tembellikten-kurtulmak-icin-yapilmasi-gerekenler

Tembellikten Kurtulma

Daha çok zaman var, şimdi hiç uğraşasım yok, içimden de gelmiyor. Canım isteyince devam ederim işime. Şu an hiç zamanım yok. Olunca spor salonuna kaydımı yaptıracağım. Gece gündüz demeden spor yaparak vücudumu forma sokacağım. Bu sigara paketini de bitireyim son, kesin bırakacağım sigarayı. Şu an hiç tadım yok. Sonra bitiririm dersleri. Şu üniversite bitsin, kendimi geliştirmek için gece gündüz kitap okuyacağım. Kurslara seminerlere katılacağım. Herkese tanıdık geldi değil mi bu düşünceler? Kimi kandırıyoruz? Söylenilen sözlerin hepsi ne biliyor musunuz? Boş bahaneler. Tembellikten Kurtulma başlığı altında yazıyı derinleştirelim.

Başlayalım.

Yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yapmayarak kendinizi suçlu hissetmemek için bahaneler uydurarak sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Bir çoğu ancak hayallerde bir şeyleri başarabildiğimizi düşünür ve bir gün bende başarılı olacağım der. Fakat o bir gün ne zaman, hangi gün bunu bilmez. Bir çoğumuz hayatımıza bu şekilde devam edip gidiyoruz. Günler, aylar, yıllar birbirini kovalıyor. Bakıyoruz ki hala aynı noktadayız.

Sizlere Brian Tracy‘nin “Bahane Yok – Kendi kendine disiplinin gücü” adlı kitabından bahsedeceğim.

Büyük bir motivasyon ve heyecanla bir şey üzerinde çalışmak için ideal şartların oluşması tabi ki çok güzel. Keşke işimizi yaparken önümüze hiç bir engel çıkmasa. Trafikte hiçbir zaman bütün ışıkların aynı anda yeşil yanmadığı gibi hayatta da hiç bir başarı rahat bir şekilde elde edilmez. Dikkat ettiyseniz bizim için en yararlı olan işlerin büyük çoğunluğu hep sıkıcı ve yorucu işlerdir. Eğer işiniz hevese kalırsa o heves hiç gelmeyecek. O yüzden bir işi ya zamanında yapacaksınız ya da hiç uğraşmayacaksınız.

tembel-olma
Tembel Olma

Motivasyonumuz olmadan kendimizi bir işi yapmaya zorlamamıza öz disiplin denir. Öz disiplin kas yapısına benzer. Ona sürekli egzersiz yaptırmanız lazım. Egzersiz yaptıkça o da gelişir, bir süre sonra daha ağır ve sıkıcı işleri içinizden yapma dürtüsü gelmese de yapacaksınız. Tembel olmayan, başarılı insanların en büyük yetenekleri öz disiplinlerinin güçlü olmasıdır. Öz disiplini geliştirmenin tek yolu kendiniz için bir hedef koyarak kendinizi zorlamanızdır. Diyelim ki her sabah erken kalkmak için 15 defa her 2 dakika da bir çalacak şekilde alarmı ayarlamak yerine alarm çalar çalmaz yatakta oyalanmadan kalacağınıza dair kendinize söz verebilirsiniz. 2-3 hafta bunu devamlı olarak yaptıktan sonra daha zor durumlara karşı kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu yolla işlerinize duygularınızla değil, mantığınızla yaklaşmış olursunuz. İşlere zamanında başlayıp zamanında bitirmeyi öğrenirsiniz.

Öz disiplinin bize kazandırdığı ikinci avantaj ise yapılan işin çokluğu, efektifliği ve güzel sonuçlarından dolayı kendiniz için çalışkan bir kişi imajı çizdiğinizde yapmak zorunda olduğunuz işler için heves ve motivasyonunuz artacaktır. Genelde insanlar doğası gereği iyi özelliklere sahip olduğunu karşı taraftan duyunca kendini mutlu hisseder ve herhangi bir özelliğinden dolayı insanlar ona saygı gösterdiğinde elinden geldiğince o itibarı korumaya çalışır.

Öz disiplin ile elde edilen bir çok şey zamanla alışkanlığa dönüşür ve hayatınızı kolaylaştırır. Kısacası öz disiplininizi geliştirmekle zamanınızı daha kaliteli kullanmak, kendiniz için veya çocuklarınız için tamamen farklı bir gelecek oluşturmanızı sağlar. Şunu unutmayın, bugün bizi biz yapan geçmişte aldığımız kararlardır. Bugün alacağınız kararlar ise gelecekte nasıl biri olacağınızı belirler.

Tembellikten Kurtulma başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

6 Yorum var “Tembellikten Kurtulma

  1. Aslında zaman çok kısa bize çok uzun vakit var gibi gelse de , insan bir kum tanesi evrende.. Vaktini boşa harcamak geçen zamanı geri getirmek zor.. yazı biraz yüreğime de dokundu..

  2. Tekerleği yapan kişi tembeldi, yürümekten üşendiği için teker yaptı. Tembel insan olmadan çevremiz gelişmez. Tembellik güzeldir ama fazla abartmamak gerekir.

  3. İnsanın tembel olması birazda her işte kolaya kaçmasıyla belli oluyor, küçüklüğünde belkide sürekli böyle yaparak kendine bu durumu alışkanlık haline getirmiş olabilir. Tembel olupta başarılı olan insanlar vardır, bu insanlar aklını kullanır, zeka ile çalışır ille el gücü vs gerekmez. Tıpkı ticaret gibidir, aklını kullanan para kazanır.

  4. Yazdığınız yazıda çok doğru şeyleri anlatmışsınız, bence zamanı doğru kullanmak ve işi vaktinde yapmak en önemli etken.

  5. Tembellik genelde motivasyon eskiliğinde benim karşıma çıkıyor, motivasyonumu yükselttiğimde, her işi rahatlıkla sıkılmadan yapabiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

vakit-oldurme-harekete-gec Önceki Yazı Vakit Öldürmeyi Bırak
zor-olan-icin-caba-gostermek Sonraki Yazı Zor Olanı Başarmak