psikolojik zayıflama nasıl olur

Psikolojik Zayıflama Yöntemleri

Sadece bir kere yiyeceğim daha sonra az yer telafi ederim. Aman canım dünyaya bir kere geliyorum, canımın istediğini de yemeyecek miyim? Gittiğim yerde çok ısrar ettiler, dayanamadım yedim. Para veriyoruz buna. Paramız boşuna mı gitsin? Ben yemesem çöpe gidecek zaten israf olacak. Bu sözler size bir yerden tanıdık geliyor mu? Eminim tanıdık geliyor. Özellikle kilo vermeyle diyetle uğraşmışsanız ve diyetin bir noktasında zorlanmışsanız bunlar sık sık kullanılan cümlelerden bir kaçı. Psikolojik Zayıflama Yöntemleri başlıklı yazımızın daha derinine inelim.

Başlayalım.

Bu cümlelerin şöyle bir mantığı var. Diyetimize ya da bir kilo verme çabamıza başladığımız zaman başlarda çok motivasyonlu, çok hevesli olabiliriz. Sonra yavaş yavaş o ilk motivasyonu kaybettiğimiz zaman aklımıza yemekle ilgili çok fazla düşünce gelir. Bu düşünceleri yenmek için bazen bir şeyler yapabilirken bazen de kendimizi kandırma yoluna gidebiliriz. Kendimizi kandırmak için genelde bu cümlelerden fayda bekliyoruz. Şimdi bahsedeceğim içerikler diyette kullanabileceğimiz psikolojik teknikler.

Dikkat ederseniz yapılan diyetlerde değil, diyetin istikrarını sürdürememek konusunda sıkıntılar yaşanılmakta. Bu durumda ilk yapılması gereken şey kendimize şu soruyu sormak: “Neden kilo vermek istiyorum? Kilo verirsem hayatımda neler değişecek? Kilo verdiğimde hayatımda ne gibi değişiklikler olacak?” Bunları oturup, üşenmeden, dikkatli bir şekilde bir kağıda not etmemizde çok fayda var. Yarın bir gün motivasyonunuz düştüğünde size yol gösterecek ve motive edecek bilgilerden bir kaçı. Ek olarak küçük kağıtlara belirli motivasyon cümleleri yazabilirsiniz. “Kilo verince şu elbiseyi giyebileceğim. Kilo verince şu sağlık problemlerinden kurtulacağım.” gibi örnekler verebilirsiniz.

Sonraki süreçte hızlı başlamamak ve zihinsel hazırlık çok önemli. Yavaş yavaş hayat sistemi değişmekte. Türk insanının bir özelliği var: Çok büyük kararlar alırız, çok çabuk vazgeçeriz. Eğer ki ciddi bir karar almak ve diyeti hayatımızın orta yerine oturtmak ve bundan sonra bununla yaşamak istiyorsak çok ciddi, ani kararlardan kaçınıp hayatımızı buna göre biçimlendirmemiz çok önemli.

duzenli-beslenme
Düzenli Beslenme

Kendinize uygun diyeti seçebilmek

Diğer dikkat edilmesi gereken şey ise kendinize uygun diyeti seçebilmek. Mucize diyet, mucize çözüm, bir haftada on kilo verdiren diyet gibi diyet başlıkları sıkça görmüşsünüzdür. Ne zaman bir yerde “Yüzde yüz mucize” gibi kelimeler geçiyorsa oradan sırtınızı dönün ve koşarak kaçın.

Diyet seçimi

Diğer nokta diyet seçimi. Genelde diyetler katı programlı ve biraz daha esnek diyetler olarak ikiye ayrılıyor. Burada kendi kişiliğinizi göz önüne alarak hangi diyetin sizin için uygun olduğuna dikkat etmeniz çok önemli. Birde kilo verildiğinde diyet bırakılıyor. Tekrar kilo alınmaya başlanıyor. Bu bir kısır döngü haline geliyor. O yüzden diyeti bir hayat şekli olarak düşünmeniz önemli.

Yavaş Yiyebilmek

Çokça faydası olan diğer bir nokta yemeği yavaş yiyebilmek. Farkında olmuyoruz ama yemek yerken çok hızlı yiyoruz ve midemizdeki sinirler beynimize doydu sinyalini 20 dakika sonra gönderiyor. Biraz daha dikkat ederek yemek yiyen biriyseniz 20 dakikaya kadar daha az yemiş olacaksınız ve az yemekle birlikte daha çok doygunluk hissi sağlayacaksınız.

Oturarak Yiyebilmek

Diğer nokta oturarak yemek. Çoğumuz çalışıyoruz, koşturuyoruz, iş hayatında ayaküstü bir şeyler atıştırıyoruz, yemek yaparken tadına bakıyoruz, mutfakta masa üstünde gördüğümüz ufak tefek atıştırmalıkları yiyoruz. Beynimizin bir özelliği var: Oturup yemeğe bakmadıkça beynimizin yemek yedi kısmına yazılmıyor. O yüzden doyma hissi oluşmuyor.

Spor

Diyeti sadece yemeklerle ilgili bir kısım olarak düşünmeyin. Sporun da aslında diyete benzer bir tarafı vardır. Bir çok insan spora başlar ama kısa sürede sporu bırakır. Sporu günlük hayatınızın içine entegre etmeniz lazım. Entegre edebilirseniz ciddi anlamda başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Psikolojik zayıflama yöntemleri adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Psikolojik Zayıflama Yöntemleri

  1. Bende zayıflamaya çalışıyorum, verdiğiniz yöntemleri deneyip tekrar yorum yazacağım. Umarım başarılı olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

erkekler en çok neden aldatır Önceki Yazı Erkekler Neden Aldatır
kadın ne ister erkek ne anlar Sonraki Yazı Kadınlar Ne İster