simdiyi-dusun

Şimdinin Gücü

Hafızanız silinmiş olsun. Şimdiye kadar yaşadıklarınızın hiçbirini hatırlamıyorsunuz. Farz edin ki geleceğe dair bir şeyler de düşünemiyorsunuz. Gelecek kavramı yok sizin için. Bir dakika sonra ne yapacağınızı bile zihniniz de canlandıramıyorsunuz. Geçmişi de geleceği de unutun. Şimdiye odaklanın. Kendinizi izlediğinizi hayal edin. Nasıl göründüğünüzü hayalinizde canlandırmaya çalışın. Bu ne biliyor musunuz? Bilinçli olmak. Şu an şimdinin farkındasınız. Yani tek gerçeğin. Şimdinin Gücü adlı yazımızda daha detaylara inelim.

Bu zamana kadar olmuş, geçmişteki bütün olaylar aslında beynimizin hafıza-kaydetme özelliğinin yarattığı bir illüzyon. Gelecekteki olacakları düşünmek ise beynimizin olasılık oluşturma özelliğinin yarattığı bir illüzyon. Yani ne gelecek ne de geçmiş şuan için yok. Konsantrasyonunuzu bozmayın ve düşüncelerinizin geçmişe veya geleceğe kaymasına izin vermeyin. Sadece şuan kendinizle ve etrafınızla ilgili olan her şeyin farkına varın ve anlamaya çalışın. Sizi rahatsız eden durumların çoğunlukla şimdi ile bir ilgisi yoktur. Bunlar tamamiyle geçmişle ilgili pişmanlıklarınız ya da gelecekle ilgili kaygılarınızdır. Gerçekte ise şuan etrafınızda bulunmamaktalar. Onlar, beynimizin derinliklerinde rahatımızı kaçırmak için bulunuyorlar.

simdiyi-dusun
Şimdiyi Düşün

Şimdiye odaklanarak bilinçli olmayı öğrenirsek beynimizi fazla yüklerden arındırarak daha sakin kafayla düşünebilir ve sorunlarımıza duygularla değil, mantığımızla yaklaşabiliriz. Bilinci arttırmanın en iyi yolu, gün içerisinde birkaç kez şimdiye odaklanmak ve bunu alışkanlık haline getirmek. Şimdiyi yaşamayı öğretin kendinize. Amaçlarınıza ulaşarak başarılı olmayı mutluluğun anahtarı olarak görmeyin, geçici mutluluklar onlar. Hayatta başarı elde etmek istiyorsanız şu an mutlu ve iyimser olmayı seçmelisiniz ki yaptığınız işler için hep bir motivasyonunuz olsun.

Para sürekli bir mutluluğun anahtarı değil. Para sayesinde istediğimiz tüm eşya ve hizmetleri alabiliriz. Fakat bunlar sadece bizim için sıradanlaşıncaya kadar geçici bir mutluluk ve sevinç kaynağıdır. Daha kaliteli ve mutlu bir yaşam için para elbette gerekli, fakat elinizde bunların olmaması kendinizi şimdiki durumunuzla mutsuz hissetmenize sebep olmamalı. Şuan için ailenizin ve yakınlarınızın yanınızda olmasının ve en önemlisi sağlığınızın kıymetini bilirseniz kendinizin ne kadar zengin olduğunu anlar, daha mutlu hissedersiniz.

Şimdinin Gücü adlı yazıyı şu güzel söz ile bitirmek istiyorum: “Mutluluk ulaşmak istediğimiz zirvede değil, o zirveye ulaşıncaya kadar yaşadıklarımızda.” Şimdinin kıymetini bilin. Şu an mutlu olun ki çokça başarıya imza atmanızı ve mutlu olmanızı sağlayacak enerjiniz ve isteğiniz olsun. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

saglikli-iliskiler-nasil-kurulur Önceki Yazı Sağlıklı İlişki Nasıl Olur
kadin-cinayetleri Sonraki Yazı Ceren Özdemir