pandemi psikolojisi

Pandemide Ruh Sağlığınızı Nasıl Güçlü Tutabilirsiniz?

Sadece birkaç ay içinde, COVID-19 salgını bir zamanlar değişmiş gibi görünen pek çok şeyi silip süpürdü. On binlerce kişi öldü. Milyonlarca kişi tarafından işleri kaybedildi. Profesyonel spor sezonlarından basit restoran rezervasyonlarına kadar planlar dumanlar içinde. Belki de en tuhafı, toplumun özünde işleyiş biçimi – birbirimizle, insandan insana etkileşim şeklimiz – güçlü ve belki de kalıcı yollarla değişti. Erkeksohbeti.com ailesi olarak Pandemide Ruh Sağlığınızı Nasıl Güçlü Tutabilirsiniz? başlığı altında izolasyonun insan aklını nasıl ve neden etkilediği (ve bu konuda ne yapabileceğimiz) konusunda araştırmalarımızı sizlere sunuyoruz.

Tüm bu değişimin sonucu, uzun süreli izolasyonun küresel nüfusun büyük kesimlerinin giderek daha fazla aşina olduğu bir şey olmasıdır. Ancak evde kalma ve sosyal iletişimden uzak durma emirleri virüs bulaşmasını azaltmak için harika olabilirken, izolasyon aslında insanlar için inanılmaz derecede zor olabilir. 

İzolasyon Neden Bu Kadar Zor Olabilir?

Hapishane kendinizi bulmak için inanılmaz derecede tehlikeli bir yer olsa da, en kötü ceza tüm suçlulara maruz kalmak değildir. Günler, haftalar veya aylar boyunca hiçbir insan teması olmadan tam izolasyon sadece sıkıcı değil, kelimenin tam anlamıyla bir kişinin akıl sağlığını tehdit edebilir.

Bir ilişki terapisti ve Viva Wellness’ın ortak yaratıcısı Jor-El Caraballo, “İnsanların insan bağlantısına ihtiyacı var ve bunu arzuluyor” diyor .  

Deneyimlediğimiz insani bağlantının büyük bir kısmı şimdi duraklatılıyor (veya dijital ortama geçmeye zorlanıyor), milyonlarca insan ilk kez izolasyonun dehşetini yaşıyor. Pandemide Ruh Sağlığınızı Nasıl Güçlü Tutabilirsiniz?

Caraballo, “Bazı insanlar, özellikle anlamlı sosyal teması olanlar veya genel maruziyeti pandemi öncesi olanlar için, kendi kendini karantinaya alma çok daha az temasa geçmeyi gerektiriyor,” diyor Caraballo. “Size en yakın olanların sosyal desteğinin yanı sıra, değişimin kendisi çok yıkıcı ve başa çıkmak için beyin işleme ve problem çözme gerektiriyor.”

Ve bu küçük bir şey değil. Bu sadece insanları “özlemek” ya da “güçlenmek” için yeterince güçlü olmamak değil – tam anlamıyla içgüdülerinize karşı savaşıyorsunuz. 

Pandemi
Pandemi

Manual.co dan Dr. Earim Chaudry “İnsanlar sosyal varlıklardır.” diyor. “Beyinlerimiz binlerce yıldır sosyalleşme için çeşitli şekillerde gelişti, bu da kilitlenme ve izolasyonun bir dizi olumsuz sonucu olabileceği anlamına geliyor. İnsanları ve beyinlerimizin sosyal iletişimini reddetmek bizi hayati bir şeyden mahrum ediyor. Araştırmalar, sosyal olarak izole edilmiş bir kişinin, sadece 10 saat boyunca hiçbir sosyal temas kurmadıktan sonra bile gerçek açlığa çok benzeyen beyin aktivitesi gösterdiğini ortaya koydu.

On saat bir şeydir, ancak salgının da gösterdiği gibi, gerçek hayattaki sosyal teması kaçırmanın birçok insan için çok daha uzun sürmesi muhtemeldir. Yalnız yaşayanlar için dayanılmaz olabilir. 

