Sadece 90 Günde Hedeflerinize Nasıl Ulaşabilirsiniz

Sadece 90 Günde Hedeflerinize Nasıl Ulaşabilirsiniz

Yazımızın video hali:

Youtube Video

Elon Musk’ın çok güzel bir sözü var: “Sabırlı olmayı bırakın ve kendinize ’10 yıllık planımı 6 ayda nasıl gerçekleştiririm?’ diye sormaya başlayın. Muhtemelen başarısız olacaksın ama 10 yıl süreceğini kabul eden kişiden çok daha ileride olacaksın.”
Musk haklıydı. Güvenli oynamak ve herkes gibi olmak zorunda değilsin. Ya hedeflerinize sadece 90 günde ulaşabilseydiniz? Ya hayatınızı sadece 90 günde değiştirebilseydiniz? Bunu yapmak istemez miydiniz?
Sadece 90 günde hedeflerinize nasıl ulaşabileceğinize dair 5 nihai adımı paylaşacağım.

1. Sadece BİR hedefe odaklanın.


Sadece 90 günde harika sonuçlar elde etmek ve atılımlar yapmak istiyorsanız, enerjinizi ve odaklanmanızı dağıtmayı göze alamazsınız. Sadece BİR hedefe odaklanmalısınız.

Buradaki kilit nokta; enerjinizi, zamanınızı ve çabanızı hayatınız üzerinde en fazla etkiyi oluşturacak tek bir hedef üzerinde çalışmaya odaklamaktır.

Bu nedenle, atmanız gereken ilk adım kendinize şunu sormaktır: “Eğer ulaşırsam hayatımdaki her şeyin değişeceği tek hedef nedir?”

Ve o zaman sizin göreviniz, bu tek hedefi sadece 90 gün içinde gerçekleştirmeye monomanik bir şekilde odaklanmaktır.

Bu doğru, sadece bir hedef. İki veya üç değil.

Bir düşünün, tamamlanmış bir proje, hayatınız üzerinde yarım kalmış 10 projeden daha güçlü bir etkiye sahiptir, değil mi?
Bir internet işi kurmak istiyorsanız, 10 web sitesi veya 10 fikirle başlamanıza gerek yok. Sadece birine odaklanmanız gerekiyor. Bir web sitesi oluşturun ve onu oluşturmaya ve büyütmeye odaklanın.

Aynı şey kitap yazmak için de geçerli. 5 kitap yazarak başlamak zorunda değilsiniz. Sadece bir kitabı bitirmeye odaklanın. Tamamlanmış bir kitap, yarım kalmış 5 kitaptan daha fazlasını değiştirme gücüne sahiptir.

Peki, hayatınızı büyük ölçüde iyileştirecek, ulaşmak istediğiniz tek hedef nedir? İyi düşünün.

2. Hedeflerinizi 90 güne sıkıştırın


Şimdi, hedeflerinizi sadece 90 güne sıkıştırmak istiyorsunuz. Yıllık veya 3 yıllık bir hedef olması fark etmez, önemli olan bunu sadece 90 günde gerçekleştirmektir.

Bu doğru, 90 gün. Zor olacak, ama ulaşılacak sonuç buna değecek.

10.000 aboneli bir YouTube kanalı oluşturmak için yıllık bir hedef belirlemek yerine, bunu 90 günde yapmayı hedefleyin.

Bir yılda bir kitap yazmak yerine, 90 günde bitirin.

Görüyorsunuz, insanların hedeflerine ulaşamamasının en yaygın nedenlerinden biri, kendilerine bu amaç için çok fazla zaman ve esneklik vermeleridir.

Yıllık bir hedef belirlemeyin. 90 günlük bir hedef belirleyin. Neden? Niye? Çünkü bir yılda çok fazla şey olabilir. Bundan 3 ay sonra bir yıl sonra ne olacağını tahmin etmek ve planlamak zor.

Ayrıca, bir hedef çok uzaktaysa, aciliyeti yoktur.

Bir düşünün, tekrar forma girmek istiyorsanız ve bunu yapmak için bir yılınız varsa ne yapacaksınız? ertelersin.

Ocak ayı dönüm noktanızı kaçırırsanız, kendinize sorun olmadığını söyleyeceksiniz çünkü daha 11 ay daha var.

İşte bu yüzden Yeni Yıl kararları koyanların %90’ı bunları gerçekleştiremiyor. Bu nedenle yıllık hedefler veya yıllık düşünme verimsizdir.

Bu nedenle, hedefinizi sıkıştırın ve kendinize sadece 90 gün içinde başarmayı taahhüt edin.

