uyku-problemi

Uykusuzluk Nedenleri ve Çözümleri

Teknolojik cihazların gece kullanımı hatta yatakta ekrana bakarak uyuya kalmanız sizi nasıl etkiliyor dersiniz? Uykusuzluk Nedenleri ve Çözümleri başlığı altında bu etkilere göz atalım ve ne yapılması gerektiğini konuşalım.

Günümüzün büyük bir bölümünü kaplayan bu cihazlar tabi ki yatağa girdiğimizde de elimizden düşmez oldu. Malum, gün boyunca kimin ne yaptığını dikizlemek, namı-diğer stalklamak yada kaç like aldığımızı gözlemlemek için en güzel zaman dilimlerinden biri uyku öncesi yatağınıza girdiğiniz o keyifli saatler. Ancak uyku kaliteniz açısından durum biraz daha farklı. Uyumadan önce maruz kaldığınız telefonunuzdan gözünüze doğru foton demeti, yani mavi ışık ulaşır. Bu durum melatonin hormonunun salgılanmaması ve uykuya dalamamanıza sebep olur.

Telefon ekranından maruz kaldığınız bu ışık uykunuzun ertelenmesine ve ihtiyacınız olan uyku saatinden daha geç bir saatte uyumanıza sebep olur. Bunu her gece tekrarlamanız uykunuzu her gece alamamanıza sebep olur. Uyku kalitenizin düşmesiyle sonuçlanır.

Uykusuzluk Nedenleri ve Çözümleri
Uyku Problemi

Bir diğer taraftan düzenli uyku saatleri melatoninin güçlü salgılanmasını sağlarken vücudunuzun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamasını sağlar. Ayrıca melatoninin güçlü salgılanması kansere karşı da koruyucu bir etki yapar. Bu denli bir etki bile yeterince etkileyici ve ikna edici.

Tabi bununla da kalmıyor. Her gece düzenli uyku aktif nöronlarınızın dinlenmesini sağlarken aynı zamanda gün boyunca beyninizde oluşan nörotoksinlerin temizlenmesinde önemli bir etkiye sahip.

Uykunuzu yeterince almazsanız odaklanma ve hafıza problemleri yaşarken, insülin seviyenizde düzensizlikler ile karşılaşabilirsiniz. Yani sabahlamak, sabahlara kadar çalışmak, biyolojik ritminizi bozarken ertesi gün ki veriminizi de olumsuz etkiliyor.

Bu saydığımız etkilerin uykudan hemen önce telefonunuzu elinize almamanız için yeterince ikna edici olduğunu düşünüyorum.

Peki kaliteli bir uyku için uyku öncesi süreç nasıl olmalı?

İlk olarak uykuya hazırlık süreciniz olmalı. Yatmanıza yakın oturduğunuz odadaki ışık seviyesi ve diğer uyaranları azaltmalısınız. Yatağınıza uykunuz geldiğinde uzanmalısınız. Odanıza geçtiğinizde tamamen karanlık bir ortam oluşturmalısınız. Uyku dışında yatağı kullanmamalı, telefonunuz ile oynamamalı hatta film dahi izlememelisiniz. Alarmınızı kurup her sabah aynı saatte uyanmaya çalışmalısınız. Gece boyunca ne kadar uyursanız uyuyun sabah yine aynı saatte kalkmanız, biyolojik saatinize de etki edecektir.

Gördüğünüz gibi uyku süreci sağlığınız ve verimliliğiniz açısından oldukça kritik. Bu süreci hiç hafife almamalısınız.

Uykusuzluk Nedenleri ve Çözümleri adlı yazımızın güncel erkek blog sitesierkek sohbeti .com’daki zamanının sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

1 Yorum var “Uykusuzluk Nedenleri ve Çözümleri

  1. Gün içerisinde insanın bedeni yorulmadığı sürecede uykusuzluk çekebilir. Spor yaptığımız, gün içerisinde çok fazla hareket ettiğimiz gibi durumlarda bu sorunu yaşamıyoruz. Bence vücudumuz yorulmadığı için bu sorunla karşılaşabiliyoruz. Birde uyumadan önce sosyal medyaya bakmakta çok fazla uyku kaçırdığını görmüştüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yanlis-dusunceler Önceki Yazı Hayatı Zorlaştıran Düşünce Hataları
Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları Sonraki Yazı Ders Çalışırken Uyku Kaçırmanın Yolları