saglikli-iliskiler-nasil-kurulur

Sağlıklı İlişki Nasıl Olur

İlişkilerde sıkça kavgalar ve küslükler yaşanmakta. Bu durumlar ilişkinin yıpranması, aradaki sevgi ve saygının yok olması, tarafların uzun süre küs kalmalarıyla sonuçlanır. Evli olan bireylerde boşanmaya kadar gidebilir. Kavgalarımızın sebebine bakarsak, bir çoğunun aslında sadece kendi egomuzu tatmin etmek ve karşımızdakine galip gelmek amacıyla incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden ortaya çıktığını görürüz. Partnerinizle olan ilişkinizi korumak için en iyi kitaplardan biri olan John Gray‘in “Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten” adlı kitaptan Sağlıklı İlişki Nasıl Olur başlıklı yazımızda bahsedeceğim.

Başlayalım.

Kitap yazıldıktan sonra dünyanın en çok satan kitaplarından biri olmuş ve zamanında boşanma oranının azalmasına da katkısının olduğundan bahsediliyor. Kitabın ana mesajı şu: Erkekler ve kadınlar yaratılış itibariyle çok farklılar ve ikisinin kafaları farklı çalışır.

Erkek ve Kadın Beyni

Kadınların partnerleriyle ilgili en çok şikayet ettiği nokta: “Beni dinlemiyorsun.” dur. Erkeklerin partnerleriyle ilgili en çok şikayet ettiği nokta ise “Lafı uzatıyorsun, direk sonuca gel.” anlamındaki düşüncelerdir.

Erkek beyni ile kadın beyni arasındaki farktan bahsedersek, erkek beyni sorun çözme odaklıdır. Çünkü erkekler doğaları itibariyle kendilerinin becerikli ve zeki olduğunu göstermeye çalışır ve bütün hareketleri de ister istemez buna hizmet eder. O yüzden onlara anlatılanlara göre çözüm bulmaya çalışır. Kadınlar için duygular önemli ve onlar için partnerlerinin onu anlaması, empati yapabilmesi, duygusal anlamda destek olması ve ilgi göstermesi soruna hemen çözüm bulabilmekten daha önemlidir. Kadın ve erkek arasındaki tam olarak bu noktadan başlar.

Erkek, kadın partnerinin duygusal desteğe ihtiyacı olduğunu bilerek konuşmalı. Kadın, erkek partnerinin çözüm odaklı düşündüğünü bilmeli ve bir sorunu olduğunda ona düşünmesi için zaman tanımalıdır.

erkekler-marstan-kadinlar-venusten
John Gray Kitabı

Anlatılmak istenilen

İkinci önemli nokta erkek ve kadının konuştuğu dil farklıdır. Erkek bir şey söylediğinde onu gerçek anlamında kullanır. Kadınlar konuşurken çoğu zaman dolaylı anlatımı tercih eder. Bu yüzden erkek kadının ne demek istediğini tam olarak anlamadığından söylenileni olduğu gibi yorumlar ve bu sebepten partnerler arasında kavga çıkar.

Özellikle erkek kadına karşı yanlış bir davranışta bulunduğunda partnerinden özür dilemeli ve yaptığı yanlışı partnerinin unutmayacağını bilmelidir.

İstekler

Kadınlar partnerlerinin isteklerini yerine getirmelerini bekler. Üstüne çoğu isteklerini partnerlerinin anlamasını ve yapmasını ister. Çoğunlukla isteklerini kendileri söylemez. O yüzden kadın bir şey istediğinde bunu sanki partnerini eleştiriyormuş gibi söyler. Erkek için bu durum önceden belirttiğim sebeplerden dolayı gururuna dokunur. Bu da partnerler arasında sonu gelmeyen sorunlara sebep olur. Mesela çiftimiz bir yere gidiyor. Erkek montunu giymiş, kadın da montunu giymeye hazırlanıyor. Kadın erkeğin onun için montunu tutmasını istiyorsa çoğunlukla “Montumu tutabilir misin?” şeklinde cümle kurmaz. Tersine “Birazcık düşünceli olup montumu tutsan ne olur ki sanki?” der. Erkek otomatik olarak ne yaparsam yapayım onu memnun edemiyorum diye düşünür.

Çoğunuz “Davranış ve düşüncelerimi neden değiştirmeliyim ki? Karşımdaki değişsin.” diye düşünebilir. Siz kendinizi değiştiremeyecek kadar güçsüzseniz karşınızdakini nasıl değiştirebilirsiniz ki?

Sağlıklı İlişki Nasıl Olur adlı yazımızın sonuna geldik. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

8 Yorum var “Sağlıklı İlişki Nasıl Olur

  1. Erkek ve kadının beyinleri farklı işliyor. Sağlıklı bir ilişki için karşındaki ile aynı kafadan olmak lazım yani huylarınız, karakteriniz vb ancak o zaman sağlıklı bir ilişki olur.

  2. Sağlıklı ilişki tüyoları hakkında güzel bir yazı. Çok detaylı bir yazı olmuş. Bence sağlıklı bir ilişki için en olmazsa olmaz şey, karşılıklı güvendir. Yukarıda bahsettiğiniz şeylere katılıyorum. İyi çalışmalar.

  3. Aslında yazdığından çok fazlasını hak ediyor bu yazı. Kişisel fikir yazmak gerekirse önceliğim tabi ki de saygı olur. Bir ilişkinin başı ilk önce saygıdır. Saygı olan bir evde, ilişkide kısaca saygı olan her yerde her zaman için sevgi potansiyeli fazladır. (İster aşk, ister sıradan bir sevgi. Mutlaka sevgi vardır)

  4. Sağlıklı ilişkiler güvenle oluyor, güven aslında ilişkinin en olmazsa olmaz temelidir. Ardından saygı kovalar güveni, sevgide önemli tabi, sevgisiz mantık ilişkisi maddi durumlar olmadıkça olmaz 🙂

  5. Aslında bana göre sağlıklı bir ilişki olması için gereken en önemli şeyler güven ve anlayıştır. Bu ikisi olduktan sonra ilişkinin sağlığı da bir o kadar iyi olacaktır.

  6. Sağlıklı bir ilişki olabilmesi için öncelikle iki tarafında dürüst olması gerekiyor. Tabi küçük toz pembe yalanlar illaki olur ama birbirinden bişey saklamak ilişkiyi yıpratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

zengin-insanlarin-ozellikleri Önceki Yazı Zengin İnsanların Düşünce Tarzı
simdiyi-dusun Sonraki Yazı Şimdinin Gücü