Saç Dökülmesini Önlemek İçin İpuçları

Saç Dökülmesini Önlemek İçin İpuçları

Bu günlerde erkekleri rahatsız eden tüm güvensizliklerin arasında, saç dökülmesi oldukça üst sıralarda yer alıyor ve bunun iyi bir nedeni var: çoğumuzun başına geliyor ve genellikle hala çok gençken ortaya çıkıyor. Kalıtsal saç dökülmesi olan erkeklerin yaklaşık dörtte biri 21 yaşında saçlarını kaybetmeye başlıyor ve 35 yaşına geldiğinde erkeklerin %65’i bir dereceye kadar saç dökülmesi yaşamış oluyor. Bu yeni bir güvensizlik de değil. Tıp tarihi ders kitapları, erkeklerin geçmişte saç dökülmesini nasıl tersine çevirmeye çalıştıklarına, kafa derisine dışkı bulaştırmaktan idrar içmeye kadar her türlü komik örneği sunar.

Neyse ki, modern insana açık birçok farklı yaklaşımla kelliğe karşı savaşta uzun bir yol kat edildi. Bunlardan bazıları, genellikle reçeteli bir hap alarak veya bir tür yöresel kür uygulanan bağımsız tedavilerdir, ancak diğerleri özel diyetler veya güçlendirilmiş şampuanlar gibi tedavilerle birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak saç dökülmesinin üstesinden gelmeden önce bunu anlamanız gerekir, çünkü tüm erkekler saçlarını aynı nedenlerle kaybetmez:

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Yaygın Nedenleri

Ünlü dermatolog ve saç dökülmesi uzmanı Dr. Doris Day , MD düzenli olarak saç dökülmesi endişesi olan hastalara yardımcı olmaktadır . Bizlere üç tür saç dökülmesi hakkında temel bir anlayış söylüyor:

Kalıtsal Saç Dökülmesi

Bu, genetik, hormon seviyeleri ve yaşlanma sürecinin bazı kombinasyonlarından kaynaklanan doğal bir durumdur. Başın tepesinde incelme veya tepesinde alnından uzaklaşan bir saç çizgisi ile karakterizedir. Erkekler aslında bunu ergenlik çağının sonlarında veya 20’li yaşların başlarında deneyimlemeye başlayabilirler. Kötüleşmesini önlemek için ilk incelme belirtilerinde tedaviye başlamak önemlidir. Tamamen kel olduğunuzda, kayıplarınızın çoğunu telafi edemezsiniz, ancak tedaviye erken başlarsanız saçınızı tutma şansınız yüksektir.

Telogen Effluvium

Buna hormonlar, tiroid koşulları, hızlı diyetler ve bazı ilaçlar neden olabilir. Kalıtsal saç dökülmesinin aksine, bu durum geçicidir ve saçlar kendi kendine uzar. Bu hızlı başlayan saç dökülmesinden muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız hemen bir doktora görünün.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi

Stres, saç dökülmesinde bir başka önemli suçludur ve bu durumlarda, incelme tipik olarak duygusal veya fiziksel stres etkeninden yaklaşık üç ay sonra başlar ve üç ila dört ay arasında devam edebilir. Kalıtsal saç dökülmesini hızlandırabileceği ve stresin atılmasına neden olabileceği için stresi yönetmek önemlidir.

Burada Dr. Day bir uyarıyı vurgulamak istiyor: asla kel olmayacak erkekler de dahil olmak üzere herkes her gün saçlarını kaybeder. “Normal dökülme,” diye vurguluyor Dr. Day, “günde 50 ila 100 saç teli arasındadır. Günde 150’den fazla saç kaybediyorsanız, önemli ölçüde saç kaybı yaşıyor olarak kabul edilirsiniz.”

Önde gelen bir stilist ve RI CI’nin kurucusu olan Ricky Pennisi , otuz yılı aşkın bir süredir sektörde ve ince veya seyrek saçlara sahip birçok müşteriyle ilgilendi. Ayrıca, kaybın ne kadar fazla olduğunu ve saç dökülmesi aşamalarından geçip geçmediğinizi belirlemenin önemli olduğunu hatırlamanızı istiyor . Bizlere, yeni sağlıklı büyüme için bir miktar saç dökülmesinin normal olduğunu söyledi, ancak kümelerin çıktığını fark ederseniz, o zaman bir dermatolog aramayı düşünmelisiniz.

Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

1. Risk Altında Olup Olmadığınızı Belirleyin

Saç dökülmesinin erken uyarı işaretlerini kaçırmak, saç sağlığını korumak söz konusu olduğunda hem erkeklerin hem de kadınların yaptığı en büyük hatalardan biridir. Saç dökülmesi çıplak gözle görülünceye kadar beklerseniz çok geç kaldınız – %50 çoktan gitmiş olur!

