ozguven-nedir

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Bundan önceki yazımızda Özgüven Testi konusunu işledik ve bu konunun sonunda “Özgüven nasıl kazanılır?” sorusuna cevap vereceğimizi belirttik.

Özgüven Nedir?

Özgüven, insanın kendiyle barışık olma durumudur. İç tutarlılığımızdır. Duygusal açıdan dışarıya bağımlılığımızın minimal olma olayıdır.

Özgüveni düşük olan insan, her olumsuzlukta tökezler. Psikolojisi bozulur, bunalıma girer, ani duygusal çöküntüler yaşar, hayat üstüme geliyor gibi sözler söyler.

Özgüveni yüksek olan insan, ne durumla karşılaşırsa karşılaşsın asla yıkılmaz. Ne kadar üzülse de ne kadar kırılsa da yaşanılanla hep mücadele eder.

Özgüven meselesi genel olarak küçük yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Özgüvenim hep böyleydi diye üzülmeyin. Çeşitli antrenman ve eğitimlerle özgüveninizi geliştirmeniz mümkün. Bizler de sizlere bu konuda yardımcı olacak bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kendine-inan
Kendine-inan

Küçük Hedeflerle Başlayın

Zorluk yaşadığınız durumları küçülterek aşmaya başlayın. Şunu örnek verebiliriz: Topluluk karşısında konuşamayan biriyseniz, daha küçük sayıdaki grup ile konuşarak bu durumu aşabilirsiniz. Yanında rahat ettiğiniz yada yanındayken konuşmaktan çekinmediğiniz 2-3 kişinin yanında uzunca konuşmalar yapın. Sık sık söz alın.

Belirlediğiniz küçük hedefleri başardıkça özgüven inşaatını başlatmış olacaksınız.

Hayır Demeyi Öğrenin

Arkadaşınız yada bir ortam sizi kötü bir duruma çağırıyorsa yada istemediğiniz olaylara zorla itilmek isteniyorsanız yada hoşlanmadığınız bir şeyi yaptırmaya çalışıyorlarsa onlara hayır deyin. Kötü bir kapıyı kapayın ki iyi kapıların açılmasına fırsat verin.

Bu konu çok önemli dostlar. insanlara hayır demeyi kesinlikle bilmeniz, bilmiyorsanız da öğrenmeniz gerekli.

Ben Yapamam Demeyin

Başarı hikayelerine biraz bakarsanız, bugünlere gelen başarılı insanların büyük bir kısmı yokluktan gelmiştir. Bulundukları zor şartlara rağmen yılmamış ve başarmışlardır. Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsanız mutlaka deneyin. Belki başarısız olacaksınız lakin bu başarısızlık size önemli bir tecrübe olacaktır.

Yapmak istediğiniz şeyi yapmadığınızda içinizde ukte olarak kalmasın. Deneyip başarısız olarak en azından “Denedim ve olmadı.” demeniz size büyük bir olgunluk, ileriye yönelik planlarınızda ise özgüven katacaktır.

Pozitif Telkinler Yapın

Özgüvenin şekillenmesi küçüklükten başlar. Bir çok insanın özgüvensiz olmasının sebebi aileden kaynaklıdır. Küçük ailenin negatif telkinlerde bulunması, çocuğun özgüven inşasını mahvetmektedir. Zamanında yapılan cahilce telkinler çocuğun bilinçaltında yetersizlik duygusu oluşturmaktadır. Bu durumun etkilerinden kurtulmak için pozitif telkinlerde bulunmak akıllıcadır.

Başarılı olduğunuzu düşündüğünüz düşünceleri, davranışları, olguları bir kenara not edin ve sürekli görebileceğiniz bir yere koyun. Bu yer telefon ekranınız da olabilir yanınızda sürekli dolaştırdığınız cüzdanda. Yaptığınız hareket narsisizm değildir. Ailenizin bulaştırmış olabileceği yetersiz olma duygusundan kurtulmak için bir tedavi yöntemidir.

