peaky-blinders-tarzi

Peaky Blinders Tarzı: Birmingham Kingpins’inin Görünümü

Peaky Blinders’ın son sezonunda, Birmingham’ın en ünlü suç çetesi, bir borsa çöküşüne ve erkek modasının en klasik dönemlerinden birine doğru bakarken daha fazla kükreyen 20’ler (Peaky Blinders Tarzı) ile geri döndü: 1930’lar.

Peaky Blinders, herhangi bir iyi suç çetesi gibi, hem hayranlık hem de korkuya ilham veren bir üniformaya sahiptir. 5 sezon ve on yıllık bir tarih boyunca, stilleri (ve genel olarak 1920’lerin tarzı) modern modayı birçok yönden etkilemiştir. Yasak yüksek ve sıkı saç modeli geri döndü; botlar giderek daha popüler hale geliyor; newsboy ve düz kapaklara geri dönüş yapıyor.

Peaky Blinders Tarzı: Birmingham Kingpins'inin Görünümü
Tommy Shelby ve Peaky Blinders

Peaky Blinders’ın suçlu rakiplerini temsil etmek için gelen cesur moda seçimlerinin aksine, abartılı tek renkli palet, lider Tommy Shelby ve çetesi sosyal merdiveni tırmanmaya başladığında bile flaş ve ötesi yoktu. Ayrıca, modern gent için zamansız görünümünden farklı bir çekiciliği var. Bugün, Peaky Blinders’ın tarzına, çetenin arkasındaki tarihe ve bugün modern bir şekilde görünümlerini nasıl kopyalayabileceğinize daha ayrıntılı bir göz atalım.

Gerçek Peaky Blinders

1880’li ve 90’lı yılların sonlarında birmingham’da çeteler, birçok işçiyi yoksulluktan kurtaramayan bir sanayi devriminin ortasında sokaklara hükmetti. Gerçek hesaplara dayanan şov, gerçek Peaky Blinders’ın çete olarak işletilmesinden 3 yıl sonra ayarlanır. Şapkalarının içinde dikilmiş ustura bıçaklarını kullanmaların da maalesef bir kısım efsane ve bir kısım gerçektir. Aşağıda görebileceğiniz gibi, çete ticari marka şapkalarını giydi, ancak tek kullanımlık çift kenarlı jilet bıçakları 1903’e kadar kullanılmadı ve bunları karşılayabilseler bile, kalın metal bıçakları dikmek için araçlara sahip olamazlardı.

Peaky Blinders Tarzı: Birmingham Kingpins'inin Görünümü
Gerçek Peaky Blinders

Gerçek Peaky Blinders, kurgusal meslektaşlarından kesinlikle daha az şıktı.

Orijinal Peaky Blinders başlangıçta bölgedeki suçlu gençler için genel bir terim geliştiren tek bir çeteydi. Sivri sapkaları, boyunbağları ve çan diplerini içeren stilleri ile biliniyorlardı. Ceketlerinde genellikle pirinç düğmeler kullandılar ve tıpkı bugünün çetelerinin sembolleri ile bilindiği gibi Peaky Blinders, Birmingham gecekondu bölgelerindeki stilleri ile tanımlanabilir hale geldi. Bununla birlikte, orijinal asla kurgusal çeteyle aynı başarı ve önem seviyesine yükselemedi.

1920’lerin Tarzı

Geriye dönüp bakıldığında, 1920’lerin stili özeldi çünkü erkeklerin moda tarihinde önemli bir bükülme noktasını temsil ediyordu. On yıl sona erdiğinde, moda neredeyse tamamen sert, Viktorya tarzlarından, modern çağa geçti.

Kuyruklu, günlük kullanım için tamamen ortadan kayboldu ve takımlar, bacakları uzatan, belini sıkıştıran ve omuzları vurgulayan gevşek, dökümlü bir kesim ile uyarlandı.

Neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen, tipik 1920’lerin (ve Blinder’ın) gardırobunun hemen hemen her unsuru bugün giyilebilir – kolalı, sökülebilir gömlek tasmaları ve Albert saat zincirleri ile.

Bununla birlikte, stiller daha modern hale gelse de, İngiliz halkının yaşadığı ortam hala sert ve ağırdı, dayanıklı kıyafetler gerektiriyordu. Merkezi ısıtma her yerde yoktu; Birmingham gibi endüstriyel kasabalar kurumlar ve kiri ile kaplıydı; giysileri temiz tutmanın imkansızlığı hemen hemen tüm giysilerin karanlık olduğu anlamına geliyordu; ağır, ve basit. İşçi sınıfı erkekler sadece birkaç kıyafete sahipti, tek bir palto, ve bir çift bot, bunların hepsini Peaky Blinders kendi giysileri ile yansıtır.