Manhattan Ruh Sağlığı Danışmanlığı LMHC’den Natalie Buchwald, “ Aslında, 2018’de poker oyuncusu Rich Alaatı, mutfağı ve diğer olanakları olduğu sürece bir odada 30 gün boyunca tek başına kalabileceğine dair 100.000 $ bahis yaptı ” diyor . Ancak, söz konusu 100.000 dolar olsa bile, zihinsel travma o kadar harikaydı ki, sadece 20 gün sürdü. Özümüzde sosyal varlıklarız. “

Pandemiye Dayalı İzolasyonun Sizi Etkilediğini Gösteriyor

Pandemiye dayalı izolasyonun size ciddi bir şekilde ulaşmaya başlaması neye benziyor? Bunu, toplumun çeşitli şekillerde kargaşaya sürüklenmesinden kaynaklanan normal rahatsızlıktan nasıl ayırt edersiniz?

Buchwald, “Uzun süreli tecrit, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı düşündüğünüzden daha derin bir şekilde etkileyebilir” diyor. “Sizi fiziksel olarak (ağrılar, ağrılar, baş ağrıları veya kötüleşen tıbbi durumlar) veya zihinsel olarak (artan anksiyete, depresyon, panik atak, fobiler, paranoya riski) etkileyebilir. Ayrıca enerji seviyenizi, ruh halinizi, yeme alışkanlıklarınızı ve uyku seviyenizi de etkileyebilir . Evde kalma emirleri nedeniyle hepimizin bir dereceye kadar hissettiği izolasyon hepimizi etkiliyor ve muhtemelen hepimiz üzerinde kalıcı etkileri olacak. “

İnsanlar terapistleriyle konuştuğunda bu etkiler ortaya çıkıyor ve bu sağlık krizinin bir yan etki olarak bir zihinsel sağlık krizi yarattığını gösteriyor. 

Caraballo, “Bir terapist olarak son zamanlarda duyduğum şeyler artan gerginlik veya sinirlilik” diyor. “Ruh halindeki herhangi bir değişiklik veya günlük işleyişteki değişiklikler (daha fazla uyumak, daha az görev yapmak, vb.), İzolasyondan mı kaynaklandığını yoksa bundan mı şiddetlendiğini merakla incelenmelidir. Bunu tanımlayarak, problemleri çözebilir ve yeni geçici normal altında yönetmenin yeni yollarını bulabilirsiniz. “

Pandemik İzolasyonla Başa Çıkarken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Arkadaşlara ve Aileye Ulaşın

“Kendimi bok gibi hissetmediğimde, arkadaşlarımla her zaman kelimenin tam anlamıyla konuşurum. Video ve ses! Ve en iyisi, ikinizin de başka bir şey yaptığı sesli aramalardır. Her ikimiz de kendi dikiş projelerimiz üzerinde çalışırken geçen gün bir arkadaşımla bir arkadaşım vardı. Sadece takılıyorduk, birlikte dikiş dikiyorduk ve sonunda bir şeyler yapmam gerekiyordu. Bir aramanın sadece oturup ekranda birbirine bakması gerekmez – bulaşıkları yıkayın! Pişirmek! Siz akşam yemeği veya kokteyl hazırlarken, sanki mutfağınızda oturuyormuş gibi yapacağınız şeyleri yapın. ” – Inez, yaş 32

… Ama Normale Dönmeye Çalışmayın

İstediğiniz davranışlarla meşgul olmak cazip gelebilir – gerçek hayatta arkadaşlarla takılmak, randevulara çıkmak vs. Enfeksiyondan bir hafta sonrasına kadar nadiren görülen semptomlarla. Eğlenceli bir gecenin hastalanma sebebiniz veya virüsü başka birine (veya birkaç kişiye) bulaştırma sebebiniz olmasını istemezsiniz. 

Kendinize Güzel Bir Şey Yapın

“Kendimi istikrarlı hissettiğimde – çünkü o saatler, günler veya haftalar gelecek – kendimi iyi hissettiren şeyleri yapma fırsatını değerlendirmeye çalışıyorum. Bu herkes için farklı, ama şu anda yöneldiğim şeyler şunlar: Güçlü, beslenmiş ve rahat hissetmeme yardımcı olan yiyecekler pişirmek, beni dolduran yeni müzikler bulmak, koşmak, vücudumu esnetmek, nostaljik televizyon seyretmek, arkadaşlarımla konuşmak, partnerimle bağlantı kurmak, evimi düzenlemek ve yeni bir beceri öğrenmek. ” – Lina, yaş 31

Kendine Çok Sert Olma

Normal hissetmek için mücadele ediyorsanız, salgından önce başınıza gelen şeyleri kolayca yapamadığınız için kendinizi azarlamak kolay olabilir. Ancak dünyanın önemli bir şekilde değiştiğini kabul etmek önemlidir ve kendinizin de değişmemesini beklemek mantıksızdır. 