Önceden Yaptım, Yine Yaparım

Başlıktaki olguyu bir konu üzerinde çokça başarısızlık yaşadığınız vakit düşünebilirsiniz. Umutsuzluğa düştüğünüzde başarılı olduğunuz zamanları düşünün. O zaman ki süreci düşünün ve o zaman nasıl başarılı olduysam şimdide tekrar tekrar deneyeceğim deyin.

Başarısızlık, siz kabul ettiğinizde başarısızlık olarak neticelenir. Eğer zorluklar karşısında pes etmezseniz başarısızlık kavramı başarılı olana kadar sürecinizdeki kısım olarak kalır. Ampulün icadı gibi.

Edison’a 999 kez hata yapması sonucunda bininci denemesinde ampülü bulması üzerine şöyle bir soru yöneltilmiştir: “999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz?” Edison şu yanıtı vermiş: “Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu.”

İç Sesinle Yüzleş

Bir çok insan iç sesiyle yüzleşmez. Hep es geçer. Halbuki sürekli içinizi kemiren ve susmayan bir iç sese sahipseniz bu sizin pişmanlığınızı yada bir durumdan memnun olmadığınızı gösterir. Bu gösterme iltihaplı yara gibidir. Tedavi edilmesi gerekir.

Memnun olmadığınız bu durumla yüzleşmelisiniz. Yüzleşmeniz sizi rahatlatacak ve ruhunuzun iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Hedefin Olsun

Hayatta bir gaye yada gayeleriniz olmalı. Yapabiliyorsanız haftalık yada yıllık planlar yapın.

Hedefi olan insan, ufak tefek detaylara takılmaz yada moralini bozmaz. Hedefi olmayan, boş takılan kişi ise buluttan nem kapar.

Amaçları doğrultusunda yaşayan insanlara baktığınızda yaşamaktan keyif alırlar. Başardıkları işler sayesinde tatmin olurlar. Bu da mutlu bir benliğe sahip olunmasını sağlar.

Negatif Kelimelerden Uzak Durun

Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim, demiş Hz. Mevlana. Çokta güzel söylemiş. Etrafınızda nasıl insanlar varsa siz de onlar gibi hareket edersiniz. Bu durum kelimeler içinde geçerli. Kelime dağarcığınızda sürekli negatif kelimeler varsa kendinizi iyi hissetmeniz yada motive etmeniz pek beklenmez. Kişi nasıl kelimeler kullanırsa o kelimelerin haline bürünür. Özgüven nasıl kazanılır sorusunu kendinize sorduysanız, özgüveni yüksek birisi olma yolunda negatif kelimelerden uzak durun.

Uğraşınız Olsun

El işlerini seviyor olabilirsin. Belli konular üzerinde yazmayı seviyor olabilirsin. Müzikten hoşlanıyorsundur ya da tarihe ilgin vardır. İlgilerinizin olması güzel ve bunları uğraşı olarak benimsemek daha da güzel.

İnsanlarla konuştuğunuzda yüzünüzün kızarmasını istemiyorsanız, bir konu hakkında dakikalarca hatta saatlerce konuşabilecek seviyede bilgi sahibi olun. Bilgi sahibi olduğunuzda insanlarla özgüven ile konuşacağınızı göreceksiniz.

Anlattığımız yöntemleri ara ara da olsa uygulamaya çalışın. Özgüveninizin arttığını gözlemleyeceksiniz.

Özgüven nasıl kazanılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

2 Yorum var “Özgüven Nasıl Kazanılır?

  1. İnsanın her zaman kendine güveni olmalı derler bu çok doğru. İnsanın kendine güveni yoksa başka kimseye güven veremez. Bu yazıda gayet başarılı olmuş. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ozguvenini-test-et Önceki Yazı Özgüven Testi
motivasyon-konusmasi Sonraki Yazı Hayatınızı Değiştirecek Motivasyon Konuşması