Neden Sağlıksız İlişkilere Sahipsiniz

Neden Sağlıksız İlişkilere Sahipsiniz

Flört hayatınız söz konusu olduğunda, istediğinizi asla elde edemediğinizi mi düşünüyorsunuz? İlişkiler söz konusu olduğunda mahkum olabileceğinizden endişe duyuyor musunuz? Belki de şimdiye kadar aşk konusunda şanssızdınız. Bu aynı zamanda kırılmanız gereken kalıplarınız olduğunun da bir işareti olabilir. Ve ikincisi doğruysa, bu kalıpları ortaya çıkarmak, aşk hayatınızın ilerleyişi konusunda güçlenmiş ve olumlu hissetmenize yardımcı olabilir. Neden Sağlıksız İlişkilere Sahipsiniz başlığı altında sizler için bu durum üzerine güzel bir yazı hazırladık. İyi okumalar.

Peak Relationship Center’dan terapötik ilişki koçu Todd Mitchem, “Bunun önemli bir ayrım olmasının nedeni, kötü şans yaşadığınızı düşünüyorsanız, sonuç üzerinde sıfır kontrolünüz olduğunu hissetmenizdir” diyor . “Ancak, soruna alışkanlıklarınızın, yaralarınızın ve inançlarınızın neden olduğunu fark ederseniz, sorunu çözmek üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Bu güçlü bir şey.”

Aldatmak gibi durumlar için kendinizi suçlamanız gerektiği anlamına gelmez ve bu, kötü muamele için bir mazeret değildir. Kırılacak kalıplarınız olup olmadığını merak etmek, gelecekte sağlıklı bir ilişki kurmak için kendinizi hazırlamakla ilgilidir.

Koşullar flört hayatınızda hala bir rol oynayacak, ancak en azından güvenli, uyumlu bir partnerle tanışmak ve tatmin edici, destekleyici bir ilişki kurmak için gereken farkındalık ve becerilerle donanmış olacaksınız.

Siyahlara ait bir zihinsel sağlık ve zindelik performansı şirketi olan 1AND1’de klinik psikolog olan Dr. Ryan C. Warner, “Eylemlerimiz bir boşlukta var olmaz” diyor . “Geçmişimizin, güvensizliklerimizin ve travmalarımızın mevcut ilişkilerimizi nasıl etkilediğini incelemek, eski kalıpları kırabilmek ve açık bir zihinle yeni bir şey deneyimleyebilmek için önemlidir.”

Zor bir çocukluk geçirmek

Çalkantılı bir çevrede büyüdüyseniz , bilinçsiz bir şekilde hitap etme eğilimleriniz olabilir.

Duygusal şifa ve ilişki koçu Rebeccah Silence , “İnsanlar, büyürken kendileri için modellendiğini gördükleri ilişkilerdeki kalıpları tekrar ederler” diyor . “Ebeveynlerimizin ilişkilerinde ve birincil bakıcıların ilişkilerinde gördüğümüz şeyler, her birimiz için sınırlı olasılıklı bir cam tavan haline gelir – ta ki gördüğümüz şeyi tekrar ettiğimizi ve aynı kalıpları anlamsız bir şekilde yeniden yaşadığımızı fark edene kadar. ”

Silence’a göre, çocukken alıştığınız işlev bozukluğu, acı verici olsa ve bilinçli bir düzeyde gerçekten istediğiniz gibi olmasa bile, bir yetişkin olarak gerçekliğinizde ortaya çıkabilir. İhmal ve terk edilmekten saygısızlığa kadar, size yapılanları başkalarına yaparak veya bilinçaltında kendinizi evde gördüğünüz muameleyi yansıtan insanlara çekici bularak bu kalıpları sürdürebilirsiniz.

Neden Sağlıksız İlişkilere Sahipsiniz
Resim Cheryl Holt tarafından Pixabay‘a yüklendi

Kendi ihtiyaçlarınız yerine başkasının ihtiyacına odaklanmak

Aşk hayatınızdaki kalıpları çözmeniz gerekebileceğinin bir başka işareti de, başkalarının ihtiyaçlarına kendi ihtiyaçlarınız yerine odaklanma eğiliminizdir. Çatışmayı önlemek için gerçeğinizi saklıyor musunuz? Terk edilmek istemediğiniz için eşinizin mutluluğunu ön planda mı tutuyorsunuz? Bekarken, yalnız kalamayacağınızı hissediyor musunuz?

