dil-ogrenmenin-kolay-yollari

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

Bugün ki yazımda Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları üzerine yazı yayımlamaya karar verdim. Bu kararımda da bir dostla yaptığım konuşma etkili oldu.

Bir dil öğrenmek için motivasyonunuz yüksek olsa bile bazı sebeplerden dolayı öğrenemeyebilirsiniz. Bu etkenlerden en önemlileri birincisi zaman bulamamak, ikincisi dil eğitimlerinin masraflı olması.

Sizlere vereceğim tavsiyeler de yurtdışına çıkın, 6 ay Amerika da yaşayın, İngilizce kursuna gidin, İngilizce CD’ler alın gibi konulardan bahsetmeyeceğim.

Para harcamadan ve fazla vakit harcamadan, bol motivasyonla birlikte sizlere yardımcı olacak bir kaç fikirden bahsedeceğim.

Başlayalım.

dil-ogrenme-yollari
Dil Öğrenme Yolları

Çocuk Programları İzlemek

Bir çok insan dil öğrenmek istediği zaman bir diziyi açıp o dilde izleyip sonrasında da hala öğrenemedim şu dili demekte. Bu çok normal. Bir dile yatkın değilseniz yada dili çok az biliyorsanız o dilde film izlemeye başlamadan önce çocuk programları izlemeye başlayın. Bu programlar çocuklara özel hazırlandığı için eğitici özellikleri var. Çocuk programları kısa sürdüğünden fazla da bir vakit harcamanız gerekmeyecek.

Duolingo.com

Çokça insanın kullandığı, fazla vakti olmayanlar için dil öğreniminde kullanılabilecek şahane sitelerden bir tanesi. Duolingo hem mobil hem de bilgisayardan erişime sahip olan bir dil öğrenme aplikasyonu. Bir çok dil için güzel pratiklere sahip. Kendinize 10-15 dakika gibi günlük çalışma süresi belirleyebiliyorsunuz. Bu da sizin dile alışmanıza yardımcı olacak.

Post-it Kullanımı

Evinizde, iş yerinizde, çalışma odanızda yani çokça vakit geçirdiğiniz her yere post-itler yapıştırarak dille ilgili kelimeler öğrenebilirsiniz. Sürekli aynı kelimeleri görmek bilinç altınızı uyaracaktır. Bu sayede kelimeleri öğrenmeme gibi bir durumla karşılaşma durumunuz olmayacaktır.

Müzik

Öğrenmek istediğiniz müziklerine aşina olmanız dil öğrenimiz de büyük kolaylık sağlayacaktır. Sürekli aynı sözleri duymak ve şarkıya sürekli eşlik etmek ister istemez dile aşina olmanızı sağlar. Ayrıca müziklerin tarzına göre duyacağınız kelime kalıpları dilin günlük kullanımını daha iyi kavramanızı yardımcı olur.

Youtube Videoları İzlemek

İlgilendiğiniz dille ilgili youtuberları izlemek, dile aşina olmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü youtube da ilgilendiğiniz alanlarla ilgili bir çok videoya sahip ve böyle büyük video ağında video izleme imkanını beleşe buluyorsunuz. Çok iyi değil mi?

Tandem Partneri Bulmak

Bu anlatacağım yöntem biraz daha konuşmaya yönelik. Tandem karşılıklı olarak tanıştığınız partnerinizle birlikte bir kafeye giderek pratik yapabileceğiniz bir sistem. Ücretsiz olmasının yanında yeni insanlar tanışma imkanı vermekte. Hem dil öğrenip hemde konuştuğunuz kişinin kültürünü de öğrenebileceğiniz eğlenceli bir yöntem. Bu kişileri nereden bulacağınıza gelince Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformlarından rahatça bulabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları adlı yazı da kolayca yapabileceğiniz, fazla zaman almayan ve para harcamayacağınız yöntemlerden bahsettik. Kişisel tavsiyemiz ise bir dili öğrenmek istiyorsanız mutlaka o dili konuşmaya çalışın. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

aliskanlik-edinme-taktik Önceki Yazı Alışkanlık Edinme Yolları
mutlu-bir-iliski-icin Sonraki Yazı Mükemmel İlişkinin Sırları