sevgiliyle-tartisma-sonrasi

Sevgiliyle Tartışma Yönetimi

Her çift, birbirinden farklı özelliklere sahip. Sorun yaşadığında bazıları tartışmayı seçerken bazılarıysa çözümü zamana yayma ihtiyacı duyuyor. Kendinizi doğru ifade etme ve sakinleşebilme öğrenilebilen bir durum. Bunun için Sevgiliyle Tartışma Yönetimi başlığı altında belirteceğimiz adımları dikkatle okumanızı öneririm.

Duygusal Değişiminizin Farkına Varın

Soğukkanlı kalabilmeyi öğrenebilmek için ilk adım, sizdeki ruh hali değişimini adlandırmak ve kabul etmektir. Kalp atışlarınızın hızlandığını, başınıza ağrı girdiğini ya da midenizin düğümlendiğini fark etmeniz, içinde bulunduğunuz ruh hali hakkında size ip ucu verebilir. Bir diğer deyişle duygusal değişimlerinizi fark etmek için bedeninizdeki değişimlerin farkına varmalısınız.

Tartışmaya Ara Verin

Bunalmaya başladığınız da sevgilinize bunu göstermeye çalışın. Ona bundan bahsederken olabildiğince dikkatli ve anlayışlı olmalısınız. Sevgiliniz onun ihtiyaçlarını es geçtiğinizi düşünürse tartışmayı bırakmak konusunda zorluk çekebilir ve bu durumda siz tartışma ortamından uzaklaşırken tartışma sevgilinizin peşinden koşma ile sonuçlanabilir. Bu sebeple tartışmayı sonuçlandırırken dikkatli ve açık olun. Unutmayın! Bir çok kişinin tartışmadaki amacı sesini duyurmak ve saygı görmeyi beklemektir.

İhtiyacınıza Birlikte Karar Verin

Tartışmaya ara vermeye ihtiyacınız olması durumunda ne yapmanız gerektiğine birlikte karar vermelisiniz. Bir mola vermeye ihtiyacınız olduğunu belirten belirli sözcükler kullanın. Örneğin; bu konuşma çok hararetli, biraz sakinleşelim, ya da ara vermeye ihtiyacım var, şeklindeki cümleler onu daha da yatıştıracaktır. Şuçlayıcı şekilde doğrudan “sen” diliyle kurulan cümleler kurmaktan kaçının. Örneğin; sen çok öfkelisin, bu şekilde seninle konuşamam, ya da şu davranışına bir bak, şeklinde yaklaşımlar tartışmayı daha da alevlendirir.

Sevgiliyle Tartışma Yönetimi

Dikkatinizi Başka Yöne Yöneltin

Anlaşmazlık hakkında düşünmeden önce sakinleşmeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın ve başka bir şey ile kendinizi meşgul edin. Bu sayede beyniniz çözüm yollarını bulmaya başlayacak. Örneğin; yürüyüş yapın, video izleyin, çocuğunuz ile vakit geçirin. Zihninizi tartışmadan uzaklaştıracak ve kalp atışlarınızı yatıştıracak herhangi bir şey ile meşgul olabilirsiniz. Aradan kısa bir süre geçse de olaya bakışınızın farklılaştığını göreceksiniz.

Sessiz Kalmak Yerine Konuşun

Tartışmada farklı durumlarla da karşılaşılabilir. Sessiz kalmak yerine konuşun. Sustuklarınız her zaman içinizde büyür. Kafanızda küçük olayları büyütmek yerine karşı tarafa sorun. Bu sayede iletişim kurarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Kaçmak Yerine Sorunu Çöz

Kaçmak daha çok her şeyin yarım kalmasına neden olur. İçine attıkların ve söylemediklerin bir sonraki tartışmada tekrardan önüne çıkacak ve bu yüzden geçmişi daima bilinçaltında tutacaksın.

Suçlamak Yerine Hissettiklerinizi Söyleyin

Karşınızdakini suçlamaktan vazgeçin. Hislerinizi ve duygularınızı anlatın ve bu şekilde çözüme doğru ilerleyin. Ona çok bencilce davranışların var demek yerine, şurada şunu yapman beni çok üzdü, diyebilirsiniz.

Haklı Haksız Aramaktan Vazgeçin

İlişkide her zaman ben haklıyım düşüncesinden kurtulun. Tartışmadan haklı çıkmak asla önemli değildir. Önemli olan her tartışmadan sonra ilişkinin güçlü çıkmasıdır.

Sevgiliyle Tartışma Yönetimi adlı yazımızın güncel erkek blog sitesierkek sohbeti . com’daki zamanının sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

3 Yorum var “Sevgiliyle Tartışma Yönetimi

  1. Sevgili ile kavga etmenin püf noktaları:) İnsan zaten sinirlenip kavga ettiği zaman aklının üçte birini ancak kullanabiliyor ki bütün bu cinayetler ve olumsuz yaşananlar meydana geliyor. Her iki tarafında daha anlayışlı olması ve özellikle bir tarafın beyninin daha büyük olması gerekiyor ki böyle şeyler çıkmasın.

  2. Sevgiliyle tartışılmaz arkadaş, o her zaman haklıdır 🙂 sakın eşit değiliz de demeyin ayrıca… her zaman eşitsinizdir.

  3. Artık işlerden dolayı sevgili ile kavga etmeye bile zaman ayıramıyorken birde bunun için tartışıyor kavga ediyoruz. Ayrıca her tartışmadan bu kadar haklı çıkmasını anlamıyorum. Biz erkekler olarak nerede hata yapıyoruz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sosyal-medya-psikolojisi Önceki Yazı Sosyal Medyanın Psikolojik Etkilerini Engelleme
nasil-mutlu-olunur Sonraki Yazı Mutlu ve Başarılı Olmak İçin Öneriler