depresyonda-miyim

Psikolojim Bozuk Mu?

Modern çağın getirdiği sıkıntılardan bir tanesi de psikolojik rahatsızlıklardır. Bunun en önemli sebepleri: çevresel faktörler, sosyal yapı ve ekonomik sebeplerdir. İlk olarak şunu söyleyebilirim: Eğer bu soruyu soruyorsanız bu iyiye işaret. Kişi kendini sorgulayabiliyorsa, ruh halinin durumunun farkındaysa iyi yada kötü olarak, bu durum her zaman iyiye işarettir. Psikolojim Bozuk Mu başlığı altında bu işaretlerden bahsedeceğim.

Başlayalım.

Bazı insanlar birazcık pinpirikli olabiliyorlar. Özellikle psikoloji konusunda birazda bilgiliyseniz ve bu konuda okuyorsanız daha hassas ve duyarlı olabiliyorsunuz. Hepimiz günlük hayatta bazı sorunlar yaşayabiliyoruz. Moralimiz bozuk olabiliyor, kaygılı olabiliyoruz. Eğer bu belirttiğim pinpirikli insanlar grubuna dahilseniz hemen kendinize bir tanı koyabilirsiniz. Mesela şöyle diyebilirsiniz: “Ben kesin depresyondayım.” “Peki ne oldu?” diye sorduğumda “Bugün canım çok sıkkın.” cevabını alıyorum. Farkında olmadan kendimize tanı koyuyoruz. Bu alsında o problemi yaşadığımız anlamına gelmez.

psikolojik-danismanlik
Psikolojik danışmanlık

Hepimiz günlük hayatta sorunlar yaşayabiliriz. Bazı günler daha kaygılı olabiliriz. Bu durum o an için kendimizi kötü hissettirse de bu bir psikolojik rahatsızlık demek değildir. Çoğu zaman psikolojik rahatsızlık olarak adlandırdığımız durumlar belli bir süreden uzun olması ve belli bir yoğunlukta olması gerekir. Depresyonu örnek verirsek, depresyonda belli belirtiler vardır ve bu belirtilerin en az 2-3 hafta sürmesi gerekir. Günü birlik yaşanılan moral bozukluğu depresyon demek değildir.

Bir de şöyle bir durum var: Eğer ki psikolojik bir rahatsızlığınız var ise yaşadığınız sıkıntı hayatınızı olumsuz etkilemeli, ilişkilerinizi ciddi sıkıntılara sokmalı, iş veya okul hayatında performansınız olumsuz etkilenmeli. Bu durumları sürekli yaşıyorsanız bir psikolojik sıkıntı ya başlangıç aşamasında ya da devam ediyor diyebiliriz.

En sık görülen olumsuzluk uyku ve yeme alışkanlığındaki gözle görülür değişimlerdir. Bununla beraber duygu durumunda ani ve hızlı değişimler sıklıkla görülmektedir. Bir diğer olumsuzluk, sosyal ortamdan uzaklaşma ve ilginin azalması durumudur. Diğer olumsuzluk ise çevreyle ve kendinizle bağınız kopmuş gibi hissetmenizdir.

Anlattığım durumlara rağmen hala psikolojik rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız gecikmeden, gerçek anlamda uzmandan yardım almak çok önemli. Çevrenizin geri bildirimlerine, önerilerine pek kulak asmayın. “Deli misin sen? Deli doktoruna mı gideceksin?” gibi sözlere itibar etmeyin. Psikolojik destek almak anormal bir durum değildir.

Psikolojim Bozuk Mu yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

4 Yorum var “Psikolojim Bozuk Mu?

  1. Bu aralar bende kendimi çok kötü hissediyorum , erkek arkadaşımdan ayrıldım , iş yerinde sorunlar yaşıyorum ve nedenini de hiç bilmiyorum. Sanırım psikolojim bozuk. Bir doktora görüneceğim..

  2. Bu yazıdan sonra anladım ki, benim psikolojim kesinlikle bozuk. Düşündüğüm bir problem var ama o problemin ne olduğunu bilmiyorum. Hatta günümün belli zamanlarında sadece bunu düşünüyorum

  3. benim psikolojimin bozuk olmasının en büyük nedeni gelecek kaygısı. gelecek derken sadece uzun yıllar sonrası algılanmamalı. yeri geldiğinde 3 ay sonrası, yeri geldiğinde ise 1 hafta sonrası. bu durum çoğu kişide var ama toplum olarak farkında değiliz. sonrasında ne mi oluyor, en küçük kıvılcımda herkes birbiri ile kavga ediyor, adam komşusunu, karısını veya hiç tanımadığı birini öldürebiliyor. bunun enine boyuna araştırılıp insanların artık bilinçlendirilmesi gerekiyor.

  4. Günümüzde gerçekten birçok kişinin ağzından psikolojim bozuk kelimesini duymak mümkün. Bunun en büyük sebebi belkide yaşam standartlarının istenilen seviyede olmaması olarak söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kadın ne ister erkek ne anlar Önceki Yazı Kadınlar Ne İster
yanlis-insan-ve-ask Sonraki Yazı Yanlış İnsana Aşık Olmanın Göstergeleri