Peaky Blinders Tarzı: Subversively Sınıf Bilinci

Peaky Blinders Tarzı: Birmingham Kingpins'inin Görünümü
Peaky Blinders Sezon 1 uzun paltolar ve çok yıpranmış botlar giyiyor

Tommy Shelby, kardeşleri ve tüm ekibi üç parçaya dayalı bir takım giyiyordu, Oxford bağcıklı çizmeler, bir newsboy kap (şapka), bir çıkarılabilir yaka gömlek, ve ağır bir palto. Çıkarılabilir yaka o zamanlar pahalıydı, bu nedenle ikincil karakterler genellikle yaka olmadan gömlek giyerler. Çete zenginlik ve statüye sahip olsa da, topluluklarının fakir üyelerinin giydikleri şeylerin daha güzel (daha gösterişli olmasa da) versiyonlarını giymeyi tercih ediyorlar. Newsboy şapkaları çetelerinin sembolüdür, bu yüzden pahalı kürk keçe şapka satın alabilecekleri zaman bile kaplarını giymeyi tercih ederler.

Peaky Blinder estetiği, 20’lerin tarzına adım atıyor ve çetenin kimlik duygusunu düzgün bir şekilde yansıtıyor. Onların tarzı açıkça onları eşit derecede zengin İngiliz beyefendilerden ayırmak içindir. Bununla birlikte, seçtikleri moda karışımı çok iyi çalışıyor çünkü Shelbyler bir centilmen değil. Bunun yerine, geleneksel üst sınıf kuruluşun otoritesine karşı isyan ederken, kıyafetlerini endüstriyel gecekondulardaki durumlarının altını çizmek için kullanmak isteyen gangsterlerdir.

Tommy ve ailesi üyeleri, temel kıyafetlerini tek Albert zincirleri ve cep saatleri, kravat çubukları ve kravatlar ile donatırlar. Kravatlar genellikle daha sonraki mevsimler içinde kıyafetin geri kalanıyla uygun tonludur.

Peaky Blinders Tarzı: Birmingham Kingpins'inin Görünümü
Peaky Blinders Sezon 5

Dizide zaman geçtikçe stil değişiklikleri yavaş ve süptildir ve memleketlerinin karakteristiği koyu renklere, ince desenlere ve giysilere yapışarak sürekli olarak işçi sınıfı kökenlerini onurlandırırlar. Üst sınıflar arasında, Tommy ve Peaky Blinders, zamanın sınıf sözleşmelerini açıkça düzenleyen seçimler yaparlar, örneğin etraflarındakilere takılmaya hiç ilgi duymadıklarını bildiren siyah eldiven giymek gibi. Zengin bir adam olarak Tommy, Üst sınıfın görsel bir göstergesi olan daha açık renkli eldivenler giyer.

Tommy Shelby’nin Stili

Cillian Murphy tarafından zekice oynanan Tommy Shelby, Birmingham’ın şık ama sessiz Kralı. O Peaky Blinders üniforma ile görülmesine rağmen, onun görünümü çeşitli şekillerde ayırt edilir. Tipik olarak siyah kadife yarım yakalı bir palto giyen tek erkek karakterdir. Zaman zaman pinstripes giyer, ancak genel olarak eylemleri çok net bir şekilde yaptığında otoriteyi yansıtmak için kıyafetlerini kullanması gerekmez.

Peaky Blinders Tarzı: Birmingham Kingpins'inin Görünümü
Tommy Shelby için klasik bir görünüm

İlk sezonlarda, Tommy’nin tipik görünümü Peaky Blinders Tarzı ile uyumluydu; çıkarılabilir yaka, üç parçalı tüvit ve boyunluk içermezleydi. Tommy sonunda daha kneckwear giymek için gelişir, en önemlisi kravat örmek, ton-on-ton bağları, ve sonunda şeritler ve 30’lu yıllarda popüler olacak düzgünler giymeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2020 bmw 2 serisi Önceki Yazı 2020 BMW 228i xDrive Gran Coupe Bir Yılda Bizi Kazanır mı?
En sık yapılan iletişim hataları Sonraki Yazı İletişimde Yapılan Hatalar