Olumlu Bir İnsan Nasıl Olunur

Olumlu Bir İnsan Nasıl Olunur

Yazımızın video hali:

Youtube Video

Pozitiflik

Pozitiflik, hayata iyimser bakmayı içerir. Zorluklarla karşılaştığınızda bile neşeli ve umutlu olmak demektir. Pozitif insanlar her durumda iyiyi ararlar ve sahip olduklarına şükrederler. Bardağın boş tarafını değil, dolu tarafını görme eğilimindedirler.

Olumlu olmak, asla olumsuz duygular hissetmeyeceğiniz veya karamsar düşüncelerle mücadele etmeyeceğiniz anlamına gelmez. Herkesin moralinin bozuk olduğu veya cesaretinin kırıldığı günler vardır. Aradaki fark, olumlu düşünenlerin olumsuz duygularının kendilerini kontrol etmesine izin vermemeleridir.

Sorunları üzerinde durmazlar, bunun yerine çözüm bulmaya odaklanırlar. Olumsuz düşüncelere kapılmazlar ve her zaman hayata iyi tarafından bakmaya çalışırlar.

Nasıl Daha Olumlu Olunur?

Neyse ki, günlük yaşamınızda daha olumlu olmaya doğru kendinizi nazikçe yönlendirmek için yapabileceğiniz stratejiler var. Daha pozitif olmak istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var.

Şükran Uygulaması

Minnettar olduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Bir şükran günlüğüne yazın ve sizi mutlu veya minnettar hissettiren birkaç şeyi not edin. Bunların orijinal veya dünyayı sarsan gözlemler olması gerekmez – güzel, güneşli bir gün kadar basit bir şey veya çalışmaya çalışırken kedinizin elinize sürtmesi gibi basit bir şey olabilir. 

Hayatınızdaki iyi şeylere odaklanarak, doğal olarak daha olumlu bir zihin çerçevesine geçmeye başlayacaksınız.

Beklentinin Tadını Çıkarın

Her gün dört gözle bekleyeceğiniz bir şey bulun. Araştırmalar, dört gözle beklemek için olumlu bir şeye sahip olmanın ruh halini iyileştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

En sevdiğiniz kitapçıyı ziyaret etmek, arkadaşlarınızla bir fincan kahve içmek, parkta bir akşam yürüyüşü yapmak veya en sevdiğiniz kitabı okumak olsun, her gün dört gözle bekleyeceğiniz bir şey bulduğunuzdan emin olun. Bu, işler istediğiniz gibi gitmediğinde bile pozitif kalmanıza yardımcı olacaktır.

Farkındalık Uygulayın

Farkındalık , düşünceleriniz, duyumlarınız ve çevreniz de dahil olmak üzere tamamen şimdiki ana odaklanmayı içeren bir uygulamadır. Düşünceleriniz ve ruh haliniz hakkındaki farkındalığınızı geliştirmek de dahil olmak üzere çeşitli faydaları olabilir.

Kendinizi stresli veya bunalmış hissettiğinizde, birkaç derin nefes alın ve şimdiki ana odaklanın. Vücudunuzun nasıl hissettiğine ve hangi sesleri duyabildiğinize dikkat edin. Düşüncelerinizi tanımlamayı öğrendikten sonra, olumsuz düşünceleri daha olumlu olanlarla aktif olarak değiştirmek için çalışabilirsiniz.

Olumlu Bir İnsan Nasıl Olunur
Gülümsemek

Gülümsemek 

Kendinizi mutlu hissetmiyor olsanız bile, kendinizi gülümsemeye zorlamak aslında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Gülümsemek, beyninizde sizi mutlu ve rahat hissettiren kimyasalların salınmasına yardımcı olur. 

Araştırmacılar, gülümsemenin sadece olumlu duygular uyandırmakla kalmayıp, aynı zamanda insanların dünyayı daha olumlu bir bakış açısıyla görmelerine de yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Bir dahaki sefere moraliniz bozulduğunda, birkaç dakika gülümsemeyi deneyin ve daha iyimser hissetmenize nasıl yardımcı olabileceğini görün.

