradeyi etkileyen en önemli faktörlerden biri. Uykusuzluk iş ve özel hayatı doğrudan etkilemekte. Araştırmalar gösteriyor ki uykusuzluk hali, hafif sarhoşluk haline eş değer ve bu zamanlarda doğru kararlar alabilmek zorlaşmakta. Gün içinde veriminiz düşüyorsa bunu önlemek için 20 dakika uyku yöntemini kullanabilirsiniz. Google ve Facebook gibi büyük şirketlerde ve Japonya’daki şirketlerin büyük çoğunluğunda çalışanların uyuması için uyku odaları mevcut.

meditasyon-yapmak
Meditasyon

Yapılması gereken diğer önemli nokta ise beyin için spor yapılması. Beyni geliştirmek için gerekli olan spora meditasyon denir. Meditasyon beynin alına yakın kısmını çalıştırarak geliştiriyor, kas gibi daha da büyüterek sıkılaştırıyor. Beynin bu kısmı karar verme ve iradeli olmadan sorumlu. Bu kısım sayesinde hoşlanılan fakat zararlı olduğu düşünülen bir şey teklif edildiğinde “Hayır istemiyorum.” diyebiliyoruz. Ya da zorluğunu bilsekte sabah erken kalkıp spor yapmayı gerekli olarak düşünüp spor yapıyoruz. “Bu meditasyon ne acaba?” diye düşünebilirsiniz. İnternetten meditasyon yapmanın basit yollarını öğrenerek uygulamaya başlayabilirsiniz.

İrade güçlendirmeye yardımcı olacak en iyi yöntemlerden biri de nefes egzersizi. Yazarın kitabında önerilen 4-8 nefes egzersizi yöntemi. 5 veya 10 dakika içinde 4 saniye boyunca nefes alıp 8 saniyede nefesinizi veriyorsunuz. Bu egzersizle rahatladığınızı fark edeceksiniz. Başlangıçta başınız dönebilir, fakat korkmayın. Normal bir durum bu.

Ayrıca iradenizin gün içinde kalmasını istiyorsanız, negatif davranışlardan uzak durun, pozitif olun. Bu öneri yazarın dördüncü önerisi. Negatif insanlar sürekli söylenmeye, herkesi asıllı veya asılsız kınamaya, her zaman bir şeylerden şikayet etmeye enerjilerini harcıyor ve irade pilinin enerjisini kısa sürede bitirmiş oluyorlar. Bunun yerine gülmek, sevinmek, pozitif olmak enerjimizi yeniler.

İrade Gücü Nasıl Geliştirilir adlı yazımızın sonuna geldik. Yazarın kitabının adı İrade Gücü. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

3 Yorum var “İrade Gücü Nasıl Geliştirilir

  1. irade gücü ve kullanımı ile ilgili değişik lakin aydınlatıcı bir yazı olmuş bilgiler ve anlatım tarzı hoşuma gitmedi dersem yalan söylemiş olurum yüreğinize klavyenize sağlık..

  2. İrade ve irade gücü hakkında güzel bir yazı, elinize sağlık. İrade gücünü geliştirmek isteyenler için güzel öneriler vermişsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sikintilardan-kurtulmak-ve-dale-carnegie Önceki Yazı Sıkıntılardan Kurtulmak
verimlilik-formulu-verimlilik-nedir Sonraki Yazı Verimlilik Formülü