Şansınıza, riskinizi değerlendirmek için daha sofistike yollar var. Babanız, büyükbabanız, ağabeyleriniz ve amcalarınız da dahil olmak üzere erkek atalarınıza bakabilirsiniz . Hepsi saç dökülmesiyle mücadele ediyorsa, muhtemelen siz de çok yakında iyi bir mücadele vereceksiniz. Ancak risk değerlendirmenizde size daha fazla doğruluk sağlayabilecek yenilikler var. Yeni genetik testler, hem erkekler hem de kadınlar için saç dökülmesi riskini doğru bir şekilde tahmin edebilir. Bu testler, hastaların uzun vadeli hasarı azaltmak için önleyici tedavilere erken başlamasına yardımcı olabilir.

2. Sağlıksız Yaşam Tarzınızı Temizleyin

Erkek tipi kelliğiniz varsa, dünyanın en iyi diyeti sizi iyileştirmez – bu doğru. Ancak artık sağlıksız bir diyetin saç dökülmesine genetik yatkınlığı şiddetlendirebileceğini biliyoruz. Basit karbonhidratlı, özellikle işlenmiş şekeri azaltın ve düzenli olarak sigara içen biriyseniz sigarayı bırakın.

Doğru beslenmeyle, kalan saçınızın daha güçlü, daha yoğun ve daha canlı olacağını fark edeceksiniz. Saçınız DHT, foliküler minyatürleşmeye karşı hala çok savunmasız olsa da, biraz daha az hassas olur. Yaşam tarzı faktörleri önemlidir ve %100 sizin kontrolünüz altındadır.

3. Minoxidil ve Finasterid Kullanımı

Bunlar, saç dökülmesine karşı koruma sağlayan en güzel örnek ilaçlardan ikisidir. Minoxidil, günde iki kez, köpük veya sıvı şeklinde topikal olarak uygulanır ve doktorlar hala neden işe yaradığından %100 emin olmasa da, kafa derisi dolaşımını iyileştiriyor ve saç döngüsünün “anajen” aşamasını uzatıyor gibi görünüyor. Finasterid, günde bir kez, sabah veya akşam alınan ve saç derinizde foliküler minyatürleşmeyle en çok ilişkili kimyasal olan DHT’nin varlığını azaltmaya yardımcı olan bir haptır.

Minoxidil yakın zamanda reçetesiz satılan bir ilaç haline getirildi, oysa geçmişte sadece reçeteyle veriliyordu, ancak finasterid hala bir konsültasyon ve doktor reçetesi gerektiriyor. Tedavilerden birini veya her ikisini de tercih edebilirsiniz, ancak maksimum etkinlik için bunları birleştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

4. Mantar Önleyici Şampuan Kullanın

İyi anlaşılmayan ancak çok sayıda anekdot belgesine sahip gibi görünen başka bir mekanizma. Yüksek mukavemetli mantar önleyici şampuanlar, saç derinizde toplanabilecek ve saç köklerinin büyüme döngüsünü kesintiye uğratabilecek sebumun çoğunu temizliyor gibi görünüyor. Saç dökülmesi hastaları arasındaki fikir birliği, Nizoral’ın kepek önleyici şampuanının en iyisi olduğudur. %1’lik çözümü çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz, ancak daha güçlü %2’lik çeşitlilik için bir reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Bu, özellikle kafa derinizin sık sık kaşındığını veya iltihaplandığını fark ederseniz iyi bir seçimdir.

5. Biotin ile Takviye

Erkek tipi saç dökülmesi, daha ince saç kökleri ile ilişkilidir. Bu nedenle saç ve tırnak takviyeleri, potansiyel olarak mevcut, büyüyen tüylerin kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Takviyeler tek başına saçın uzamasına neden olmaz, ancak keratinositlerin (epidermisteki baskın hücre tipi) ihtiyaç duyduğu bir element olan biotin saç gövdesini kalınlaştırmaya yardımcı olabilir. Hepsinden iyisi: ucuzdur, bu yüzden bunu tüm temellerinizi örtmek ve mümkün olan en sağlıklı saçı elde etmek için yapabileceğiniz küçük şeylerden biri olarak düşünün.

Bu beş şeyi yaparsanız, saç dökülmesine karşı savaşı kazanma ve saç çizginizi koruma şansınız çok yüksek olur. Ancak tüm bu numaralar başarısız olursa ve saç dökülmesini tersine çeviremiyor gibi görünüyorsanız, korkmayın. Saçı az yada saçsız erkekler için her türden şık saç ve sakal modelleri vardır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin İpuçları yazımızın sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konfor Alanınız Düşmanınızdır Önceki Yazı Konfor Alanınız Düşmanınızdır
Kadınların Vazgeçemediği Erkek Tipleri Sonraki Yazı Kadınların Vazgeçemediği Erkek Tipleri