Sadece 90 Günde Hedeflerinize Nasıl Ulaşabilirsiniz
Hedeflerinizi 90 güne sıkıştırın

3. Sabah ilk iş harekete geçin.


Karar verilince sabah ilk iş büyük bir eylemde bulunmak istersiniz. Uyandıktan sonra ilk iş olarak hedef üzerinde çalışmayı nihai göreviniz haline getirmek istiyorsunuz.

Neden? Niye? Nedeni basit – eğer olması gerekiyorsa, sabah ilk iş bu olmalı.

Gün ilerledikçe, çok fazla dikkat dağıtıcı olacak. Çocuklarınız sizi rahatsız edecek. İş arkadaşlarınız sizi arayacak. Arkadaşlarınız sosyal medyada vızıldayacak. Cevaplamanız gereken e-postalar var. Aç ve bitkin hissedeceksiniz.
The 5 AM Club’ın en çok satan yazarı Robin Sharma’nın okuyucularına en önemli hedefleri üzerinde çalışmak için sabah 5’te kalkmalarını önermesinin nedeni budur .

Sabahın erken saatlerinde tazesiniz. Dikkat dağıtıcı hiçbir şey yok ve dünyanın geri kalanı hala uyuyor. Ve bu, en önemli hedefiniz üzerinde çalışmak için en iyi zamandır. Bu da size diğerlerine karşı haksız bir avantaj sağlayacaktır.
Kobe Bryant gibi sıra dışı insanların spor salonunda antrenman yapmak için sabah 5’te kalktığını biliyor muydunuz? Apple CEO’su Tim Cook’un her sabah işe gitmek için 3:45’te uyandığı bildirildi. Ve Xerox CEO’su Ursula Burns egzersiz yapmak ve e-postaları yanıtlamak için 5:15’te kalkar.

Bu nedenle, magnum opusunuz üzerinde çalışmak için erken kalkın.

4. Her gün en az 90 dakika eylemde bulunun.


Başarılı insanlar başarılıdır çünkü çoğu insanın yapmak istemediği şeyi yapmaya isteklidirler. Hedefinize ulaşmak istiyorsanız, her gün harekete geçmeyi taahhüt etmelisiniz.

Hem başarılı hem de başarısız insanların hedefleri ve hayalleri vardır. Onları ayıran şey, hedefler, hayaller veya özlemler değil, eylemlerdir. Başarılı insanlar harekete geçebilenlerdir.

Başarısız insanlar ise sadece istediklerinin hayalini kurarlar ama harekete geçmezler.

Bu nedenle, her sabah hedefinize doğru ilerlemek için en az 90 dakika harekete geçmeyi taahhüt edin. Vaktiniz yoksa veya çok meşgul olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu yapmak için erken kalkın.

Önümüzdeki 90 gün boyunca sabah 5’te kalkmak için kendinize meydan okuyun ve ardından her gün en az 90 dakika hedefiniz üzerinde çalışın.

Bunu sadece 90 gün boyunca yapabilirseniz, inanın bana, çok ilerleme kaydedeceksiniz ve 3 ay sonra hayatınız bir daha asla eskisi gibi olmayacak.

5. Takip edin, Ölçün ve Geri Bildirin


Son olarak, ilerlemenizi izlemeli, ölçmeli ve en önemlisi geri bildirimlere dikkat edin.

Başka bir deyişle, başarınızı her hafta ölçmeniz ve ardından aldığınız geri bildirimlere göre ayarlamanız gerekir.

Sorunlar, engeller olacak ve hatalar yapacaksınız. İşte bu yüzden neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek için ilerlemenizi izlemelisiniz. Çalışmayanları değiştirin, stratejinizi geliştirin ve işe yarayanlardan daha fazlasını yapın.

Başarı böyle kazanılır. Başarı, tesadüflerle değil, tasarımla sahip olunur.

Bunlar, yalnızca 90 günde istediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak 5 nihai adımdır. Bir hedefi gerçekleştirmeye odaklandığınızda ve 90 gün içinde büyük adımlar atmayı taahhüt ettiğinizde, çoğu insandan çok daha fazla ilerleme kaydedeceksiniz.

Anlatılanlardan öğrendiğiniz ilkeleri takip etmek için kendinize meydan okursanız, 90 gün içinde hayatınızı değiştirebilir ve muazzam sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sadece 90 Günde Hedeflerinize Nasıl Ulaşabilirsiniz isimli konumuzun sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi unutmayın. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Kişide Bulunması Gereken 17 İyi Nitelikler Listesi Önceki Yazı Bir Kişide Bulunması Gereken 17 İyi Nitelikler Listesi
Kendinize İnanmak İçin 7 Basit Adım Sonraki Yazı Kendinize İnanmak İçin 7 Basit Adım