ofke-kontrolu-calismasi

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Hayatta hepimizin canını sıkacak, bizi birazcık kızdıracak olaylar başımıza gelir. Lakin bazılarımız böyle olaylar yaşadığı zaman duygularının kontrolünü yitirir. Böyle zamanlarda bambaşka biri oluruz. Zarar veren, ne söylediğini bilmeyen belki de şiddet uygulayan bir insan. İşte böyle durumlarda uygulayabileceğiniz teknikleri Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır başlığı altında anlatacağız.

Öfkenizi kontrol edebilmeniz için yapmanız gereken şeylerden ilki, öfkenin arkasındaki duyguları keşfedebilmek. Ayrıca öfkeyi tetikleyen sebepleri bulabilmek. Öfke dışarı çıktığında tek bir duyguymuş gibi görünür ama genelde arkasında başka nedenler bulundururlar. Kişinin kendisine itiraf edemediği, kabullenmekten çekindiği şeyleri karşı tarafın yaptığı davranışlar ona hatırlatır ve kişi o an bir sıkışıklık yaşar. Yıllardır kabullenmek istemediği şeyi birisi ona hatırlatmıştır. Bu duygudan kaçmak için de maske olarak öfkeyi kullanır. Karşı tarafa belki sözel, belki fiziksel olarak saldırır. İşte öfkenin arkasındaki duyguya dokunmadığımız, farkında varmadığımız zaman öfkeyi kontrol etmemiz mümkün değil.

Öfke problemi yaşayan insanların bir kısmında öfkelerinin nedeni yetersizlik, aşağılanma ve değersizlik duygularına sahip olmalarıdır. Bunu yaşayan insanlar çoğunlukla bunun farkında bile değil. Karşıdaki kişinin konuşması eğer ki yetersiz hissettiriyorsa, aşağılanmış hissettiriyorsa kişi öfke tepkisini ortaya koyuyor. Bu öfke tepkisinin ortaya çıkması için çok büyük olayların meydana gelmesine gerek yok. Öfke problemi olan insanların bir çoğu çok alıngan. Söylenilen bazı fikirleri kendi kişiliklerine yapılmış bir hakaret olarak görüyorlar. O yüzden ilk adım olarak içerideki o kırgın tarafınızı keşfedebilmek. Neden yetersiz hissediyorsunuz, neden aşağılanmış hissediyorsunuz? Bunu kendinize ifade edebilirseniz daha rahat hissetmeniz mümkün olacaktır.

Öfke problemi yaşayan insanların bir çoğu öfke haricindeki duygularını belirtirken zorlanırlar. Birinin söylediğine canımı sıkıldı, onu orada söylemez. Biri onu üzecek bir şey mi yaptı, bunu anlatmaz. Tabi içeride bir yerde bu duygular birikir. Öyle bir zamanki büyük bir öfke fırtınasına maruz kalır. O sebeple bir şey hakkında hoşnut olmadığınızda o duyguyu hissedilen şekilde ifade edebilmek önemli. Bu yapıldığında öfkeye sebep olacak duygu birikimi olmayacaktır.

ofke-kontrolu-nedir
Öfke Kontrolü

Bazı insanlar kendileriyle ilgili söz söylenilmesine o kadar hassaslaşmıştır ki en ufak bir olayı bile otoritesi tehdit ediliyormuş gibi algılar. Böyle olunca da normal bir tartışma durumunu öfke kontrolü olmayan kişi kendi kişiliğine yapılmış bir saldırı olarak algılıyor. Bu algılama durumu kontrol altına alındığı zaman öfkeye sebep olacak bir durum kalmayacaktır.

Öfkeyi bir termometre gibi düşünün. 1 ile 10 arasında derecelerinin olduğunu kabul edelim. 1 numara en sakin halinizken, 10 numara öfkenizin gelebileceği en uç değer. Şimdi bu derece sisteminde herkesin bir kaynama noktası vardır. Bu noktada kendi kaynama noktanızı keşfetmeniz çok önemli. Çünkü eşik değerinizi geçtiğinizi bilmezseniz öfkenizi kontrol etmeniz zorlaşır. Kendinize öfke konusunda pek güvenmeyin. Bir çok insan öfkeli olduğunda yapmam dediği bir çok şeyi yapar, söylemem dediği bir çok şeyi söyler. Yaptıklarınızdan pişman olmamak için kaynama noktanıza gelirken zihninizin nasıl tepki verdiğini keşfedebilmeniz lazım.

Bir diğer önemli nokta ise sinir katsayınız yükselmeye başladığında tekrardan düşürebilmeyi bilmeniz gerektiğidir. İlk olarak sinir durumunu azaltmak adına öfkeye sebebiyet veren ortamdan uzaklaşmak gerekir. Sonrasında yapılabilecek davranış ise içinizden 20’ye kadar saymak. Bunun amacı içgüdüsel olarak, kontrolsüz bir tepki vermek yerine o an için bir düşünme payı koyabilmek. Çünkü öfke kontrolünde en önemli nokta mantıklı düşünmeyi yitirmemek.

Genel olarak öfke anında düşünülmesi gereken en önemli soru karşınızdaki kişi gününüzü mahvetmenize değer mi, olmalı. Öfke problemi olan bir çok insan, hayatında üzüm çekirdeği kadar yer kaplamayan kişiler için günlerini, belki de aylarını mahvederler. Durmadan düşünürler, içlerini kemirir bu öfke düşünce durumu. İkincisi, öfke durumunda kazanacağım şey ne kaybedeceğim şey ne? Bu öfke işe yarayacak mı? Bunları düşünmek öfkenin sonuçlarını düşünmenizi sağlayacaktır. Bu sayede de akıllıca kararlar alacaksınız.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

4 Yorum var “Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

  1. boşuna dememişler öfkeyle kalkan zararla oturur diye.
    bir seyleri yapmadan önce düşünmemiz lazım ki yaptıklarımız hem kendimize hem başkalarına zarar vermesin

  2. Genelde öfkelenen kişilerin sakinleşmek için derin nefes alması gerektiğini biliyorum. O anda öfkelinen durumu da düşünmemeye özen göstermek sakinleşmek için önemli bir durum arz ediyor.

  3. Öfke bana göre çok sıkıntılı bir özellik çünkü öfkeli insan karar verirse daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden öfkeli iken karar vermek doğru değil. Kontrol içinse o an başka şey düşünülebilir

  4. Eğer bir olaya aniden çok fazla sinirlendiysek hemen karar almamalı yatışmayı beklemeliyiz. Sinirle alınan kararlar hep pişmanlık olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

alfa-erkegi-nasil-olur Önceki Yazı Alfa Erkek Olmak – Alfa Erkeği Hangi Özellikleri Taşır
asiri-kiskanc-erkek Sonraki Yazı Kıskançlık ile Sahiplenmek Arasındaki Farklar