hoslandigini-nasil-anlarsin

Senden Hoşlandığını Anlama Yolları

Birisiyle kahve içmeye gidiyorsun yada sınıfta birisiyle bakışıyorsun. Karşı tarafın senden hoşlanıp hoşlanmadığından emin olamıyorsun. Emin olabilmen yapman gerekenleri Senden Hoşlandığını Anlama Yolları adlı bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağım.

Başlayalım.

Kendine Sor

Birinin senden hoşlandığını anlamak istiyorsan öncelikle sen birinden hoşlandığında neler yapıyorsun bunu bilmen, kendini izlemen ve anlaman gerekir. Onunla konuşurken neler yapıyorsun, dinlerken ne yapıyorsun, ondan bir şeyler isterken nasıl davranıyorsun. Bunları hatırla. Bu soruları kendine sorabiliyorsan en önemli adımı atmış oluyorsun.

Kendinle İlgilenmeyi Bırak

Onun senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak isterken yapılan en önemli hata şu: O kadar çok kendimizle ilgileniyoruz ki ne demeliyim, ne yapacağım, nasıl konuşmalıyım, ona nasıl mesaj atayım, 5 dakika mı beklesem yoksa hemen mi atsam gibi detaylara fazla takılıyoruz. Bunu yaparken de karşı tarafın ne söylediğini, neler yaptığını, nasıl hareket ettiğini, sana nasıl mesaj attığını göremiyorsun. O yüzden kendinle ilgilenmeyi bırakmalısın. Bunu yaptığında karşındakinin dünyasının senin dünyana dokunmasına izin vermiş oluyorsun. Böyle onun hareketlerini görmeye, bakışlarındaki detayları anlamaya başlıyorsun. Anladıkça da seni ne olarak gördüğünü fark edeceksin.

Gözlerine Bak

Sosyal medyadan mesaj olayını aşıp, onunla karşı karşıya gelip, bir mekana oturduysan kadında ilk bakacağın yer gözleri olmalı. Gözleri nereye bakıyor, nasıl bakıyor. Böyle ışıl ışıl mı, heyecanlı mı bakıyor? Bir şeyler söylediğinde gözlerini senden kaçırıyor mu? Karşındaki kişi seninle ilgileniyorsa sözleri seninledir. Gözler ruhun aynasıdır. Ruhların birbirini tanıyabilmesi için, birbirine ilgi duyan ruhlar birbirine bakar. Onu anlamaya ve duymaya çalışır. O yüzden gözlerine bakmaktan çekinmeyin. Baktığınız zaman utanıyorsanız da utanın. Belli olsun yani.

Gözlerine Bak
Gözlerine Bak

Davranışlarına Dikkat Et

Dışarı beraber çıktığımızda onun bize ne söylediğine odaklanıyoruz. Söylediklerinden çok davranışlarına bakın. Bir mekana yürüdüğünüz de yürüyüşüne bakın. Seninle nasıl yürüyor, yanında mı, önünde mi, yoksa arkana mı geçiyor? İlgisi sende o yüzden ayağı mı takılıyor yada bir yere mi çarpıyor? Onun hareketlerini gözlemlediğinde seni nasıl gördüğünü daha iyi anlayacaksın.

Beden dili evrenseldir. Yabancı bir ülkeye gittiğinizde onların dilini bilmeseniz bile hareketlerinizle anlatmak istediğinizi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Beyin bunu algılar. Karşındakinin hareketleri de bize küçük küçük ipuçları vermekte. Bir insanın ağzından yalan söz çıkabilir ama hareketler yalan söylemez.

Sosyal Medya

Günümüzde sosyal medyayı sıkça konuşuyoruz. Genelde de karşılaştığımız kişileri instagramdan bulup ekliyoruz. Oradaki fotoğraflarından yazdığı yorumlara kadar inceliyoruz. Bunu yapmaktaki sebepte onu daha iyi anlamak ve tanımak.

Sana karşı olan tutumunu sosyal medyadaki yaptığı bazı hareketlerden anlayabilmen mümkün. Bazen olur olmaz şeyleri beğeniyor olabilir. Mesela senin çok önceki paylaştığın bir fotoğrafa bir beğeni yapıyorsa hatta ona yorum atıyorsa bil ki senin bütün resimlerine bakmış olabilir. Bu seninle ilgileniyor demek. Senin geçmişine bakıyor olması illa stalk ediyor demek değil. Aslında seni tanımaya, anlamaya çalışıyor. Bu olumlu bir durum.

Olur olmaz bir yerde yorum yapıyorsa, yorum atıp seni etiketliyorsa, açık uçlu bir soru soruyorsa yada ona geri dönüş yapmanı bekliyorsa demek ki bu işin ucunda bir sebep var. İlla hoşlanması gerekmez ama bir beğenme yada ilgi gösterme durumu var olabilir. Bunları değerlendirmelisin.

Mesajlardan hoşlandığını anlamak istiyorsan anlamadığın şeyleri sormalısın. Sormaktan da çekinme. Soru sormak senden hoşlandığını anlamanın en kolay ve etkili yöntemlerinden biri. Seninle üzgünlüğünü, mutluluğunu paylaşan kişi bil ki sana güveniyordur. Sana kendini açmak ve seninde kendini ona açmanı istiyordur.

Biriyle etkileşime geçtiğinde en önemli nokta ne yapacağım diye düşünmemek. Önemli olan o anı onunla yaşayabiliyor olman. Olduğun gibi göründüğün zaman hem sen rahat olursun hemde onun rahat olmasını sağlarsın.

Senden Hoşlandığını Anlama Yolları adlı yazımızda anlatacaklarım bu kadar. Umarım anlattıklarım sizin için bazı pencereler açmaya vesile olmuştur. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sevgili-istemek Önceki Yazı Neden Sevgilim Yok?
Vazgeçilmez Erkek Olmanın Yolları Sonraki Yazı Vazgeçilmez Erkek Olmanın Yolları