Caraballo, ” En sevdiğiniz rahat yiyeceklerin tadını çıkardığınız için kendinizi hırpalamayın ( rahat yiyeceklerin yardımcı olmasının bir nedeni vardır )” diyor. “Kendinizi katı bir rutine bağlı kalmaya zorlamayın (şimdilik yeni bir rutin tanımlamak için kendinize biraz kıpır kıpır oda bırakın).”

Kendinize Her Gün Bir Görev Belirleyin

Buchwald, “İzolasyonun zihinsel sağlığınızı etkilediğini düşünüyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sabah alarm kurup uyanmak ve bir şeyi yaptırmaktır” diyor. “Bir şeyi başardıktan sonra, sadece banyoyu temizlemek bile olsa, günlük rutininize devam etmek için daha fazla ilham hissedeceksiniz.”

Kötü Haberlerde Dağıtmayın

Bu kadar çok haber kötü haber var iken, çok fazla tüketmenin aktif olarak ruh halimizi kötüleştirebileceğini kabul etmek önemlidir. Bu, onu tamamen kesmeniz gerektiği anlamına gelmez – sonuçta, özellikle yerel olarak neler olup bittiğinden haberdar olmak önemlidir, ancak aşırı doyurmamaya dikkat etmeniz gerekir. 

Bir Programa Bağlı Kalmaya Çalışın

“Planlayın, programlayın, programlayın. Yapın. Her gün aynı anda aynı şeyleri yapın! Aynı anda yiyin ve yapabiliyorsanız, birlikte yaşadığınız insanlarla yemek zamanlarını ayarlayın ve birlikte yiyin. Bu bana çok yardımcı oldu. ” – Liv, 28

Maddelere Dönmeyin

Pek çok insanın gevşemek istediklerinde bir veya iki içki içmesi yaygındır, ancak Chaudry bunun şu anda yeni normaliniz olmasına izin vermemesi konusunda uyarıyor. “Alkol kaygan bir zemin olabilir” diyor. “Kısa vadede rahatlama ve rahatlama hissi sağlasa da, aşırı içme anksiyete ve depresyon belirtilerini daha da kötüleştirebilir.”

Yalnızsanız, alkol veya uyuşturucu tüketiminin fiziksel veya psikolojik olarak üzerinizde yarattığı olumsuz etkileri fark edecek kimse olmayacaktır.

Terapiyi Düşünün

Buchwald, “Sırf bu pek çok insanın başına geliyor diye yardım aramamanız gerektiği anlamına gelmez” diyor. “Duygularınızı görmezden gelmek onları uzaklaştırmaz. Anksiyete ve depresyon, bir terapistin yardımıyla uygun şekilde ele alındığında sona erebilir . Bugünlerde birçok terapist çevrimiçi terapi seansları sunuyor. Yakın zamanda işinizi kaybettiyseniz ve terapi için ödeme yapamayacağınızdan korktuysanız, tedavi masraflarını karşılayan Medicaid’e hak kazanabilirsiniz. Şimdi yardım isteyin. “

Kayıtsız Kalmayın

Evde takılıp kendini iyi hissetmek için mücadele mi ediyorsun? Kendinizi koltukta yatan bir patatesin hayatına teslim etmek kolay olabilir, ancak bu daha da kötü hissetmeye başlamanın kesin bir yoludur. 

Chaudry, “Düzenli egzersiz stresi azaltabilir, ruh halinizi yükseltebilir ve endorfin salınımı sayesinde daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir” diyor. “YouTube’da birçok çevrimiçi yoga ve evde egzersiz dersi mevcut. Burada hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan sonsuz gevşeme saatlerinden yararlanabilirsiniz.”

Pandemide Ruh Sağlığınızı Nasıl Güçlü Tutabilirsiniz? adlı yazımızın sonuna geldik. Sevdiklerinizin de yazımızdan faydalanması için paylaşmayı ihmal etmeyin. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kafaya Takmama Sanatı Önceki Yazı Kafaya Takmama Sanatı
iş-hayatinda-saygi Sonraki Yazı İş Hayatında Saygınlık Nasıl Kazanılır?