konfor-alaninin-disina-cik

Konfor Alanından Çık

Herkesin ücra bir köy veya kasabadan büyük bir şehre göç etmiş yada yada çok zor şartlarda yaşayan bir aileden çıkmış ve bu zor şartlara rağmen kendine çok iyi bir hayat kurarak herkesi imrendiren bir tanıdığınız vardır. Üstüne bir de o insanlar hakkında konuşulduğu zaman başkalarına örnek gösterilerek helal olsun, ne insanlar var deriz. Konfor alanından çık adlı konumuzda sizlere başarının sırlarından bahsedeceğim.

Başlayalım.

Dikkat ettiyseniz başarılı insanların arkasın da onları daha çok çalışmaya iten ve motive eden negatif, hüzünlü bir olay vardır. Hepsinin kendine has hikayeleri vardır. Kimi önceleri çok fakir olup çocukluğunu bir şeyler satmakla geçirmiştir, kimi müzik yarışmalarına başvurmuş aldığı tüm redlere rağmen ünlü bir şarkıcı olmuştur. Erkeksohbeti blog sitesinin doğmasına da olumsuz bir olay vesile oldu. Hayatlarında etki bırakmak istediğim benim için önemli olan erkek arkadaşlarımı baz alarak bu siteyi oluşturdum. Peki neden hep negatif olaylar pozitif sonuçlar için imkan yaratıyor? Rahatsızlık ve zorluklar sizi geliştirir, konfor ise sizin gelişiminizi engeller. Peki konfor alanı dışına çıkmayı nasıl alışkanlık haline getirebilirsiniz?

İlk olarak şunu anlamanız gerekiyor şuan devamlı olarak yaptığınız şeylerin bir çoğu kendi kendinize çizdiğiniz sınırlar. Bu sınırlar dahilinde yaptığınız şeyleri rahat hissetmek için yapıyorsunuz. Bir başka deyişle rahatınızı bozmamak için o sınırların içinde kalmış oluyorsunuz. Bu hayat kendi ellerinizle yarattığınız bir kafes aslında.

konfor-alani-disina-cik
Başarı, Konfor alanı dışındadır

İkinci anlamanız gereken nokta ise konfor alanı denildiğinde mutlaka sizin hoşunuza gidecek noktalar olmasını beklememelisiniz. Konfor alanı dahilinde hoşunuza gitmeyecek pek faktör olacak. Mesela iş sahibi bir bireyi düşünelim. İşini sevmeyen ve her sabah erken kalkmaktan nefret eden birisi olsun. İş sizin konfor alanınız mı? Evet. İnsanlar yıllarca çalışır ama akşam eve geldiğinde sürekli işinden dert yanar. Çok az insan işten eve geldiğinde işlerinden daha fazla zevk almak için ilaveten 2-3 saat yeni şeyler öğrenmeye zaman harcar.

Üçüncü nokta hayatınıza yararlı rahatsızlıklar eklemek. Mesela her gün kalktığınız saatten bir kaç saat erken kalkın. Bu bir saatlik zamanda size faydası olacak kitaplar okuyabilir yada edinmek istediğiniz bir niteliğe çalışabilirsiniz. Yarattığınız bu rahatsız durum sizlerin zamanla zevk almanızı ve tatmin olmanızı sağlayacak. Bu tatmin olma duygusu sosyal medyadaki arkadaşlarınızın videolarını izlerken aldığınız zevkten daha fazla olacak.

Hayatta bir şeyler başarmak istiyorsanız rahatınızın kaçmasından ve zorluklardan korkmamalısınız. Tam tersi olarak bilinçli olarak böyle durumları kullanmalı ve onları doğru istikamete yöneltmelisiniz. Konfor bölgesini terk ederek mücadele etmeyi ve bazen kaybetmeyi öğrenmelisin ki zafer kazanabilesin.

Konfor Alanından Çık adlı yazının sonuna geldik. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

basarili-olmak-icin Önceki Yazı Başarılı İnsan Olmak İstiyorsan
insanlari-etkileme-yollari Sonraki Yazı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı