kisilik-testi-karakter-analizi

Karakter Analizi ve Kişilik Testi Tekniği

Karakter renginizi bularak kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. İletişimde bulunduğunuz kişinin karakter rengini bularak onunla daha etkili bir iletişim kurabilirsiniz. İster özel hayatınızda ister iş hayatınızda onu daha iyi tanıyabilirsiniz. Nasıl birisi olduğunu anında öğrenebilirsiniz. Bunun için iletişim uzmanı olmanıza gerek yok. Karakter Analizi ve Kişilik Testi Tekniği başlığı altında sizlere anlatacağım basit ipuçlarını kullanarak anında analiz yapabileceksiniz.

1960’lı yıllarda bir doktorun yapmış olduğu araştırma, insan karakterini ve davranışlarını dört kümeye ayırdı ve bu 4 küme içerisinde “Mavi” karakterler dediğimiz analitik tipler, “Sarı” karakterler dediğimiz ifadeci tipler, “Yeşil” karakter dediğimiz cana yakın tipler ve “Kırmızı” karakterler dediğimiz yönlendirici tipler var. Bu küme, insan davranışları için bir harita niteliği taşımaktadır. Bu haritaya göre yaklaşım gösterdiğiniz insanları gözlemlediğiniz de onlarla ilgili bariz, kişiliklerine dair ipuçları yakalamış oluyorsunuz.

Mavi Karakter

İlk grup Mavi karakterler analitik tiplerdir. Bu kişiler ağır başlı ve ciddi insanlardır. Bilgi ve detayı çok severler. Olayların nedenlerini merak eder, detaylara bayılırlar. Bu tip insanları etkilemek için bilgi, detay vermeli ve olayların nedenlerini anlatmalısınız. Negatif özellikleri arasında biraz katı, esnek olmayan tutumları vardır. Aynı zamanda da mükemmelliyetçi tiptedirler. Kolay karar veremezler. Çünkü kafalarında çok fazla kriter ve seçenek vardır. Bilgi için de yoğruldukları için, bu bilgiler için de bazen boğulabilirler. Bu da karar verme süreçlerini zorlaştırır. Ciddi anlamda programlı ve düzenlidirler. Yapılan hatayı affetmezler. İnsanları çokça eleştirirler. Mavi karakterin temel ihtiyacı, dürtüsü düzen ve takdirdir. Takdir edilmeyi çok severler. Onları ikna etmek istiyorsanız anlattığım detaylara dikkat etmelisiniz.

Yeşil Karakter

Yeşil karakterler ise cana yakın tiplerdir. Arkadaş canlısı, takım oyuncusudur. Teşvik etmeye bayılırlar. Sizleri herhangi bir konuda yüreklendirebilirler. Samimi ve sevgi dolu insanlardır. İnsanlarla da sevgi ile anlaşmak isterler. İnsanları kolay kolay kıramazlar. Mülayim, sevgi ve saygı dolu insan tipleridir. İyi birer dinleyicidirler. Sizinde onları dinlemenizi, anlayış ve sevgi göstermenizi isterler. Bu konulara dikkat etmeniz onları ikna etme sürecinizde önemlidir. Yeşil karakterlerin temel ihtiyaçları ise güven ve aidiyettir. Negatif özellikleri ise bazı noktalarda çekingen olabilirler. İnsanları kıramadıklarından bu durumdan çok yıpranırlar. Sert, otoriter mizaçtaki kişiler ile karşılaştıklarında kendi içlerine çekilirler. Çatışmayı sevmezler. Ara bulucu kişiliktedirler.

kisilik-ve-karakter-analizi
Kişilik ve Karakter Analizi

Sarı Karakter

Sarı karakterler ise en sosyal olan karakter grubudur. İfadecidir. Enerjiktir, coşkuludur, neşelidir, esprilidir. Atılgan tiplerdir. Genelde şakacıdırlar. Sarı karakterler konuşmayı çok severler. Ön planda olmak, popüler olmak onların çok hoşuna gider. İnsanları etkilemeyi oldukça çok severler. Negatif özellikleri arasında ise bencil olabilirler. Dağınıktırlar. Manipülatif olabilirler. En çokta yeşil karakterdeki insanları manipüle etmeye çalışabilirler. Sarı karakterin temel ihtiyacı ise prestij ve ön planda olmaktır. Dolayısıyla bir sarı karakteri neşeli ve keyif dolu bir süreç geçireceğiyle ilgili beklentiler vererek ikna etmeniz kolaylaşır.

Kırmızı Karakter

Kırmızı karakterdeki tipler, en dominant karaktere sahiptirler. Yönlendiricidirler. Yönlendirmeyi, hükmetmeyi, baskın olmayı, domine etmeyi çok severler. Sert mizaçlıdırlar. Mavi karakter katıdır ama kırmızı karakter sert ve otoriterdir. Yeşil karakterler kırmızı karakterler ile iletişim kurarken tereddüt ederler. Kırmızı karakterler iş odaklıdır. Hatayı kolay kolay affetmezler. İnsanlardan ve kendilerinden çok şey beklerler. Kırmızı karakterlerin sloganı az laf çok iştir. Dolayısıyla gereksiz muhabbetleri sevmezler. Kırmızı karakteri etkilemek istiyorsanız bilgileri değil, aksine sonucu göstermeniz gerekir. Bir an önce neticeye gelmeniz gerekir. Kırmızı karakterlerin negatif özellikleri arasında inatçı olabilirler. Resmi olabilirler. Sarı veya yeşil karakterseniz kırmızı karakterin yanında gerilebilirsiniz. Çünkü hükmedicidirler. Sarı karakterlerde atılgandır fakat kırmızı karakterin atılganlığı daha çok domine etmeye yöneliktir. Daha kararlı ve iradeli tiplerdir.

Anlattığım analitik, yönlendirici, cana yakın ve ifade edici karakter gruplarının hepsi kişilik yapımızda vardır aslında. Lakin bunlardan biri yada ikisi daha baskın, diğerleri daha pasif olmaktadır. Önemli olan baskın olan karakter yapısını kendinizde tespit etmek. Karşıdaki kişi de gözlem yaparken onu yargılamadan önce belirttiğim özellikleri kullanarak, davranışlarındaki ipuçlarını alarak kişiliğini anlayabilirsiniz. Kişiliğini anladığınız da ise o kişi ile iletişim kurmanız çok daha kolaylaşacaktır. Bu bilgiler iş hayatı ve özellikle özel hayatınızda, hayat kurtaracak nitelikteler. Çevrenizdeki insanları bu sayede analiz edebilir, doğru yaklaşımda bulunabilirsiniz.

Karakter Analizi ve Kişilik Testi Tekniği başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Karakter Analizi ve Kişilik Testi Tekniği

  1. Çok enteresan bir tekniğe benziyor, sanırım bana en çok uyan “mavi” karakter tipi 🙂
    bazen detaylarda boğulma olayı var ve bundan hiç hoşlanmasam da değiştiremiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni yıl hedefleri Önceki Yazı Yeni Yılda Kendini Değiştir
2020 hedefleri Sonraki Yazı Bu Yıl Sizin Yılınız Olacak