vakit-oldurme-harekete-gec

Vakit Öldürmeyi Bırak

Vakit öldürme kelimesine inanmıyorum. Vakit Öldürmeyi Bırak dediğim, vaktini boşa harcayan bir arkadaşımla konuşmuştum. “Eğer sana yarın sabah 5’te burada olursan 1 milyon TL vereceğim, nerede olurdun?” diye sordum. “O sabah 4.59’da burada olurdum.” dedi. 1 milyon TL almaya hazırdı. “Vakit öldürmek kadar kötü bir şey yok.” dedim. Ama bu şey senin için önemli değil.

Doğru, senin için bir anlam ifade etmiyor. Sana göre değerli olan bir şey değil. O şey senin için önemli olmadığında başından vazgeçiyorsun. Evet okula gidiyorsun, notların açıklanıyor ama bu senin için bir şey ifade etmiyor, değil mi? Senin için bir şey ifade etmeyen değeri önceliğin yapmazsın. Yani yapman gereken onu senin için nasıl önemli kılarsın, nasıl amacın haline getirirsin, nasıl onu düşünmeden edemezsin bunu keşfetmek. Bunu keşfettiğin zaman sana söz veriyorum erken kalkacaksın, orada ilk sen olacaksın, o hedefe yada hayale ulaşmak için ne gerekirse yapacaksın. Benim için senin her gün yaptığın şey olan vakit öldürme diye bir kavram yok.

“Bu sene mezun olacağım.” demiştin. Bu sene üniversiteyi bitirecektin. Bu sene maraton koşacaktın. Ağzından çıkan ve dediğin şey bu. Sana tek söyleyeceğim şey: Beni dinle. Ne yapacağını söylemiyorum. Sana bunu yapmalısın, şunu yapmalısın demiyorum. Tüm yıl boyunca onu yapmalısın demedim. Sana tek söylediğim şey; “Artık konuşma, HAREKETE GEÇ!

harekete-gec
Harekete Geç

Yorgun olmalısın. Evet yorgun olmalısın ve artık konuşmamalı, gereken şeyi yaptığın yerde olmalısın. Başarılı olamamanın nedeni, hayatında başarıyı yakalayamamanın nedeni her gün bir mazeret üretiyor olman. Bana bir iyilik yap! Dün son mazeretimi, son nedenimi ürettim. Dün son mazeretimin üstesinden geldim. Yapmam gereken şeyi yapamayayım ve bana büyük bir iyilik yapman lazım! Tüm bu mazeretlerini, sebeplerini, seni yapman gereken şeyi yapmandan alıkoyan her şeyi arkanda bırakmalısın. Dün bilinçsiz olduğum son gündü demelisin. Dün bunu yapmak için param yok, okula gitmek için param yok, bilgisayar alacak param yok dediğim son gündü. Bende başarmak için gereken nitelikler yok. Yeteri kadar zeki değilim, yeteri kadar iyi yazamıyorum, yeteri kadar iyi şarkı söyleyemiyorum. Bu yüzden albüm yapmıyorum, kitap yazmıyorum çünkü o seviyede değilim.

Beni dinle. Söylediklerimi duysan iyi olur. Mazeret duymak istediğim son gün dündü. Yetti artık. Gırtlağıma kadar borca batmıştım. Beni dinle daha fazla yenilgi yok. Bozguna uğramaktan bıkmıştım, yapmadığım şeyleri konuşmaktan bıkmıştım. Yeterince yenilgiyi hissettim. Biri bana “Kitap nerede Mehmet?” diye sorduğunda cevabım “Yazmadım.” demekti. Hırpalanmaktan bıkmıştım. Yenilmekten bıkmıştım. “Başaracağım.” dedim kendime.

Büyük bir hedef belirlediğin her sefer başaramadın. Çünkü hiç bir zaman o hedefi gerçekleştirilebilecek küçük hedeflere bölmedin. Vakit öldürene konuşuyorum. Hala zamanın var. Pes etme, vazgeçme. Hala vaktin var. Yapabilirsin, başarabilirsin ama vakit öldürerek yapamazsın. Onun hakkında konuşarak yapamazsın. Geriye dönüp tekrar etmek istiyorum. Çünkü söylediğimi iyi anladığından emin olmak istiyorum. Bu yıl başladığında yapacağını söylediğin şeyi yapman için sana meydan okuyorum. İki kere meydan okuyorum. Çünkü hala geç değil.

Vakit öldürme!

Vakit Öldürmeyi Bırak başlıklı motivasyon yazımızın sonuna geldik. Bir daha ki yazıya kadar esenle kalın.

7 Yorum var “Vakit Öldürmeyi Bırak

  1. Hayallerinin peşinden koşmayacaksan neden yaşıyorsun ki bu hayatı? monotonluktan kurtulmak için insan kendini daha farklı şeylere yönlendirmeli, hayatta hiç bir şey için geç kalınmış değildir. Güzel motivasyon yazısı olmuş teşekkürler.

  2. Motivasyon konuşmanızı oldukça beğendim. Sıklıkla vaktimizi değersiz şeyler için harcıyoruz maalesef. Halk olarak bu konuda çok vurdumduymaz davranıyoruz. Vakit öldürmeyi bırakıp harekete geçme zamanı!

  3. bazen cidden bende de yorgunluk oluyor ve vaktimi sadece boşa harcayabiliyorum. böyle durumlarda tıpkı yazıdaki gibi harekete geç diyerek kendimi motive ediyordum. artık her tembellik çöktüğünde bu yazıyı okuyacağım. teşekkürler.

  4. Her insanın kendini köşeye çektiği bir an oluyor, ancak sizinde değindiğiniz gibi fazla beklememek ve bir an önce harekete geçmek gerek.

  5. Gerçektende zaman bulmak mümkün olmuyor diyen birçok insan var ama bir şeyi çok istersek zamanı kendimiz oluşturabiliriz. Yeterki inanalım zaman hızlı akıyor doğru kullanalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kadin-cinayetleri Önceki Yazı Ceren Özdemir
tembellikten-kurtulmak-icin-yapilmasi-gerekenler Sonraki Yazı Tembellikten Kurtulma