Ne İstediğinize Karar Vermek ve Gerçekleştirmek için 5 Adım

Ne İstediğinize Karar Vermek ve Gerçekleştirmek için 5 Adım

“Büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?” Bunu yetişkinliğe ulaşmadan önce sık sık duyuyoruz. Bazı insanlar genç yaşta bilir, bazılarımız yetişkin yıllarımızı merak etmeye devam eder. Soru şu: Bunu nasıl anlıyorsunuz? Ne istediğine karar vermek başlığı altında bu sorunun cevabını vererek başlayalım.

Ne İstediğinize Nasıl Karar Verirsiniz?

Mutluluğunuzu Kontrol Edin

Şirketin beni mutlu etmesini bekliyordum. Bu benim tarzımdı. Başka bireyler kişisel ilişkiler ya da satın alabilecekleri başka şeyler üzerine mutluluklarını sabitleyebilirler. Altta yatan kavram dış mutluluk sağlayan bir şeydir. Mutluluk işi böyle değildir.

Belki de olsaydı daha iyi olurdu, ancak en yeni ve en büyük cep telefonunu satın alan kişi çok kısa sürede modası geçmiş bir oyuncağa sahip. Bu şekilde memnuniyet geçicidir.

Aynı şekilde bir ilişkiye bakan kişi, başkasına (ya da bir şirkete), mutluluk için asla istediğini elde edemez. Üretken ve takdire şayan bir hayat sürebilir, ama tatmin edici bir hayat sürmez.

Şirketin vizyonunu benim için değiştirdim. Kısa süre için işe yaradı, ancak ne istediğinize veya bilmediğinize dair bilinçli bir keşfiniz olsun, bu sizin içinizde bir yerdedir.

Bu ilk adımda sadece kendi mutluluğunuzun sorumluluğunu almaya karar vermeniz gerekir. Bu bir zihniyet değişikliğidir ve pek çoğu için korkutucu bir karardır çünkü eleştirel gözümüz nadiren içe doğru yönelir.

Ne İstediğinize Karar Vermek ve Gerçekleştirmek için 5 Adım
Mutlulugu Kontrol Et

Kendinizi Dinleyin

İronik olan, yıllar önce ne istediğimi biliyordum ve dikkat etmedim. Yaklaşık on beş yıl önce, bir arkadaşım bana ne yapmak istediğimi sordu. “Yazı ile ilgili bir iş bulmak” dedim. Birkaç ay sonra bir kitap editörü oldum. Sorusu iş arayışımın odak noktasını oluşturdu. Editör olmak doğru yönde atılmış büyük bir adımdı.

Yazmak, her zaman işlerimin her birinin favori bir parçasıydı,ama bunu sadece bir yetenek olarak düşündüm. Dolaylı olarak, öğretmenler de bana anlatmaya çalıştı; işlerim bana anlatmaya çalıştı ve ben dinlemedim çünkü bu benim algımın ötesindeydi.

Ne istediğine karar vermek konusunda ister profesyonel ister akademik olsun ilgi alanlarınıza ve kariyerinize bir göz atın. En çok neyi seviyorsun? Hangi beceriler veya görevler ilginizi çekiyor? Bir işe dönüştürmek için hangi hobiyi seçerdiniz? Bir kariyerin neye benzediğini veya başkalarının ne düşündüğü ile ilgili fikirlerinizi geçici olarak bir kenara bırakın.

Bahaneyi Bırakın

Dünya hakkındaki düşüncelerimiz çevremizde zihinsel bir yastık oluşturur. Bu fikirler algılarımızı şekillendirir. Mümkün olduğuna inandığımız şeyi onlar belirler.

Önceki bölümden bazı sağlam fikirleriniz varsa, muhtemelen şüpheyi ifade eden bir iç ses duymuşsunuzdur. Şüphe olduğunu nereden bileceğim? Çünkü öyle olmasaydı, zaten yapmak istediğiniz şeyleri yapıyor olurdunuz.

Dolayısıyla, iç sesiniz istediğiniz şeyin uygun bir seçenek olduğunu düşünmez. Değişmesi gereken budur. İlk olarak, neden bunun mümkün veya pratik olmadığına inandığınızı sorun. Büyük olasılıkla sayısız etkilerin ve hayatın ya da bir kariyerin neye benzediğiniz hakkında beslenen bilgilerin sonucunu göreceksiniz. Sorun şu ki, bu fikirler insanların algılarına ve önyargılarına dayanır. Aileniz, yönetmek istedikleri hayatı size yaşatsalar bile, istedikleri kariyere sahip olsanızda, istedikleri onların istedikleri, sizin istediğiniz değil. Onların fikirleri, farkındalığınız içindeki olasılıkları genişletmelerine yardımcı olur, ancak aynı fikirler sizi de sınırlayabilir.

