koronavirus-turkiye

Koronavirüs Belirtileri – Koronavirüs Son Durum

2019’un sonlarında Dünya Sağlık Örgütü’ne yeni bir vaka bildirildi. Vuhan da bir balık pazarında ortaya çıkan bu yeni virüs hakkında çok az şey biliniyordu. Çin Televizyonlarında ilk olarak şöyle bir başlık çıktı: “Vuhan Aile Planlama ve Sağlık Komisyonu, bilinmeyen bir virüsün neden olduğu zatürre hakkında yeni bilgiler paylaştı.” Ortaya çıkışından itibaren bilim insanları virüsü tanımlamak için zamanla yarıştı. Yeni virüsün genlerinin dizilimiyle SARS virüsünün gen diziliminin %75 oranında benzerlik gösterdiği anlaşıldı. Bu da yeni virüsün Korona ailesinden geldiğini gösteriyordu. Koronavirüs Belirtileri – Koronavirüs Son Durum durumlarından da bahsedeceğiz.

Şekli taca benzediği için latince “Korona” adı verilen Koronavirüslerinin ortak özelliği hayvanlardan insanlara bulaşabilmesidir. Şimdiye kadar Korona ailesinden yedi virüs, hayvandan insana buradan da insandan insana bulaştı. Yeni virüste onlardan biri. Koronavirüsü ailesinden gelen SARS nedeniyle 774 kişi ölmüştü. Yine aynı virüs ailesindeki MERS, 2012’de 282 kişinin ölümüne yol açtı.

SARS ve MERS virüslerinin kaynağı yarasalardı. Bir balık pazarından yayılsa da yeni Koronavirüsün kaynağının tam olarak hangi hayvan olduğu bilinmiyor. Ancak Çinli bilim insanları virüsün yılandan geldiğini tahmin ediyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs sadece birkaç gün içinde ülkenin diğer şehirlerine de yayıldı. Bir ay dolmadan 16 ülkede yaklaşık 6000 vakaya rastlandı.

Koronavirüs Belirtileri

Yeni ortaya çıkan bu virüs solunum yollarını etkiliyor. Bu nedenle öksürük yoluyla bulaşıyor olması yüksek bir ihtimal olarak görülüyor. Bunun dışında da temasla da bulaşabiliyor. Belirtileri herhangi bir grip ya da üst solunum yolu enfeksiyonuna çok benziyor. İlk belirtisi yüksek ateş, kuru öksürük ve yaklaşık bir hafta sonra da nefes darlığına yol açıyor. Bu durumda bazı hastaların tedavi altına alınması gerekiyor. Virüsün bulaşıp bulaşmadığının tespit edilmesi için örnek alınması ve alınan örneklerle kan üzerinde laboratuvarda çeşitli testlerin yapılması gerekiyor.

koronavirus-tedbirleri
Koronavirüs Tedbirleri

Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüsün kanıtlanmış bir tedavisi yok. Aşı için çalışmalar sürüyor ancak bu bir yılı bulabilir. Bu da devletleri mücadele yöntemi olarak şüphelenilen vakaları karantina altına almaya mecbur kılıyor. Mesela Çin, Vuhan da dahil olmak üzere 12 şehirde toplamda 35 milyonluk bir nüfusu karantina altına aldı. Ayrıca iki hafta içinde 3 adet hastane yapmak için çalışmalara başladı.

Koronavirüs Önlemi

Elleri sabun ve su ile ya da alkol bazlı ıslak mendille temizlemeli. Öksürürken ya da hapşururken ağız ve burnu mendille ya da dirsek içiyle kapamalı. Grip belirtileri gösterenlerle yakın temas kurmamaya çalışılmalı. Et ve yumurtalar iyice pişirilmeli. Yaban ve çiftlik hayvanlarıyla koruyucu önlemler alınmadan temas kurulmamalı.

Koronavirüs Son Durum

Dünyanın dört bir yanında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını giderek artarken İtalya’da yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısı 627 kişi artarak 4032’ye yükseldi. Bu sayı, bir günde bir ülkede kaydedilen Covid-19’a bağlı en fazla can kaybı oldu.

  • İspanya’da, virüs taşıyan hastalarda ölüm sayısı son 24 saatte 210 artışla 1041’ye, vaka sayısı da 20 bin 412’e çıktı.
  • Salgının artması üzerine Madrid’de 5 bin 500 yataklı sahra hastanesi kurulması kararlaştırılırken, başkentteki uluslararası konferans merkezinin de acil yardım merkezi olarak kullanılması görüşü benimsendi.
  • İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs önlemleri kapsamında bu geceden geçerli olmak üzere restoran, bar, cafe, sinema ve tiyatroların kapatılmasına karar verildiği açıkladı. Salgının artması üzerine sayıları 15 bini bulan emekli doktor ve 50 bin civarındaki emekli hemşireyi göreve çağırdı.
  • Rusya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) 54 kişide daha tespit edilerek, toplam vaka sayısı 253’e ulaştı.
  • Dünya Sağlık Örgütü, salgın ile mücadelede Vuhan örneğinin “umut verici” olduğunu açıkladı ve gençlere “Koronavirüs karşısında dokunulmaz değilsiniz” uyarısı yapıldı.
  • Salgının ilk günlerinde yüksek ölüm rakamlarıyla gündem olan Çin’de, son 24 saatte hayatını kaybeden kişi sayısı 3’e düştü.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 19 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte yapılan 1.981 testten 168’İ pozitif çıktı. 191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik” ifadesinde bulundu.

Koronavirüs Belirtileri – Koronavirüs Son Durum başlığı altında son olarak şunu eklemek istiyoruz: Sağlık Bakanlığının belirttiği talimatlara uymaya devam edelim. Bu sıkıntılı süreci ülke olarak atlatacağımıza inancımız tam. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Koronavirüs Belirtileri – Koronavirüs Son Durum

  1. 2020 yılı tam bir felaketler yılı oldu. Avustralya’da başlayan yangınla girildi koronayla gidiliyor bakalım daha neler göreceğiz. Bu arada bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

minimalizm-nedir Önceki Yazı Minimalizm
evden-calismak-istiyorum Sonraki Yazı Evde Verimli Çalışma