yanlis-insan-ve-ask

Yanlış İnsana Aşık Olmanın Göstergeleri

İlişkiler hayatımıza renk katmak için, mutluluk vermek için vardır. Fakat bazı ilişkiler mutluluktan ziyade sıkıntı ve hüzün vermekteler. Peki bunun sebebi nedir? Acaba hayatınızdaki insan doğru insan mı? Yanlış İnsana Aşık Olmanın Göstergeleri başlığı altında detaylara ineceğim.

Başlayalım.

Uzun ilişkilerin bir dezavantajı vardır: İlişki uzadıkça karşımızdaki insanı objektif olarak değerlendirmekten uzaklaşırız. Ona çok alışırız. Alıştığımız için kötü şeyler yaşasakta bir şekilde uzaklaşmak, ayrılmak bize çok zor gelir. Sizlere yanlış bir birliktelikte karşılaşılan durumlardan bahsedeceğim.

Sorumluluk

İlişki de genelde sorumluluk alan, çaba harcayan taraf sizin olmanızdır. Bildiğiniz üzere ilişki iki tarafın karşılıklı emeği ile oluşan süreçtir. Eğer ki bir ilişkide her şeyi düşünen taraf sizseniz, her adımı atan taraf sizseniz iyi yada kötü olan şeylerde bütün sorumluluğu siz alıyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir. Fazlasıyla çaba harcayan taraf bir süre sonra kendisini tükenmiş hissedebilir.

Gelecek planı

Bir insan birini sevdiğinde, onunla birlikte olduğu zaman, partnerinin de olduğu hayaller kurmaya başlar. Bir yuva kurmak, çoluk çocuk sahibi olmak, tatile gitmek, ileride beraber bir şeyler yapmak ister. Eğer ki birlikte olduğunuz insana dair böyle hayaller kurmakta zorlanıyorsanız, onun bu konuda bir güvence vermeyeceğini düşünüyorsanız muhtemelen yanlış bir insanla birliktesiniz demektir.

Enerji

Birlikte olduğunuz kişi etrafına sürekli negatif enerji yayan biriyse sıkıntılar yaşayacağınız aşikardır. Diyelim ki böyle bir insanla birliktesiniz. Hayatınıza dair olumlu bir şeyler katmak isteseniz bile karşı taraftan alacağınız tepkiler genelde olumsuz olacaktır. Sosyal etkinlik yapmayı planladığınızda partnerinizden alacağınız yanıt çoğunlukla hayır olacaktır.

sosyal-etkinlik
Sosyal Etkinlik

Tutum

İlişkinizde aşağılandığınızı, küçümsendiğinizi, ezildiğinizi düşünüyorsanız bu ilişkide bir yanlışlık var demektir. Taraflardan birisi diğerine fiziksel özellikleri olabilir, davranışları olabilir, devamlı laf sokma çabasındaysa yada dalga geçme çabasındaysa bu ilişkide ciddi şekilde sorun var demektir. Böyle bir ilişkiyi baştan sona değerlendirmekte fayda var.

Kendimiz olmak

Biriyle yaşadığınız romantik ilişki hayatımızdaki en mahrem alanlardan bir tanesidir. Bu mahrem alanda rahat olmak, kendimiz olmak isteriz. Fakat ilişkinizde bu kadar rahat olamadığınızı, kendiniz gibi olursanız karşı tarafın size farklı davranacağını sizi eleştireceğini düşünüyorsanız bir sıkıntı var demektir. İlişkilerde kendisi gibi davranamayan insan kendisini daima gergin,mutsuz ve depresif hissedebilir.

Tartışma

İlişkilerde tartışmaların olması gayet normaldir. Tartışmalar ilişkiyi daha olgun bir seviyeye de getirebilir. Lakin bazı çiftler olması gerektiğinden biraz fazla tartışabilir. Eğer bir sinemaya gidecekseniz hangi filme gideceğiniz, yemek yiyecekseniz hangi lokantaya gideceğiniz konusunda bile aranızda problem oluşuyorsa, buluştuğunuz andan itibaren tartışmaya başlıyorsanız ve tartışmalar çözümlenmeden sonuçlanıyorsa o ilişkide ciddi bir problem var demektir.

Birini sevmek, birine aşık olmak çok güzel bir duygu. Fakat yaşadığınız ilişki size mutluluktan ziyade sıkıntı veriyorsa orada bir durup düşünmek gerekiyor.

Yanlış İnsana Aşık Olmanın Göstergeleri adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıya kadar esenle kalın.

3 Yorum var “Yanlış İnsana Aşık Olmanın Göstergeleri

  1. Hep mi yanlış insana geldik bilmiyorum ama doğru kişiyi bir türlü bulamadık. bu gidişle de bulamayacağız artık.

  2. Herkes yanlış insana aşık oluyor zaten. Bana bu durumlar çok saçma geliyor. 🙂 Yazı için teşekkürler.

  3. Bolca hüzün ve gözyaşı yaşacağını insan hal hareketlerden anlar zaten, bu kişidende koşar adım uzaklaşmak gerekir ama yanlışlarla olgunlaşır insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

depresyonda-miyim Önceki Yazı Psikolojim Bozuk Mu?
gereksiz-insan-tipleri Sonraki Yazı Hayatınızda Olmaması Gereken İnsan Tipleri