sevgili-istemek

Neden Sevgilim Yok?

“Neden herkesin sevgilisi var da benim sevgilim yok?” “Şu çirkinin bile sevgilisi var ama benim sevgilim yok.” diyenler için bugün neden sevgilim yok başlığı altında detaylı bir anlatım yapacağım.

Bir insanın sevgilisinin olmamasının sebebi ne kendi düşündüğü gibi çirkin olması, ne hiç bir çekiciliğinin olmaması yüzünden. Bu düşünceler yanlış. En basitinden söylediğin sözü düşünmelisin. O çirkinin bile sevgilisi var dedin değil mi? Ya sen düşündüğünden daha güzel düşünüyorsun kendini. Ama her insanın bir güzelliği vardır. Ya da sahip olduğun bakış açında problem var. Şimdi bu bakış açısından bahsedeceğim.

Sevgilin olmamasındaki sebeplerden bir tanesi kusursuz insanı bulmak istemen. Mesela sevgilin olmasını istediğin kadın profilini düşünürken ben şöyle kadınlardan hoşlanıyorum, hayatıma biri girse şöyle özellikleri olsun derken, acayip uç özellikleri olsun istiyorsun ve tanıştığın kadında da sahip olmadığı özelliklere odaklanıyorsun. İşte sorun bundan kaynaklanıyor.

Örnek olarak biriyle tanışıyorsun. Çok tatlı, güleryüzlü, saygılı, kültürlü, güzel işlerle uğraşıyor ama sahip olduğu bu güzel nitelikleri bırakıp mavi gözlerinin olmamasına takıyorsun.

Bizim insanımızda şöyle bir düşünce var: Bir yerde tam benlik bir kadın var ama karşıma çıkmıyor. Bir türlü ruh eşime denk gelemiyorum. Böyle bir olgu yok dostlar. Ruh eşi diye bir kavram yok. Mükemmel eş, mükemmel sevgili, mükemmel kadın diye bir şey yok. Çünkü kimse mükemmel değildir. Hepimizin kusurları var. Buradaki sıkıntı herkesin mükemmeli araması.

Bir kadın çok güzel olmazda acayip sadık olur. Ya da çok seksi bir kadın değildir ama pırlanta gibi bir kalbi vardır. İşte bu mükemmelliktir. Yani aradığımız kişideki sahip olduğu kriterleri gözden geçirmemiz lazım. Senin bu yüzden sevgilin olmuyor.

Peki istediğin kadını nasıl bulacaksın, nasıl sevgilin olacak yada nasıl evlenmek üzere biriyle bir ilişkiye başlayacaksın?

Pozitif Ol

Öncelikle felsefen iyi şeyler düşünürsen iyi şeyler olur olmalı. Yani şöyle: sevgilin olsun istiyorsan birlikte çok mutlu olacağın, eğlenebileceğin, artık partnerinden ne bekliyorsan, bir sevgilim olacak diyeceksin kendine ve etrafındaki dostlarına.

Olumlu Yanlarına Odaklan

Kusurlara değil, sadece ve sadece olumlu yanlarına odaklanmalısın. Mesela sarışın kadınlardan hoşlanıyorsun ama tanıştığın kadın esmer. Gözleri mavi olsun istiyorsun ama onunkiler kahverengi. Özellikleri istediğin gibi değil fakat listende güzel kalbi olsun maddesini karşılıyor. İşte senin sahip olduğu bu özelliği görmen ve bunun üzerine gitmen lazım.

Şöyle bir gerçek var. Tip, güzellik zamanla değişebilir ama sahip olunan huy değişmez. O yüzden karakter olarak beğendiğin kadın seni her zaman mutlu edecektir.

Sözün özü sevgilin yoksa hatayı kendinde aramalısın. Neden sevgilim yok başlığında anlattığım detaylara dikkat etmeye başladığında kadınlarla olan ilişki seviyenin ilerlediğini gözlemleyeceksin.

Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Neden Sevgilim Yok?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

hoslandigin-kadini-asik-etme Önceki Yazı Hoşlandığın Kızı Kendine Aşık Etme
hoslandigini-nasil-anlarsin Sonraki Yazı Senden Hoşlandığını Anlama Yolları