Ne İstediğinize Karar Vermek ve Gerçekleştirmek için 5 Adım
Bahaneyi Bırak

Kalp ve Beyin – Aynı Kaynak Tarafından Beslenmeli

Şüphenizin kaynağının farkında olduğunuzda, gitmesine izin verebilirsiniz. Peki bu kadar basit mi? Olabilir, ama belki de sizi geride tutan şeyin daha duygusal bir temeli vardır. Mutlu olmayı hak etmediğinizi gösteren bir şey.

Etkisi aynıdır, sebep de aynıdır çünkü başkalarından aldığımız bilgilerin çoğu duygusaldır. Nesiller boyu teslim edilen duygusal yükleri miras alıyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu duyguları eylem yoluyla güçlendiriyoruz. Katkıda bulunmadığını mı düşünüyorsun? Diğerleri de öyle düşünüyor, doğru olduğu için değil, bu algı davranışlarınızı körüklediği için. Bu duygular, sizi geri tutan herhangi bir fikir kadar yanlıştır. Bunu biliyorsunuz yoksa nasıl değiştirmeniz gerektiğini okuyor olmazdınız. Duygusal algılarımızı, yeni bilgilere dayalı görüşleri değiştirdiğimiz kadar kolay değiştirebiliriz.

Bu, eksik olduğu yerde değer oluşturmak ya da var olmaması gerektiği söylendiğinde neşe bulmaktır. Geçmişiniz ne derse desin, kontrol ettiğiniz zaman şu andır. Eğer geçmişin geleceğinizi belirlemesini istemiyorsanız, onun duygusal ağırlığını serbest bırakmalısınız. Yoksa hem çevrenizdeki hem de kendiniz hakkındaki algılarınızı kontrol eder. Dünyayı bir an önce şu anda gördüğünüz şekliyle yorumlamaktan vazgeçin. Önemli olan bu andır.

Geleceğinizi Ayarlayın

Şimdiye kadar;

  • Mutlu olma kararını verdik
  • Bizi geri tutan algıları belirledik
  • Bu algıları değiştirdik.

Bu süreç hızlı olabilir veya uzun bir zaman alabilir ve çeşitli kaynaklardan istişare edilebilir. Her insan farklıdır. Bu süreçten geçmek yardımla çok daha kolaydır, ancak yine de herkesin farklı bir yolu vardır.

Temel olarak, ister profesyonel ister kişisel olsun, istediğimizi elde etme olanağını oluşturduk. Bir sonraki adım, “yazılı olarak bir iş bulma” kararında yaptığım gibi, doğrudan “ne istiyorum” sorusunu cevaplamaktır. Benim tavsiyem: cesur ol. Nedenini açıklayayım.

Çok sayıda potansiyel yazar var. Bazısının paylaşmak için büyük bir hikayesi var, ama kafa ya da kalpleri onlara bir kelime söyler ‘Hayır.’ Birçok yazar bir sonraki adıma yapmak. Birçok yazar bir sonraki adıma geçmez. Hikayeyi yazarlar ancak bu kadarıyla yetinirler. Amaçları hikayeyi bitirmekti. Hepsi bu.

Bazı yazarlar başka bir adım daha atıyorlar: kitaplarını basılı olarak görmek. Hizmet için ödeme yaparlar ve isteğe bağlı bir satış platformunda yayınlarlar. Her iki durumda da, kitapları fiziksel formdadır ve arzularını yerine getirmişlerdir.

Nispeten az sayıda yazar çalışmalarından geçimini sağlamak, hatta film haklarını satmayı düşünmektedir. Editör ararlar veya kitabı kendi başlarına satmanın bir yolunu bulurlar. Aksi takdirde bu hedeflerin gerçekleştirilmesini engelleyecek fikir ve duyguları görmezden gelirler.

Görselleştirebilirseniz, başarabilirsiniz. Bu yüzden ne istediğinize karar verirken yüksek hedef almanızı öneriyorum. Sonuçta, soru “Ne istiyorsun?” “Ne için karar vereceksin?” Geri çekilmeyin çünkü karar verdiğiniz her şey eylemlerinizi yönlendirir. Eylemleriniz, doğal olarak, sonucu belirler.

Ne istediğine karar vermek adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Ne İstediğinize Karar Vermek ve Gerçekleştirmek için 5 Adım

  1. Birçok kez anlık kararlar almam gerekiyor fakat ne istediğimi tam olarak bilemiyorum. Bu yazı beni biraz daha hangi yöne doğru gideceğim hakkında fikir sahibi yaptı. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En sık yapılan iletişim hataları Önceki Yazı İletişimde Yapılan Hatalar
elalem-ne-der Sonraki Yazı Başkalarının Ne Düşündüğünü Umursamayın