Olumlu Kendi Kendine Konuşma Kullan

Kendinize söylediğiniz şeyler, kendiniz ve dünya hakkında nasıl düşüneceğinizi etkiler ve özeleştiri, iyi tarafından bakma yeteneğinizi baltalamak zorundadır. Araştırmacılar, olumsuz kendi kendine konuşmadan olumlu kendi kendine konuşmaya geçişin duyguları iyileştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Pozitif İnsanların Özellikleri

Olumlu olmak, her zaman sadece mutlu düşünceler düşünmek anlamına gelmez. En iyimser insan bile üzüntü, cesaret kırıklığı ve öfke yaşar. Bununla birlikte, pozitif insanlar genellikle aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Pozitif İnsanlar

 • İyimser
 • Minnettar olmak
 • Çözümler bulur
 • Yardımsever
 • Şefkatli
 • Mutlu
 • İyimser
 • Nükteli, komik

Negatif İnsanlar

 • Karamsar
 • Nankör
 • Sorunlar üzerine gevezelik eder
 • Yararsız
 • Kayıtsız
 • Mutsuz
 • Alaycı
 • Ciddi

Pozitif Olmanın Faydaları

Hem zihinsel hem de fiziksel olarak pozitif olmanın birçok faydası vardır. En dikkate değer faydalardan bazıları şunlardır:

 • Daha iyi zihinsel esenlik : Olumlu insanlar genel olarak daha iyi zihinsel sağlığa sahip olma eğilimindedir. Anksiyete veya depresyon yaşama olasılıkları daha düşüktür. Ayrıca hayatın zorlukları karşısında daha dirençlidirler. Zor zamanlarda daha pozitif olmak, stresin olumsuz etkilerine karşı bir tampon oluşturmaya yardımcı olabilir.
 • Artan mutluluk : Pozitiflik aynı zamanda daha fazla mutluluk ve öznel iyi oluşla bağlantılıdır. Pozitif insanlar günlük yaşamlarında neşe bulabilirler ve stresten ya da olumsuz duygulardan kolay kolay etkilenmezler.
 • Daha iyi fiziksel sağlık : Araştırmalar, daha olumlu olmanın daha iyi fiziksel sağlıkla ilişkili olduğunu göstermektedir. Pozitif insanların kardiyovasküler problemlerden ölmeleri ve karamsar meslektaşlarına göre daha uzun yaşamaları daha az olasıdır.
 • Daha güçlü ilişkiler : Olumlu insanların başkalarıyla çatışma yaşama olasılığı daha düşüktür ve daha sağlıklı, daha tatmin edici kişilerarası ilişkilere sahiptir.
Olumlu Bir İnsan Nasıl Olunur
Pozitif Olmanın Faydaları

Daha Az Pozitif Olmanın Potansiyel Tuzakları

Olumlu olmanın birçok faydası olsa da, dikkate alınması gereken birkaç potansiyel tuzak da vardır. Olumsuz düşünceler yaşamak, depresyon ve kaygı duygularına katkıda bulunabilir.

Daha karamsar bir bakış açısına sahip olduğunuzda fiziksel olarak kendinize bakmanız da çok daha zordur . Genel olarak daha stresli hissetmenin yanı sıra, olumsuzluk genellikle, besleyici gıdalar yemek ve düzenli egzersiz de dahil olmak üzere genel sağlıkta önemli bir rol oynayan sağlık davranışlarını ihmal etmek anlamına gelir.

Negatif insanlarla zaman geçirmek daha zor olduğu için, daha az pozitif olmak da ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Bu, yalnızlığa ve izolasyona yol açarak daha fazla olumsuzluğa katkıda bulunabilir.

Daha az olumlu olmak, hedeflerinize ulaşmak için motive olmanızı da zorlaştırabilir. Olumsuzluk, özellikle kendinize yöneltildiğinde, hedef belirleme ve onları takip etme dürtüsünü bulma yeteneğinizi zayıflatır. Öz yeterlik duygunuzu zayıflatabilir ve yaptığınız hiçbir şeyin bir fark yaratmayacağı hissine kapılmanıza neden olabilir.

Olumluluk gibi olumsuzluğun da bulaşıcı olabileceğini not etmek de önemlidir. Olumsuz birinin yanındayken düşünceleriniz ve ruh haliniz aynı şeyi takip edebilir. Bu, kurtulması zor bir olumsuzluk döngüsüne yol açabilir.

Fazla Pozitif Olabilir misiniz?

Her zaman pozitif olma ihtiyacı, negatif duyguların varlığını görmezden gelmenize veya inkar etmenize neden oluyorsa, bu çok pozitif olduğunuz anlamına gelebilir. Toksik pozitiflik olarak bilinen bu eğilim, insanların daha karanlık duygularla veya zor deneyimlerle mücadele ederken kendilerini utanmış ve desteksiz hissetmelerine neden olur.

Olumlu Bir İnsan Nasıl Olunur isimli konumuzun sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi unutmayın.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadınların Vazgeçemediği Erkek Tipleri Önceki Yazı Kadınların Vazgeçemediği Erkek Tipleri
Bir Kişide Bulunması Gereken 17 İyi Nitelikler Listesi Sonraki Yazı Bir Kişide Bulunması Gereken 17 İyi Nitelikler Listesi