Silence, “Bunların hepsi kendinizle, geçmişinizle ve eşinizle ilişkiniz ile ilgili duygusal iyileştirme çalışmaları yaptığınızın işaretleridir” diyor. “Eşinizden kendinize verebileceğinizden daha fazla sevgi alamayacaksınız. Kendinizi ne kadar çok severseniz, o kadar iyi bir partner olursunuz ve çektiğiniz partnerler de o kadar sağlıklı olur.”

Neden Sağlıksız İlişkilere Sahipsiniz konusunda klişe denilmekte ama doğru: Kalıplarınızı kırmak için önce kendinizi sevmelisiniz.

Uyumlu ilişkileri sabote etmek

“İlişkilerde kendini sabote etmenin ana nedenleri için kendinizi kontrol edin: düşük benlik saygısı, bilişsel uyumsuzluk ve travma. Bu nedenlerden herhangi biri sizi, bilerek veya bilmeyerek sabote ettiğiniz bir sağlıksız ilişkiler veya sağlıklı ilişkiler modeline götürür” diyor Warner.

Bilişsel uyumsuzluğun ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? Verywell Mind web sitesine göre , bu terim “iki çatışan inanç, değer veya tutuma sahip olmaktan kaynaklanan zihinsel rahatsızlığı” tanımlar ve büyük potansiyele sahip ilişkileri sabote etmenize neden olur.

Warner, “İnanılmaz bir ilişkiniz varsa, ancak diğer tüm ilişkiniz kötü bir şekilde sona erdiyse veya birçok arkadaşınız veya aile ilişkiniz kötü bir şekilde sona erdiyse, derinlerde bir yerde ilişkilerin sürebileceğine inanmayabilirsiniz” diyor. “Bu, bir şeyleri bitirmenize veya sürekli güvensiz hissetmenize neden olur.”

Bilişsel uyumsuzluk o kadar rahatsız edici hale gelir ki, işleri alt üst etmek için bir şeyler yaparsınız ve tanıdık gelen şeye geri dönersiniz – aşkın acı olduğu veya sizin için asla işe yaramadığı fikri.

Dolayısıyla, bu kendini sabote etme eğilimi sende yankılanıyorsa, aradığın ve hak ettiğin sevgiyi deneyimlemeni engelleyen bir kalıbı daha derine inmek zorunda kalabilirsin.

Neden Sağlıksız İlişkilere Sahipsiniz
Resim 1388843 tarafından Pixabay‘a yüklendi

İlişki Modellerini Ortaya Çıkardıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

“Nedeni ne olursa olsun, işlevsiz flört uygulamalarının geçmişte bir kaynağı, bir katalizörü vardır. Anahtar, nereden geldiğini bulmak, sorunu uzlaştırmak ve alışkanlığı değiştirmek” diyor Mitchem, bu farkındalığı kazanmak için güvenli bir yer bulmanızı önermektedir.

Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır, özellikle de tüm hayatınız boyunca sürdürdüğünüz bir kalıpsa. Size rehberlik etmesi için bir terapistin desteğini arayın ve kendinizi alışkanlıklarınızı değiştirmeye adayın.

Örneğin Mitchem, yalnızca arkadaşlarınızla içerken ve dışarıdayken romantik beklentilerle tanışma cesaretiniz varsa ve bunun flört hayatınızı olumsuz etkilediğini keşfederseniz, alkolün tüketilmediği günlük maceralara çıkarak işleri değiştirebileceğinizi söylüyor.

Yararsız kalıpları öğrenmek, bir kez yapıp unutacağınız bir şey değildir. Sabır ve öz şefkat gerektiren sürekli bir çabadır. Daha derine indikçe, ilişkilerinizin ilerleyen öğretmenler olabileceğini unutmayın.

“İlişkiler bize ne kadar iyileştiğimizi ve nerede daha çok iyileşmemiz gerektiğini öğretir. Silence, ilişkilerimizi öğrenme, iyileşme ve büyüme fırsatları olarak kullandığımızda kendimizin daha büyük versiyonları haline geliriz” diyor.

Neden Sağlıksız İlişkilere Sahipsiniz yazımızın sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bir İlişkide Yapılmaması Gerekenler Önceki Yazı Yeni Bir İlişkide Yapılmaması Gerekenler
Konfor Alanınız Düşmanınızdır Sonraki Yazı Konfor Alanınız Düşmanınızdır