yalan söylemek

Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız

Bir kişinin yalan söylediğini nasıl anlarsınız? Gözlerinden, beden dilinden, hareketlerinden; bunların hepsi olabilir ama asıl önemli nokta bunları yorumlayabilmenizdir. Özellikle FBI ve CIA ajanlarının suçlular için yalan söyleyip söylemediklerini anlamada kullandıkları özel stratejileri ve sırları Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız başlığı içinde sizlerle paylaşacağım.

Göz Hareketleri Ne Tarafa Gidiyor?

Nörolojik araştırmalar, gözün yatay ve dikey hareketlerinin bir bilgiyi ya da her hangi bir şeyi düşünme esnasında farklı yöne gittiğini tespit etti. Kişinin, ne düşündüğünden ziyade nasıl düşündüğünü, göz hareketlerini takip ederek göz erişim ipuçları ile anlayabilirsiniz.

Şimdi karşınızda birisinin size baktığını varsayın.

Kişinin gözleri sağ yukarıya gidiyorsa görsel hatırlanan bir bilgi olduğu anlamına geliyor. Yani önceden görülmüş görüntülerin hatırlanması anlamına gelmektedir.

Eğer gözler sol yukarıya gidiyorsa görsel tasarlanan bir görüntü olduğu anlamına gelir. Yani bir kurgulama, bir senaryo yazma süreci var demektir. Hayal kurma, zihinde yeni görüntülerin tasarlanması anlamına geliyor.

Eğer gözler kulak hizasında sağ tarafı gittiğinde ise işitsel hatırlanan, yani önceden duyulmuş olan seslerin hatırlanması anlamına gelir.

Beden Dili
Beden Dili

Gözler kulak hızasında sol yana gittiğinde ise işitsel tasarlanan bir ses olduğu anlamına gelir. Yeni seslerin tasarlanması, yani besteleme gibi.

Gözler sağ aşağı gittiğinde ise işitsel dijital denilen durum vardır. Kişinin kendisi ile konuşması, içindeki seslere kulak vermesidir.

Gözler sol aşağı gittinde ise kinestetik dokunsal denilen bir durum söz konusudur. Hislerin algılanması ve duyguların yaşanması anlamına gelir.

Bu bilgiler kafanızı karıştırmasın. Size bakan bir yüz için gözler sol yukarıya gittiğinde bir kurgulama, tasarlama, yani bir senaryo üretimi söz konusu demektir. Genellikle yalan söylerken bir senaryo yazma, bir tasarlama süreci vardır.

Kişi bir bilgiyi hatırlama sürecinde ise o zaman sağ yukarıya bakacak demektir.

Bu bilgileri arkadaşlarınızda, ilişkilerinizde kullanabilirsiniz. Özellikle ilişkinin ilk zamanlarında bu bilgiler oldukça işinize yarayacaktır. Tabi soruları ani sorun ki bilinçdışı cevap versin.

Beden Dili

İnsanlar yalan söylediğinde ruhsal olarak bir gerginlik yaşar. Bu gerginlikte beden diline yansır. Beden, hızlı salınımlar ile hareket etmeye başlar. Eller ve kollar gerektiğinden fazla hareket eder. Sözcükler ile eller arasında bir uyumsuzluk ortaya çıkar. Özellikle cümlelerde ben sözcüğü çok fazla geçer.

Yalan söyleyen kişide en çok görülen davranışlardan bir tanesi de elleri buruna götürmektir. Yalan söyleyen kişinin burnu kaşınır. Elini burnuna götürme ihtiyacı hisseder ve burnunu kaşır.

Soruya Verilen Cevap

Diyelim ki karşınızdaki kişiye sorular soruyorsunuz. “Şuraya mı gittin?” ya da “Bunu sen mi yaptın?” gibi. Bu sorular evet ya da hayır cevabı alabileceğiniz kolay sorular oldu değil mi? Karşınızdaki kişi evet ya da hayır demek yerine size sorular sorup, süre kazanmaya çalışıyorsa, oyalıyorsa sizi, yalan söylediğine yönelik büyük bir ipucu yakalamış olabilirsiniz.

Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadınların erkekte hoşlanmadığı şeyler Önceki Yazı Kadınların Sevmediği Erkek Davranışları
Bağlanmaktan Korkan Erkek Psikolojisi Sonraki Yazı Bağlanmaktan Korkan Erkek Psikolojisi